2016-11-06 Månadsauktion
125
1419
Samtliga utrop
40
125
25
202
164
61
46
Kläder, väskor & Accessoarer
184
33
35
203
14
207
69
Katalognummer
Katalognummer
Katalognummer
21.
Kristallkrona, 1900-talets första hälft
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
2 600 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
36.
Takkrona med 9st ljuspunkter, Barock-stil, 1900-talets första hälft
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
3 000 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
37.
Ljusstakar ett par, Louis XVI-typ, 17/1800-tal
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
2 300 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
48.
Ljuskrona för sex ljus, Erik Höglund
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
2 100 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
65.
Elljusstake, "Fantasi", Osram
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
2 300 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
76.
Taklampa, Art Deco, 1930-tal
4 00 SEK
5 00 SEK
3 800 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
85.
Ljuskronor ett par, Empire-stil, 1900-tal
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
2 100 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
89.
Ljuskrona för sex ljus, Empire-stil, 19/2000-tal
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
3 000 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
90.
Ljusstakar ett par, Skultuna
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
1 000 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
101.
Bordslampa, "B66", Hans Agne Jakobsson för Markaryd
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
3 600 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
109.
Ljuskrona för nio ljus, Frankrike, 1900-tal
18 00 SEK
19 00 SEK
3 600 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
110.
Ljuskrona, Oscariansk, 18/1900-tal
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
800 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
152.
Bordslampa, Funkis, 1940-tal
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
500 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
188.
Taklampa, "PH-5", Paul Henningsen för Louis Poulsen
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
2 600 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
206.
Fasadlampa, "Albertslund", Louis Poulsen, Danmark
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
1 500 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
207.
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
1 500 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
208.
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
1 400 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
240.
Taklampa, Art Deco, 1930-tal
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
850 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
249.
Ljusstake i mässing, Barock, 1700-tal
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
450 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
253.
Taklampa, Louis Poulsen, Danmark
16 00 SEK
17 00 SEK
1 900 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
301.
Bordslampa, 1900-talets första hälft
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
450 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
32 00 SEK
302.
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
450 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
342.
Ljusarmar ett par, Oscarianska, 1800-talets slut
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
500 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
349.
Bordslampa, Carl Fagerlund för Orrefors
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
750 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
351.
Bordsfotogenlampa, jugend, 1900-talets början
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
700 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
353.
Golvlampa, Eskilstuna, 1950/60-tal
7 00 SEK
8 00 SEK
850 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
354.
Bordslampa, Heissner, Tyskland
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
1 000 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
355.
Bordslampa, Funkis, 1940-tal
10 00 SEK
11 00 SEK
400 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
358.
Ljusstakar ett par, Skultuna
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
4 400 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
381.
Ljuskrona, omkring 1900-talets mitt
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
1 500 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
383.
Elljusstakar ett par, Luma, 1960-tal
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
1 100 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
385.
Bordslystrar ett par, 1900-tal
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
1 000 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
396.
Taklampa, Gustaviansk-stil, 1900-tal
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
750 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
399.
Kandelaber för fem ljus, 1900-talets början
18 00 SEK
19 00 SEK
500 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
515.
Lampbord, 1900-talets första hälft
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
1 500 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
645.
Takfotogenlampa, jugend, 1900-talets början
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
600 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
646.
Ljuskrona, Gustaviansk-stil, 1900-talets början
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
1 300 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
649.
Vägglampetter ett par, Gustaviansk-stil, 1900-tal
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
650 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
708.
Kandelaber för tre ljus, 1950/60-tal
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
150 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
721.
Bordsfotogenlampa, omkring år 1900
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
450 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
727.
Ljusstakar ett par, mässing
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
350 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
765.
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
500 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
788.
Bordslampa i tenn, 1934
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
1 400 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
792.
Ljusampel, Empire-stil, 1900-talets början
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
100 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
877.
Vägglampetter ett par, Mora, 1900-talets andra hälft
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
1 400 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
881.
Taklampa med fyra ljuspunkter, 1900-tal
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
550 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
889.
Bordslampa, Luxus, 1960/70-tal
17 00 SEK
18 00 SEK
200 SEK
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
890.
Taklampa med sex ljuspunkter, 1900-tal
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
450 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK