2016-04-03 Månadsauktion
163
1700
Samtliga utrop
49
128
13
298
144
68
35
261
17
163
192
24
180
20
92
12
Katalognummer
Katalognummer
Katalognummer
5.
Altarljusstakar ett par, Barock, 1600-tal
25 00 SEK
26 00 SEK
5 800 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
42.
Ljusstakar ett par, Louis XV, 1700-tal
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
3 400 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
32 00 SEK
43.
Trädgårdsurnor ett par, Husqvarna, no.1, 1900-talets början
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
32 00 SEK
2 200 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
81.
Kandelaber för fem ljus, troligen Frankrike, 1900-talets första hälft
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
1 100 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
86.
Shaker, Folke Ahrström för Gense
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
900 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
97.
Kalenderdosa i mässing, C.Norman, 1787
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
1 000 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
100.
Ljusstakar ett par, Gustaviansk-stil, Grillby, no.90
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
32 00 SEK
1 900 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
107.
Väggljusstakar ett par, "Reflex", Pierre Forsell för Skultuna, 1980
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
750 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
108.
Ljusstake, Barock, 1700-tal
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
900 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
134.
Jardiniere i nysilver, jugend, 1900-talets början
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
1 300 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
136.
Ljusstakar ett par, 1800-talets senare del
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
950 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
145.
Ljusstakar ett par, Empire-stil, 18/1900-tal
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
900 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
149.
Barnspis i gjutjärn, Bolinder, Stockholm
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 100 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
164.
Dörrlås med nyckel, 1700-tal
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
350 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
170.
Dörrlås med nyckel, 1700-tal
14 00 SEK
15 00 SEK
900 SEK
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
185.
Eldhundar ett par, 18/1900-tal
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
850 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
193.
Vägglampetter ett par, Skultuna, 1994
13 00 SEK
14 00 SEK
550 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
197.
Ljusstakar ett par, 1800-talets slut
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
750 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
214.
Eldställ, troligen Frankrike, 1800-tal
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
600 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
215.
Eldställ ett par, Rokoko-stil, 1800-talets andra hälft
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
450 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
231.
Ljusstakar ett par, Skultuna, no.58
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
1 500 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
240.
Fyrfat i koppar, 1800-tal
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
500 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
268.
Ljusstakar ett par, "Liljan", bl.a. Ystad Metall
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
1 100 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
281.
Eldhund, 1800-tal
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
550 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
283.
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
550 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
284.
Ljusstakar ett par, Barock-typ, troligen 1800-tal
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
500 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
295.
Ljusstake, Barock, 1700-tal
22 00 SEK
23 00 SEK
700 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
296.
Korvvärmeri, tidigt 1900-tal
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
1 800 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
305.
Väskspännen 2st, allmoge, troligen Härjedalen, 1800-tal
317.
Dräktspännen 2st, allmoge, 1800-tal
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
550 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
326.
Bestickservisdelar, "Rose"
15 00 SEK
16 00 SEK
1 300 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
336.
Fickursställ i mässing, Gusum, 1900-talets början
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
2 100 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
340.
Ljusstakar ett par, Barock-stil, troligen 1800-tal
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
200 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
341.
Ljusstake, Barock-stil, 18/1900-tal
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
200 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
368.
Burk med lock, CAP
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
1 700 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
398.
Ljusstakar ett par, 1800-tal
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
250 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
602.
Brasskydd, 18/1900-tal
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
300 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
612.
Trädgårdsurnor ett par, gjutjärn, 18/1900-tal
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
2 900 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
650.
Kandelabrar ett par, England, nysilver, 1900-tal
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
150 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
683.
Vägglampetter ett par, 1900-tal
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
500 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
685.
Ljuslyktor 3st, Staffan Englesson, Stockholm
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
450 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
716.
Fat i mässing, 1900-tal
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
250 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
727.
Ljusstakar ett par, Gusum, omkring år 1900
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
2 000 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
739.
Ljusstakar ett par, Skultuna, no.57
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
350 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
748.
Serveringsskål, jugend, 1900-talets början
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
600 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
754.
Urna i gjutjärn, 18/1900-tal
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
650 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
761.
Stor tratt i koppar, 1800-tal
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
350 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
781.
Serveringskanna, Stelton, Danmark
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
650 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK