Toggle navigation
Dalarnas Auktionsbyrå AB
Mina favoriter
0
Hjälp
Chinese
Danish
English
Finnish
German
Norwegian
Polish
Romanian
Swedish
Kataloger
2016-05-15 Månadsauktion
1867
Samtliga utrop
1867
Samtliga utrop
78
Allmoge
102
Belysning
21
Böcker och Kartor
356
Diverse
109
Glas
143
Guld & Silver
63
Klockor & Ur
6
Kläder, väskor & Accessoarer
169
Konst & Skulptur
45
Leksaker & Kuriosa
165
Metaller
224
Möbler & Speglar
37
Orientalisk porslin och konsthantverk
220
Porslin & keramik
19
Tenn
91
Textilier & Mattor
16
Vapen & Militaria
×
Stäng
Hjälp
×
Stäng
Mina favoriter
Favorit sparad!
×
Stäng
Mina favoriter
×
Stäng
Logga in
×
Stäng
Lägg bud
Sidan är inaktiv!
Vänligen rör på musen eller klicka på skärmen för att aktivera den igen!
Senast aktiv
Endast återropade
Fritext
Fritext
Exakt matchning
Katalognummer
Varunr
«
1
2
3
4
1
2
3
...
39
»
Katalognummer
Katalognummer
Populärast
Bud
Högsta bud
Lägsta bud
Flest bud
Minst bud
Klubbslag
Högsta klubbslag
Lägsta klubbslag
Objektnummer
1.
Kers Erik Jönsson, Lima, Leksand (1812-1852)
Klubbslag
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
15 500 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
Objektnummer
2.
Spegel, sengustavianskt Stockholmsarbete, omkring år 1800
Klubbslag
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
4 400 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
Objektnummer
3.
Kandelaber i silver, nyrokoko, 1860
Klubbslag
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
4 400 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
Objektnummer
4.
Ljusstakar ett par, tenn, Gustavianska, 1800-talets första hälft
Klubbslag
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
4 400 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
Objektnummer
5.
Bröllopsbägare i silver, 1799
Klubbslag
18 00 SEK
19 00 SEK
7 800 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
Objektnummer
6.
Spegel, Gustaviansk, 1700-talets slut
Klubbslag
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
5 000 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
Objektnummer
7.
Ljuskrona med sex ljusarmar, Gustaviansk-stil, 1900-talets första hälft
Klubbslag
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
3 000 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
Objektnummer
10.
Fickur i 14k
Klubbslag
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
1 700 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
Objektnummer
11.
Fickur, Chronométre Siduna, 14k
Klubbslag
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
3 600 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
Objektnummer
12.
Fickur, La Rochette, 14k
Klubbslag
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
1 900 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
Objektnummer
13.
Armband i 18k, 1965
Klubbslag
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
11 500 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
Objektnummer
14.
Ostbestick 5 delar, med skaft i porfyr
Klubbslag
4 00 SEK
5 00 SEK
2 000 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
Objektnummer
15.
Medalj i guld, "Kungliga patriotiska sällskapet"
Klubbslag
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
8 800 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
Objektnummer
19.
Lars Nils Pirak (1932-2008)
Klubbslag
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
4 200 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
Objektnummer
20.
Herrarmbandsur i guld, Tissot, quartz
Klubbslag
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
7 400 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
Objektnummer
21.
Dalahäst, 1900-talets första hälft
Klubbslag
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
1 100 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
Objektnummer
22.
Dalahäst, 1900-talets första hälft
Klubbslag
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
650 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
Objektnummer
25.
Ljuskrona för sex ljus, Erik Höglund för Boda
Klubbslag
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
5 600 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
Objektnummer
26.
Champagneglas 9st, "Helena", Orrefors
Klubbslag
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
850 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
Objektnummer
27.
Kaffeservis 3 delar, silver, Rokoko-stil, 1900-tal
Klubbslag
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
2 400 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
Objektnummer
28.
Ljusstakar ett par, Empire, Frankrike, 1800-talets första hälft
Klubbslag
11 00 SEK
12 00 SEK
3 400 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
Objektnummer
29.
Bordsur, Art Deco, 1920/30-tal
Klubbslag
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
1 600 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
Objektnummer
30.
Kristallkrona, Barock-stil, 1900-talets första hälft
Klubbslag
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
3 400 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
Objektnummer
31.
Officersvärja, Sverige, modell 1899
Klubbslag
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
1 600 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
Objektnummer
34.
Ljusstakar ett par, Frankrike, Empire, 1800-talets första hälft
Klubbslag
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
5 000 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
Objektnummer
35.
Dalmålning, AES Leksand, utförd ca.1815
Klubbslag
20 00 SEK
21 00 SEK
4 600 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
Objektnummer
36.
Dalmålning, AES Leksand, utförd ca.1815
Klubbslag
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
6 800 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
Objektnummer
37.
Dalmålning, AES Leksand, utförd ca.1815
Klubbslag
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
32 00 SEK
8 000 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
Objektnummer
38.
Dalmålning, AES Leksand, utförd ca.1815
Klubbslag
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
3 600 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
Objektnummer
39.
Dalmålning, AES Leksand, utförd ca.1815
Klubbslag
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
6 600 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
Objektnummer
40.
Dalmålning, AES Leksand, utförd ca.1815
Klubbslag
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
6 400 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
Objektnummer
41.
Dalmålning, AES Leksand, utförd ca.1815
Klubbslag
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
9 800 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
Objektnummer
42.
Dalmålning, AES Leksand, utförd ca.1815
Klubbslag
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
20 500 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
Objektnummer
43.
Dalmålning, AES Leksand, utförd ca.1815
Klubbslag
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
2 300 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
Objektnummer
44.
Damarmbandsur, Formida, 18k
Klubbslag
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
2 200 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
Objektnummer
45.
Tekoppar med fat 5st, "Blå Eld", Rörstrand
Klubbslag
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
1 700 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
Objektnummer
46.
Tekanna, gräddkanna samt sockerskål, "Blå Eld", Rörstrand
Klubbslag
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
950 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
Objektnummer
47.
Peter Gröndahl (P.Grön) (f.1961)
Återropad
Objektnummer
48.
Råttsvanssked i silver, 1700-tal
Klubbslag
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
3 600 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
Objektnummer
49.
Sabel, Sverige, modell 1867
Klubbslag
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
1 200 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
Objektnummer
50.
Leksaksbil i plåt, Tipp & co, Väst Tyskland
Klubbslag
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
2 800 SEK
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
Objektnummer
51.
Leksaksbil i plåt, troligen Tipp & co., Tyskland
Klubbslag
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
2 400 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
Objektnummer
52.
Skulptur i brons, 1920-tal
Klubbslag
10 00 SEK
11 00 SEK
1 800 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
Objektnummer
53.
Skulptur i brons, 1900-talets första hälft
Klubbslag
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
550 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
Objektnummer
54.
Kandelabrar ett par, Empire-stil, troligen 1900-tal
Klubbslag
7 00 SEK
8 00 SEK
6 200 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
Objektnummer
55.
Assietter 10st, "Blå Eld", Rörstrand
Klubbslag
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
450 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
Objektnummer
56.
Ljusstakar ett par, Senempire, Frankrike, omkring 1800-talets mitt
Klubbslag
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
2 100 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
Objektnummer
57.
Damarmbandsur, Lemania, 18k vitguld
Klubbslag
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
2 900 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
«
1
2
3
4
1
2
3
...
39
»
Vi tar hjälp av cookies för att tillhandahålla våra tjänster. Genom att använda våra tjänster godkänner du att vi använder cookies.
Läs mer
Jag förstår