Toggle navigation
Dalarnas Auktionsbyrå AB
Mina favoriter
0
Hjälp
Chinese
Danish
English
Finnish
German
Norwegian
Polish
Romanian
Swedish
Kataloger
2016-04-24 Månadsauktion
1963
Samtliga utrop
1963
Samtliga utrop
74
Allmoge
116
Belysning
21
Böcker och Kartor
395
Diverse
165
Glas
114
Guld & Silver
74
Klockor & Ur
179
Konst & Skulptur
12
Leksaker & Kuriosa
190
Metaller
239
Möbler & Speglar
19
Orientalisk porslin och konsthantverk
211
Porslin & keramik
14
Tenn
126
Textilier & Mattor
7
Vapen & Militaria
×
Stäng
Hjälp
×
Stäng
Mina favoriter
Favorit sparad!
×
Stäng
Mina favoriter
×
Stäng
Logga in
×
Stäng
Lägg bud
Sidan är inaktiv!
Vänligen rör på musen eller klicka på skärmen för att aktivera den igen!
Senast aktiv
Endast återropade
Fritext
Fritext
Exakt matchning
Katalognummer
Varunr
«
1
2
3
4
1
2
3
...
41
»
Katalognummer
Katalognummer
Populärast
Bud
Högsta bud
Lägsta bud
Flest bud
Minst bud
Klubbslag
Högsta klubbslag
Lägsta klubbslag
Objektnummer
1.
Skulptur, "Samhällsdebatten", Lisa Larson för Gustavsberg
Klubbslag
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
24 000 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
Objektnummer
2.
Väggpendyl, Gustavianskt Stockholmsarbete, 1700-talets senare del
Klubbslag
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
4 000 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
Objektnummer
3.
Bestickuppsättning i silver, modell Olga
Klubbslag
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
4 400 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
Objektnummer
4.
Spegel, Stockholmsarbete i rokoko
Klubbslag
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
6 600 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
Objektnummer
5.
Målkärl, halvstop, krönt 19/9 1708
Klubbslag
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
11 000 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
Objektnummer
6.
Nötknäppare, allmoge, 1800-talets första hälft
Klubbslag
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
10 000 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
Objektnummer
7.
Severin Nilson (1846-1918)
Återropad
Objektnummer
8.
Leif Liljeblad (f.1950)
Klubbslag
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
9 300 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
Objektnummer
9.
Vas, Stig Lindberg, Gustavsberg Studiohand
Klubbslag
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
3 400 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
Objektnummer
10.
Skål med hänklar, troligen Hälsingland, daterad 1752
Återropad
Objektnummer
11.
Ljusstakar ett par, Empire, Frankrike, 1800-talets början
Klubbslag
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
7 600 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
Objektnummer
12.
Bonadsmålning, Anders Pålsson, Södra Sverige, daterad 1809
Klubbslag
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
14 500 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
Objektnummer
13.
Träskuren häst, troligen tillverkad av Jones Anna, Dalafloda, 1800-tal
Klubbslag
24 00 SEK
25 00 SEK
11 000 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
32 00 SEK
Objektnummer
14.
Pipa, Sofia Isberg, tillskriven
Klubbslag
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
2 600 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
Objektnummer
15.
Träskuren häst, troligen tillverkad av Jones Anna, Dalafloda, 1800-tal
Återropad
Objektnummer
16.
Bestickuppsättning i silver, GAB, modell Chippendale
Klubbslag
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
5 400 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
Objektnummer
20.
Armband i 18k
Klubbslag
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
5 800 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
Objektnummer
21.
Målkärl i tenn, kvarter, 1783
Klubbslag
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
5 000 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
Objektnummer
22.
Guldmedalj, "För nit och redlighet i rikets tjänst"
Klubbslag
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
1 200 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
Objektnummer
23.
Kandelabrar ett par, Empire-stil, 1800-tal
Klubbslag
2 00 SEK
3 00 SEK
2 500 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
Objektnummer
25.
Skulptur i form av putti, 1700-tal
Klubbslag
12 00 SEK
13 00 SEK
11 000 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
Objektnummer
26.
Carl Larsson (1853-1919)
Klubbslag
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
5 800 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
Objektnummer
27.
Vinglas 5st, Sengustavianska, omkring år 1800
Återropad
Objektnummer
28.
Väggtelefon, LM Ericsson, Stockholm, 1900-talets början
Klubbslag
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
1 200 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
Objektnummer
29.
Svante Rydberg (f.1948)
Klubbslag
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
1 000 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
Objektnummer
30.
Träskuren häst, möjligen tillverkad av Jones Anna, Dalafloda, 1800-tal
Klubbslag
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
4 800 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
Objektnummer
31.
Bouillotte lampa, Frankrike, 1800-tal
Klubbslag
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
5 000 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
Objektnummer
32.
Svante Rydberg (f.1948)
Klubbslag
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
1 600 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
Objektnummer
33.
Samekniv, av Andreas Poggats
Klubbslag
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
3 600 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
Objektnummer
34.
Carl Larsson (1853-1919)
Klubbslag
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
1 200 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
Objektnummer
35.
Vinglas 4st, Sengustavianska, omkring år 1800
Klubbslag
18 00 SEK
19 00 SEK
850 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
Objektnummer
36.
Olle Hanspers (f.1923)
Klubbslag
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
5 400 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
Objektnummer
37.
Olle Hanspers (f.1923)
Klubbslag
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
2 400 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
Objektnummer
38.
Bläckställ, 1800-tal
Återropad
Objektnummer
39.
Olle Hanspers (f.1923)
Klubbslag
24 00 SEK
25 00 SEK
6 000 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
Objektnummer
40.
Ljusstakar 3st, "Klövern", Josef Frank för firma Svenskt Tenn
Klubbslag
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
2 800 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
Objektnummer
41.
Svante Rydberg (f.1948)
Klubbslag
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
1 400 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
Objektnummer
42.
Svante Rydberg (f.1948)
Klubbslag
6 00 SEK
7 00 SEK
950 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
Objektnummer
43.
Ljuskrona för sex ljus, Gustaviansk-stil, 1900-talets första hälft
Klubbslag
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
2 600 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
Objektnummer
44.
Lindorm Liljefors (1909-1985)
Klubbslag
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
5 400 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
Objektnummer
45.
Armband i 18k, 1963
Klubbslag
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
9 600 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
Objektnummer
46.
Halsband i 18k, 1973
Klubbslag
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
6 400 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
Objektnummer
47.
Trädgårdsurnor ett par, 18/1900-tal
Klubbslag
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
3 200 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
Objektnummer
48.
Skulptur i konstglas, Oiva Toikka för Nuutajärvi
Klubbslag
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
3 900 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
Objektnummer
49.
Severin Nilson (1846-1918)
Klubbslag
5 00 SEK
6 00 SEK
3 000 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
Objektnummer
50.
Axel Nilsson (1889-1981)
Klubbslag
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
2 800 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
Objektnummer
51.
Lokor ett par, omkring 1700-talets mitt
Klubbslag
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
14 500 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
Objektnummer
52.
Ljusstakar ett par, Empire, 1800-talets första hälft
Klubbslag
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
4 800 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
«
1
2
3
4
1
2
3
...
41
»
Vi tar hjälp av cookies för att tillhandahålla våra tjänster. Genom att använda våra tjänster godkänner du att vi använder cookies.
Läs mer
Jag förstår