Toggle navigation
Dalarnas Auktionsbyrå AB
Mina favoriter
0
Hjälp
Chinese
Danish
English
Finnish
German
Norwegian
Polish
Romanian
Swedish
Kataloger
2016-03-13 Månadsauktion
2010
Samtliga utrop
2010
Samtliga utrop
35
Allmoge
138
Belysning
26
Böcker och Kartor
276
Diverse
203
Glas
174
Guld & Silver
85
Klockor & Ur
217
Konst & Skulptur
13
Leksaker & Kuriosa
156
Metaller
242
Möbler & Speglar
28
Orientalisk porslin och konsthantverk
299
Porslin & keramik
15
Tenn
94
Textilier & Mattor
1
Vapen & Militaria
×
Stäng
Hjälp
×
Stäng
Mina favoriter
Favorit sparad!
×
Stäng
Mina favoriter
×
Stäng
Logga in
×
Stäng
Lägg bud
Sidan är inaktiv!
Vänligen rör på musen eller klicka på skärmen för att aktivera den igen!
Senast aktiv
Endast återropade
Fritext
Fritext
Exakt matchning
Katalognummer
Varunr
«
1
2
3
4
1
2
3
...
42
»
Katalognummer
Katalognummer
Populärast
Bud
Högsta bud
Lägsta bud
Flest bud
Minst bud
Klubbslag
Högsta klubbslag
Lägsta klubbslag
Objektnummer
1.
Bestickservisdelar 61st, silver, GAB, modell Uppsala
Klubbslag
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
13 500 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
Objektnummer
2.
Olle Hanspers (f.1923)
Klubbslag
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
1 900 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
Objektnummer
3.
Paraplyställ, Göteborg, majolika, 1800-talets slut
Klubbslag
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
12 000 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
Objektnummer
4.
Ljusstakar ett par, Empire/nygotik, Frankrike, 1830/40-tal
Klubbslag
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
9 400 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
Objektnummer
5.
Appliquer ett par, Empire, Frankrike, 1800-talets början
Klubbslag
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
17 500 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
Objektnummer
6.
Ljusstakar ett par, Empire, Frankrike, 1800-talets första hälft
Klubbslag
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
3 200 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
Objektnummer
7.
Olle Hanspers (f.1923)
Klubbslag
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
1 500 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
Objektnummer
8.
Stig Lindberg (1916-1982)
Klubbslag
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
9 000 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
Objektnummer
9.
Kandelabrar ett par, Art Nouveau, 1900-talets början
Klubbslag
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
32 00 SEK
3 400 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
Objektnummer
10.
Figurin i stengods, Gunnar Nylund för Rörstrand
Klubbslag
13 00 SEK
14 00 SEK
2 500 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
Objektnummer
11.
Kaffeservis 3 delar, silver
Klubbslag
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
3 800 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
Objektnummer
12.
Figurin i stengods, "Stim 9", Sven Wejsfelt för Gustavsberg
Klubbslag
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
1 600 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
Objektnummer
13.
Vinglas 6st, Empire, 1800-talets början
Klubbslag
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
3 700 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
Objektnummer
14.
Vinglas, sengustavianskt, omkring år 1800
Klubbslag
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
1 600 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
Objektnummer
15.
Snapsglas, troligen Norge, 17/1800-tal
Klubbslag
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
550 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
Objektnummer
16.
Spetsglas 6st, sengustavianska, omkring år 1800
Klubbslag
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
2 700 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
Objektnummer
17.
Matskedar 12st samt matgafflar 11st, silver, modell Haga
Klubbslag
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
3 200 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
Objektnummer
18.
Armband med medalj, 18k, Borgila, 1996
Klubbslag
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
4 200 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
Objektnummer
19.
Einar Nerman (1888-1983)
Klubbslag
10 00 SEK
11 00 SEK
800 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
Objektnummer
20.
Einar Nerman (1888-1983)
Klubbslag
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
400 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
Objektnummer
21.
Einar Nerman (1888-1983)
Klubbslag
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
300 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
Objektnummer
22.
Einar Nerman (1888-1983)
Klubbslag
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
400 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
Objektnummer
23.
Spegel, Mjölby Intarsia, 1940-tal
Klubbslag
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
2 600 SEK
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
Objektnummer
24.
Ljusstakar ett par, jugend, Hjalmar Norrström, Skultuna, 1900-talets början
Klubbslag
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
1 200 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
Objektnummer
25.
Skrivset 3 delar, jugend, Hjalmar Norrström, Skultuna, 1900-talets början
Klubbslag
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
400 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
Objektnummer
26.
Stor skål, Ulrica Hydman-Vallien för Kosta Boda
Klubbslag
8 00 SEK
9 00 SEK
700 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
32 00 SEK
Objektnummer
27.
Ljusstakar ett par, Skultuna, 2012
Klubbslag
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
550 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
Objektnummer
28.
Kaffekoppar med fat 12st samt gräddkanna, "Blå Blomst", Royal Copenhagen
Klubbslag
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
850 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
Objektnummer
29.
Ljusstakar ett par, silver, Empire, 1836
Klubbslag
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
2 600 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
Objektnummer
30.
Fickur, Omega, 14k
Klubbslag
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
3 400 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
Objektnummer
31.
Figurin i stengods, Knud Kyhn för Royal Copenhagen
Klubbslag
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
800 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
Objektnummer
32.
Bordspendyl, Empire, Frankrike, 1800-talets början
Klubbslag
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
7 800 SEK
1 00 SEK
2 00 SEK
Objektnummer
33.
Bordsur, Bulle Patent
Klubbslag
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
1 600 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
Objektnummer
34.
Skulptur, Barock, 1700-tal
Klubbslag
2 00 SEK
3 00 SEK
5 800 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
Objektnummer
35.
Figurin, "Amalia", Lisa Larson för Gustavsberg
Klubbslag
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
1 700 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
Objektnummer
36.
Figurin, "Charlotta", Lisa Larson för Gustavsberg
Klubbslag
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
1 600 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
Objektnummer
37.
Figurin, "Dora", Lisa Larson för Gustavsberg
Klubbslag
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
1 700 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
Objektnummer
38.
Figurin, "Beata", Lisa Larson för Gustavsberg
Klubbslag
26 00 SEK
27 00 SEK
2 600 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
Objektnummer
39.
Takkrona, Rokoko-stil, omkring 1900-talets mitt
Klubbslag
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
4 200 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
Objektnummer
40.
Kaffekanna i silver, Empire-stil, 1900-tal
Klubbslag
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
1 400 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
Objektnummer
41.
Armband med äggformat hänge, 18k
Klubbslag
12 00 SEK
13 00 SEK
1 700 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
Objektnummer
42.
Lars Nils Pirak (1932-2008)
Klubbslag
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
10 500 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
Objektnummer
43.
Herrarmbandsur i guld, Certina
Klubbslag
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
1 900 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
Objektnummer
45.
Spegel, Sengustaviansk, omkring år 1800
Klubbslag
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
3 500 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
Objektnummer
46.
Betjäntlykta i plåt, 1800-tal
Klubbslag
17 00 SEK
18 00 SEK
2 100 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
Objektnummer
47.
Enstensring i 18k vitguld
Klubbslag
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
2 400 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
Objektnummer
48.
Severin Nilson (1846-1918)
Klubbslag
24 00 SEK
25 00 SEK
1 600 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
Objektnummer
49.
Bo Erik Lundqvist (f.1934)
Klubbslag
15 00 SEK
16 00 SEK
2 800 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
«
1
2
3
4
1
2
3
...
42
»
Vi tar hjälp av cookies för att tillhandahålla våra tjänster. Genom att använda våra tjänster godkänner du att vi använder cookies.
Läs mer
Jag förstår