2016-03-13 Månadsauktion
156
2010
Samtliga utrop
35
138
26
276
203
174
85
217
13
156
242
28
299
15
94
Katalognummer
Katalognummer
Katalognummer
24.
Ljusstakar ett par, jugend, Hjalmar Norrström, Skultuna, 1900-talets början
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
1 200 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
25.
Skrivset 3 delar, jugend, Hjalmar Norrström, Skultuna, 1900-talets början
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
400 SEK
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
27.
Ljusstakar ett par, Skultuna, 2012
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
550 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
101.
Kandelaber för tre ljus, s.k. tuppljusstake
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
900 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
103.
Ljusstake, Barock, 1700-tal
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
2 400 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
150.
Brasgarnityr 3 delar, Frankrike, 1800-tal
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
2 400 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
200.
Brasgarnityr 3 delar, Louis XV-stil, 1800-talets andra hälft
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
5 000 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
206.
Stop i koppar, 1800-tal
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
250 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
32 00 SEK
216.
Ljusstakar ett par, Gusum, no.051
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
750 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
227.
Årsmortlar 11st, Skultuna, 1970/80-tal
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
400 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
267.
Kaffeservis 4 delar, Tommi Parzinger, Dorlyn Silversmith
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
2 400 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
280.
Ljusstake, mässing, 1700-tal
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
800 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
296.
Ljusstake, Empire, Frankrike, 1800-talets första hälft
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
1 100 SEK
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
304.
Cocktailglas på fot 14st, nysilver, GAB, 1900-talets första hälft
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
1 100 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
341.
Trädgårdsurnor ett par, modern tillverkning
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
1 100 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
355.
Emblem i gjutjärn, SJ, 1900-tal
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
550 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
383.
Paraplyställ, omkring år 1900
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
200 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
32 00 SEK
442.
Kolonner ett par, 1900-tal
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
1 900 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
471.
Bestickschatull, 1950/60-tal
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
100 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
612.
Cocktailglas 8st, nysilver
14 00 SEK
15 00 SEK
200 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
620.
Bestickservisdelar, "Rose"
621.
Stiltonsked, Elkington & Co., 1800-talets slut
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
450 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
659.
Cigarrställ, Skultuna, 1900-talets början
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
700 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
684.
Handspegel i nysilver, C.G.Hallberg, 1900-talets början
2 00 SEK
3 00 SEK
300 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
698.
Väggljusstakar ett par, "Pendel", Pierre Forsell för Skultuna
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
500 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
705.
Skedar 2st, mässing, 17/1800-tal
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
2 200 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
728.
Ljusstakar ett par, K-E Ytterberg för Eskilstuna
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
300 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
746.
Skylt i gjutjärn, "Vagn & Maskinfabriks AB Falun 1906"
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
1 000 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
764.
Kandelabrar ett par, 1900-tal
4 00 SEK
5 00 SEK
650 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
789.
Ljuskrona, Barock-stil, 1900-tal
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
100 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
816.
Trädgårdsurna i gjutjärn, modern tillverkning
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
900 SEK
1 00 SEK
2 00 SEK
837.
Äldre skylt, "Afga"
11 00 SEK
12 00 SEK
750 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
852.
Mortlar 15st, bl.a. 1800-tal
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
900 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
863.
Skål på fot, Skultuna, daterad år 1900
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
250 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
891.
Ljusstakar ett par, Skultuna
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
500 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
902.
Precisionsvåg, 1900-talets första hälft
23 00 SEK
24 00 SEK
300 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
906.
Stämpel, Gustav W. Hoorn, Hvetlanda, 1900-talets första hälft
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
150 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
959.
Sockerskål, nysilver, Gustaviansk-stil, GAB, omkring år 1900
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
300 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
974.
Bälten 2st, 18/1900-tal
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
100 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
988.
Jardiniere i mässing, 18/1900-tal
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
450 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
1004.
Stövelknekt
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
350 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
1005.
Stövelknekt, troligen omkring år 1900
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
350 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
1006.
Fasadlampor 3st, 1900-talets första hälft
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
700 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
1041.
Äldre emaljskylt, "Brandstodsbolag"
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
500 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
1071.
Tubkikare, 18/1900-tal
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
800 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
1072.
Pingla i mässing, 1900-talets början
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
500 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
1097.
Burk i plåt, 1950/60-tal
17 00 SEK
18 00 SEK
300 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
1101.
Dörrkläpp i brons, 1900-tal
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
300 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK