2017-04-23 Månadsauktion
192
1632
Samtliga utrop
35
131
11
399
112
159
101
179
39
192
30
139
16
76
Katalognummer
Katalognummer
Katalognummer
35.
Spegel, Empire, 1800-talets första hälft
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
900 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
181.
Spegel, Karl Johan, 1820/30-tal
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
600 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
275.
Spegel, omkring år 1900
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
600 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
299.
Kamin i gjutjärn, Anker Heegard, 1900-talets början
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
2 600 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
316.
Miniatyrbyrå, 1800-talets senare del
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
450 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
400.
Bord, "Lovö", Axel Einar Hjorth, Nordiska Kompaniet
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
10 500 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
401.
Skrivskåp, Rokoko, 1700-tal
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
12 500 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
402.
Chiffonjé, Empire, Frankrike, 1800-talets början
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
18 000 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
404.
Byrå med tre lådor, Gustaviansk, 1800-talets början
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
5 600 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
405.
Stolar 4st, Rokoko-stil, 1900-tal
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
2 700 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
406.
Matbord, Rokoko-stil, 1900-tal
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
2 600 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
407.
Hörnskåp, allmoge, Dalarna, daterat 1852
22 00 SEK
23 00 SEK
2 100 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
408.
Byrå med 8 lådor, England, George III, 1700-talets slut
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
3 600 SEK
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
409.
Skänk med fyra dörrar, Gustaviansk, 1800-tal
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
7 800 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
410.
Bokskåp, nyrenässans, 1800-talets slut
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
4 200 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
411.
Bord med fällskiva, allmoge, 1800-talets första hälft
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
1 200 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
412.
Stolar ett par, "Myran", Arne Jacobsen för Fritz Hansen, Danmark
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
32 00 SEK
5 200 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
413.
Stolar 3st, "Myran", Arne Jacobsen för Fritz Hansen, Danmark
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
1 400 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
418.
Byrå med 12 lådor, 1900-talets andra hälft
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
5 000 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
419.
Stolar 6st, Gustavianska provinsarbeten, 1800-tal
420.
Byrå med tre lådor, Gustaviansk-stil, 1900-tal
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
1 700 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
32 00 SEK
421.
Byrå med tre lådor, Rokoko-stil, 1900-tal
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
1 500 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
422.
Stolar 3st, Gustavianska provinsarbeten, 1800-talets början
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
900 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
423.
Canapé, 1800-talets slut
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
1 400 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
424.
Puderstol, Rokoko, 1700-tal
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
550 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
425.
Sideboard, 1920/30-tal
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
750 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
426.
Fåtölj, "Laminett", Yngve Ekström för Swedese
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
3 400 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
427.
Pottskåp, sengustavianskt, 1800-talets början
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
2 700 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
428.
Stolar 2st, Gustaviansk allmoge, 1800-tal
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
550 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
429.
Bord med en låda, allmoge, 1800-tal
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
850 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
430.
Byrå med två lådor, Rokoko-stil, 1900-talets andra hälft
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
900 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
431.
Långbänk, allmoge, 1800-tal
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
2 300 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
432.
Långbänk, allmoge, 1800-tal
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
2 300 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
433.
Skrivbord, Nyrokoko, 1800-talets andra hälft
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
400 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
434.
Slagbord, 1950/60-tal
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
750 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
435.
Fåtölj, 1920/30-tal
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
700 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
436.
Skåp, 1800-talets slut
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
3 800 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
437.
Bord, senbarock, 1700-tal
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
2 700 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
438.
Stolar 4st, "Fanett", Ilmari Tapiowaara, Edsbyverken
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
1 100 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
439.
Chiffonjé, 1800-talets senare del
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
500 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
440.
Stolar ett par, Gustavianska provinsarbeten, 1800-talets början
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
5 800 SEK
1 00 SEK
2 00 SEK
441.
Skåp, 1900-talets början
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
3 400 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
442.
Skänkskåp, allmoge, Dalarna, daterat 1797
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
1 700 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
443.
Imperialsäng, 1800-talets slut
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
750 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
444.
Vägghörnskåp, allmoge, daterat 1848
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
1 500 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
445.
Skänkskåp, allmoge, daterat 1791
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
1 000 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
446.
Stolar 4st, Leksands-modell, 1800-tal
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
850 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
447.
Matsalsmöblemang 5 delar, Gustaviansk-stil, 1900-tal
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
1 500 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK