2017-04-02 Månadsauktion
167
1987
Samtliga utrop
35
187
21
505
155
223
102
192
24
13
167
25
220
18
96
Katalognummer
Katalognummer
Katalognummer
42.
Vägglampetter ett par, "Regnaholm", ur Ikeas 1700-tals serie
27 00 SEK
28 00 SEK
2 500 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
219.
Vattentunna i koppar, 1800-tal
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
850 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
296.
Spegel, 1800-talets senare del
5 00 SEK
6 00 SEK
1 000 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
333.
Spegel, Empire-stil, 1900-talets början
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
950 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
400.
Bokskåp, Empire-stil, Frankrike, 1800-talets andra hälft
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
2 200 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
401.
Vitrinskåp, Rokoko, 1700-tal
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
26 000 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
402.
Bord, "Utö", Axel Einar Hjort för Nordiska Kompaniet, 1930-tal
16 00 SEK
17 00 SEK
84 000 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
408.
Soffa, "Indigo", Arne Norell, 1960-tal
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
1 900 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
409.
Sideboard, 1960-tal
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
3 200 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
410.
Stolar 4st, senbarock, 1700-tal
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
2 600 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
411.
Fåtölj, "Lamino", Yngve Ekström för Swedese
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
4 000 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
412.
Stringhylla, 1950/60-tal
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
4 000 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
413.
Sideboard, 1950/60-tal
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
2 100 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
414.
Bord, omkring år 1900
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
1 300 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
416.
Sideboard, Gustaviansk-stil, 1900-tal
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
1 500 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
417.
Spegel med trymå, 1800-talets slut
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
2 600 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
418.
Stolar 8st, Axel Larsson för Bodafors, 1961
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
4 200 SEK
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
438.
Matbord, Bertil Fridhagen för Bodafors
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
100 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
439.
Fåtölj med fotpall, "Easy", Conform
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
6 400 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
440.
Pall, Nordiska Kompaniet
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
600 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
441.
Schatull på benställning, 1800-tal
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
750 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
442.
Matbord, 1900-talets andra hälft
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
1 100 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
443.
Vitrinskåp, 1900-talets andra hälft
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
550 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
444.
Stolar 8st, Sorö Stolefabrik, Danmark
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
3 400 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
445.
Chiffonjé, Gustaviansk, 1800-talets första hälft
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
3 400 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
446.
Sängar ett par, 1800-talets slut
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
1 600 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
447.
Stringhylla, 1950/60-tal
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
1 100 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
448.
Lampbord, 1950/60-tal
12 00 SEK
13 00 SEK
1 300 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
450.
Soffa, Dux, 1900-talets andra hälft
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
350 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
451.
Skåp, Renässans-stil, omkring år 1900
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
1 000 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
452.
Serveringsvagn, "Julius", Engström Myrstrand för Tingströms
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
750 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
453.
Stol, allmoge barock, 17/1800-tal
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
1 700 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
454.
Stolar 2st, allmoge barock, 17/1800-tal
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
250 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
455.
Stolar ett par, Gustaviansk allmoge, 1800-tal
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
650 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
32 00 SEK
456.
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
400 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
457.
Stol, Rokoko, 1700-tal
19 00 SEK
20 00 SEK
1 200 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
458.
Stolar 2st, allmoge, Leksands-modell, 1800-tal
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
650 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
459.
Klädställning, allmoge, 18/1900-tal
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
2 000 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
460.
Utdragssoffa, Gustaviansk, 1800-tal
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
1 400 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
461.
Byrå med tre lådor, Rokoko-stil, 1900-tal
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
1 600 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
32 00 SEK
462.
Byrå med två lådor, Louis XVI-stil, 1900-tal
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
800 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
463.
Matbord, Gustaviansk-stil, 1900-tal
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
700 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
32 00 SEK
464.
Stolar 5+1, nyrenässans, 1800-talets slut
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
550 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
465.
Piedestaler ett par, 1800-tal
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
1 100 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
466.
Stolar 4st, Gustaviansk-stil, 1900-tal
20 00 SEK
21 00 SEK
500 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
469.
Spegel med trymå, Gustafs, 1900-tal
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
1 000 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
470.
Byrå med fem lådor, 1950/60-tal
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
450 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
471.
Fällbord, 1800-tal
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
350 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK