Toggle navigation
Dalarnas Auktionsbyrå AB
Mine favoritter
0
Hjælp
Chinese
Danish
English
Finnish
German
Norwegian
Polish
Romanian
Swedish
Kataloger
2016-05-15 Månadsauktion
102
Belysning
1867
Se kataloget
78
Allmoge
102
Belysning
21
Böcker och Kartor
356
Diverse
109
Glas
143
Guld & Silver
63
Klockor & Ur
6
Kläder, väskor & Accessoarer
169
Konst & Skulptur
45
Leksaker & Kuriosa
165
Metaller
224
Möbler & Speglar
37
Orientalisk porslin och konsthantverk
220
Porslin & keramik
19
Tenn
91
Textilier & Mattor
16
Vapen & Militaria
×
Luk
Hjælp
×
Luk
Mine favoritter
Favorit gemt
×
Luk
Mine favoritter
×
Luk
Log ind
×
Luk
Lägg bud
Siden er ikke aktiv!
Vänligen rör på musen eller klicka på skärmen för att aktivera den igen!
senest aktiv
Kun Vurdering
Fritekst
Fritekst
Præcis matchning
Katalognummer
Varenr
«
1
2
1
2
3
3
»
Katalognummer
Katalognummer
Populærest
Bud
Højeste bud
Laveste bud
Flest bud
Færrest bud
Hammerslag
Højeste hammerslag
Mindste hammerslag
Nuværende katalognummer
7.
Ljuskrona med sex ljusarmar, Gustaviansk-stil, 1900-talets första hälft
Hammerslag
23 00 SEK
24 00 SEK
3 000 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
Nuværende katalognummer
25.
Ljuskrona för sex ljus, Erik Höglund för Boda
Hammerslag
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
5 600 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
Nuværende katalognummer
28.
Ljusstakar ett par, Empire, Frankrike, 1800-talets första hälft
Hammerslag
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
3 400 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
Nuværende katalognummer
30.
Kristallkrona, Barock-stil, 1900-talets första hälft
Hammerslag
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
3 400 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
Nuværende katalognummer
34.
Ljusstakar ett par, Frankrike, Empire, 1800-talets första hälft
Hammerslag
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
5 000 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
Nuværende katalognummer
54.
Kandelabrar ett par, Empire-stil, troligen 1900-tal
Hammerslag
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
6 200 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
Nuværende katalognummer
56.
Ljusstakar ett par, Senempire, Frankrike, omkring 1800-talets mitt
Hammerslag
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
2 100 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
Nuværende katalognummer
58.
Industrilampa, Triplex, 1900-talets första hälft
Hammerslag
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
5 600 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
Nuværende katalognummer
103.
Bordslampa, jugend, 1900-talets början
Hammerslag
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
2 400 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
Nuværende katalognummer
117.
Lykta i koppar, 1900-talets andra hälft
Hammerslag
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
1 900 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
Nuværende katalognummer
154.
Bordslampa, Empire-stil, 18/1900-tal
Hammerslag
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
1 100 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
Nuværende katalognummer
158.
Lykta i koppar, 18/1900-tal
Hammerslag
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
2 100 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
Nuværende katalognummer
188.
Ljusstakar ett par, Frankrike, 1800-tal
Hammerslag
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
1 400 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
Nuværende katalognummer
190.
Kandelaber i smide, s.k. Tuppljusstake
Hammerslag
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
1 500 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
Nuværende katalognummer
193.
Ljuskrona, Barock-stil
Hammerslag
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
450 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
Nuværende katalognummer
218.
Ljuskrona, Erik Höglund för Boda
Hammerslag
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
1 200 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
Nuværende katalognummer
251.
Kristallkrona, 1900-talets andra hälft
Hammerslag
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
1 200 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
Nuværende katalognummer
298.
Ljusstake, Frankrike, 1700-tal
Hammerslag
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
800 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
Nuværende katalognummer
299.
Ljusstakar ett par, Empire-stil, 1800-tal
Hammerslag
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
950 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
Nuværende katalognummer
302.
Bordslampa i koppar, 1910/20-tal
Hammerslag
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
800 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
Nuværende katalognummer
335.
Bordslampa, Hans-Agne Jakobsson för Markaryd
Hammerslag
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
4 800 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
Nuværende katalognummer
339.
Kandelaber i järnsmide, 1900-tal
Hammerslag
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
450 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
Nuværende katalognummer
348.
Vägglampetter ett par, Empire-stil, 1900-talets andra hälft
Hammerslag
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
650 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
Nuværende katalognummer
356.
Ljusstakar 1 par, Gusum, No.29
Hammerslag
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
550 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
Nuværende katalognummer
372.
Taklampa, Art Deco, 1930-tal
Hammerslag
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
300 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
Nuværende katalognummer
383.
Takkrona, omkring år 1900
Hammerslag
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
1 700 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
Nuværende katalognummer
385.
Väggappliquer 1 par, Empire-stil, 1800-tal
Hammerslag
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
850 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
Nuværende katalognummer
387.
Bordslampa, 1920/30-tal
Hammerslag
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
350 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
Nuværende katalognummer
393.
Bordslampor ett par, 1960/70-tal
Hammerslag
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
850 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
Nuværende katalognummer
395.
Ljusstakar ett par, 1800-tal
Hammerslag
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
900 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
Nuværende katalognummer
591.
Ljusstake i mässing, Sigurd Persson
Hammerslag
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
450 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
Nuværende katalognummer
612.
Ljusstakar 1 par, Thorshammars Bruk, No.64
Hammerslag
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
400 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
Nuværende katalognummer
647.
Ljusstakar 1 par, Empire-stil, 18/1900-tal
Hammerslag
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
200 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
Nuværende katalognummer
667.
Taklampa med fem ljuspunkter, 1900-tal
Hammerslag
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
950 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
Nuværende katalognummer
688.
Golvlampa, 1950/60-tal
Hammerslag
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
650 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
Nuværende katalognummer
719.
Månskensampel, 1900-tal
Hammerslag
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
450 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
Nuværende katalognummer
721.
Vägglampetter ett par, Barock-stil, 1900-talets andra hälft
Hammerslag
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
150 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
Nuværende katalognummer
776.
Bordsfotogenlampa, tidigt 1900-tal
Hammerslag
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
350 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
Nuværende katalognummer
828.
Bordslampa, omkring år 1900
Hammerslag
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
500 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
Nuværende katalognummer
868.
Kandelabrar ett par, omkring år 1900
Hammerslag
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
800 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
Nuværende katalognummer
870.
Ljusstake, allmoge, 18/1900-tal
Hammerslag
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
550 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
Nuværende katalognummer
880.
Vägglampa, 1900-talets början
Hammerslag
27 00 SEK
28 00 SEK
250 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
Nuværende katalognummer
968.
Lykta, Husqvarna no.5
Hammerslag
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
150 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
Nuværende katalognummer
981.
Kandelabrar ett par, nysilver, 1900-tal
Hammerslag
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
100 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
Nuværende katalognummer
1028.
Golvlampa med bord, 1940/50-tal
Hammerslag
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
600 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
Nuværende katalognummer
1057.
Kandelaber för tre ljus, 1900-talets början
Hammerslag
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
300 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
Nuværende katalognummer
1086.
Ljusstakar 3st, nysilver, 1900-talets början
Hammerslag
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
150 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
Nuværende katalognummer
1162.
Bordslampa, 1900-talets andra hälft
Hammerslag
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
32 00 SEK
33 00 SEK
350 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
«
1
2
1
2
3
3
»
Vi bruger cookies til at levere vores tjenester. Ved at bruge vores tjenester accepterer du vores brug af cookies.
Læs mere
Jeg forstår