2016-03-13 Månadsauktion
242
2010
Samtliga utrop
35
138
26
276
203
174
85
217
13
156
242
28
299
15
94
Katalognummer
...
Katalognummer
Katalognummer
23.
Spegel, Mjölby Intarsia, 1940-tal
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
2 600 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
45.
Spegel, Sengustaviansk, omkring år 1800
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
3 500 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
157.
Spegel, sengustaviansk-stil, 1900-tal
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
800 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
167.
Skåp, 1800-tal
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
3 400 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
400.
Bokskåp, omkring år 1900
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
4 600 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
401.
Byrå med tre lådor, Gustaviansk, omkring år 1800
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
8 200 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
402.
Karmstol, Gustavianskt Stockholmsarbete, 1700-talets slut
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
4 400 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
403.
Skåp, Gustavianskt, 1800-tal
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
10 000 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
405.
Stolar 4st, "Fanett", Ilmari Tapiowaara för Edsbyverken
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
1 600 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
32 00 SEK
33 00 SEK
406.
Hylla, 1960/70-tal
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
1 600 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
407.
Pinnsoffa, "Florida", Bröderna Wigells
408.
Stolar 2st, allmoge rokoko, 17/1800-tal
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
1 300 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
409.
Stolar 4st, Rokoko-stil, 1900-tal
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
1 700 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
32 00 SEK
417.
Stolar 4st, Gustavianska-provinsarbeten, 1800-talets första hälft
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
2 000 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
418.
Soffa, Rokoko-stil, 1900-talets början
8 00 SEK
9 00 SEK
1 100 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
419.
Sideboard med jalusi, 1940/50-tal
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
4 200 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
420.
Bokskåp, jugend, 1900-talets början
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
6 000 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
421.
Skrivbord, David Rosén för Nordiska Kompaniet, omkring 1900-talets mitt
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
1 100 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
422.
Hurts, David Rosén för Nordiska Kompaniet, omkring 1900-talets mitt
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
100 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
423.
Byrå med tre lådor, Lamhult möbler, omkring 1900-talets mitt
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
100 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
424.
Soffa, Eric Chambert, 1930-tal
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
7 600 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
425.
Fåtölj, "Pernilla", Bruno Mathsson för Dux
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
3 200 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
426.
Fåtölj med fotpall, "Pernilla", Bruno Mathsson
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
6 800 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
427.
Sideboard, Tove Kindt-Larsen för Seffle Möbelfabrik, 1950/60-tal
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
5 000 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
428.
Soffbord, "Forma", Alf Svensson för Tingströms, 1950/60-tal
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
1 100 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
429.
Byrå med fem lådor, 1950/60-tal
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
1 300 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
430.
Byrå med tre lådor, 1950/60-tal
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
600 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
431.
Golvstringhyllor, 1950/60-tal
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
5 800 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
432.
Golvstringhylla, 1950/60-tal
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
2 200 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
439.
Matbord, Bruno Mathsson, 1900-talets andra hälft
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
1 200 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
440.
Byrå med tre lådor, Gustaviansk-stil, 1900-talets första hälft
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
1 200 SEK
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
441.
Spelbord, Nyrokoko, 1800-talets andra hälft
20 00 SEK
21 00 SEK
1 000 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
443.
Stolar 4st, Gustavianska provinsarbeten, 1800-tal
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
1 300 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
444.
Väggskåp, allmoge, 1800-tal
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
2 100 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
445.
Damskrivbord, jugend, 1900-talets början
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
1 700 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
446.
Byrå med fem lådor, omkring år 1900
18 00 SEK
19 00 SEK
1 200 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
447.
Klädskåp, jugend, 1910/20-tal
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
2 100 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
448.
Pall, Rokoko-typ, 17/1800-tal
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
750 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
449.
Nattduksbord 1 par, Carlströms, 1950/60-tal
5 00 SEK
6 00 SEK
900 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
450.
Matsalsmöblemang 5 delar, Gustaviansk-stil, 1900-tal
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
1 100 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
451.
Karmstolar ett par, Louis XV-stil, 18/1900-tal
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
250 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
32 00 SEK
452.
Barnsoffa samt barnstol, 1900-talets första hälft
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
650 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
453.
Väggvitrinskåp, Rokoko-stil, 1900-tal
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
350 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
455.
Byrå med fyra lådor, 1930/40-tal
16 00 SEK
17 00 SEK
500 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
456.
7 00 SEK
8 00 SEK
1 500 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
457.
Väggskåp, allmoge, Dalarna, daterat 1787
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
2 200 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
458.
Skrivskåp med vitrin, 1900-tal
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
1 000 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
32 00 SEK
459.
Taburetter ett par, Karl Johan, 1800-talets första hälft
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
1 700 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
...