2016-01-10 Månadsauktion
161
2014
Samtliga utrop
29
161
18
365
172
178
60
191
24
178
281
22
212
22
85
10
Katalognummer
Katalognummer
Katalognummer
1.
Lykta, Barock, 1700-tal
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
6 400 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
16.
Industrilampa, Triplex Pendel, omkring 1900-talets mitt
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
6 000 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
33.
Fasadlykta med arm, omkring år 1900
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
5 200 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
100.
Månskensampel, omkring år 1900
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
2 000 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
128.
Bordsfotogenlampa, omkring år 1900
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
600 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
139.
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
1 700 SEK
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
149.
Bordslampa, 1930/40-tal
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
1 600 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
168.
Ljuskrona med fem ljusarmar, Empire-stil, 1900-tal
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
3 800 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
195.
Golvlampa, Eskilstuna, 1950/60-tal
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
1 100 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
197.
Bordslampa, funkis, Nordiska Kompaniet, 1940-tal
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
2 200 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
203.
Vägglampetter ett par, Gustaviansk-stil, 1900-talets början
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
1 300 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
206.
Vägglampetter ett par, "Pendel", Pierre Forsell för Skultuna
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
700 SEK
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
212.
Kristallkrona, Empire-stil, 1900-talets början
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
2 100 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
217.
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
1 700 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
238.
Taklampa med hiss, 1900-talets början
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
650 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
241.
Skomakarlampa med hiss, 1900-tal
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
600 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
244.
Bordslampa, 1900-talets första hälft
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
800 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
257.
Ljusstakar ett par, omkring år 1900
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
1 600 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
262.
Bordslampa, Böhlmarks, 1940-tal
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
400 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
263.
Bordslampa, EWÅ, B-70, omkring 1900-talets mitt
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
550 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
280.
Ljuskrona med sex ljusarmar, Gustaviansk-stil, 1900-tal
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
1 800 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
291.
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
700 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
292.
Bordslampa, 1940/50-tal
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
200 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
310.
Bordslampsfot, Gusums Bruk no.90
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
3 400 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
311.
Bordslampor ett par, mässing, 1960/70-tal
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
1 400 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
320.
Golvlampa, Böhlmark, no.15781, omkring 1900-talets mitt
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
1 400 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
332.
Ljuskrona med 9st ljuspunkter, Barock-stil, 1900-tal
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
1 400 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
347.
Taklampa med tre ljuspunkter, Hans Agne Jakobsson
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
1 500 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
364.
Ljuskrona, Barock-stil, 1900-tal
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
900 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
373.
Skomakarlampa med hiss, tidigt 1900-tal
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
1 600 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
376.
Taklampa, 1930/40-tal
8 00 SEK
9 00 SEK
1 700 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
377.
Taklampa, Saturnus-typ, 1900-talets första hälft
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
1 900 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
384.
Takkrona, 1900-talets andra hälft
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
32 00 SEK
33 00 SEK
400 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
392.
Ljusampel, Empire-stil, 1900-tal
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
850 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
393.
Bordslampor ett par, 1960/70-tal
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
1 000 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
398.
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
750 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
559.
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
450 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
596.
Bordslampa, Danmark, 1900-talets andra hälft
18 00 SEK
19 00 SEK
400 SEK
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
618.
Vagnslykta, SJ, omkring år 1900
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
400 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
640.
Taklampa, 1900-tal
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
300 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
647.
Taklampa, Atelje Lyktan, 1960/70-tal
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
100 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
672.
Bordslampa, omkring 1900-talets mitt
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
450 SEK
1 00 SEK
2 00 SEK
684.
Taklampa, 1960/70-tal
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
250 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
686.
Golvlampor ett par, Ateljé Lyktan
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
850 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
690.
Bordslampa, Flygsfors
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
350 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
694.
Bordslampa, 1950/60-tal
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
600 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
701.
Taklampa med en ljuspunkt, 1900-talets första hälft
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
1 000 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
778.
Taklampa, 1900-talets första hälft
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
2 000 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK