2017-04-23 Månadsauktion
30
1632
Samtliga utrop
35
131
11
399
112
159
101
179
39
192
30
139
16
76
Katalognummer
Katalognummer
Katalognummer
13.
Bordslampor/perukvaser ett par, Kina, 18/1900-tal
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
9 200 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
274.
Fat 12st, Kina, 1800-tal
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
2 300 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
313.
Bojaner med lock 2st, Kina, 1800-tal
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
2 000 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
732.
Urna, Japan, 18/1900-tal
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
500 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
736.
Tallrikar 3st, Kina, bl.a. Yongsheng, 1700-tal
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
300 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
922.
Bordslampa, Kina, 1900-talets första hälft
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
100 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
947.
Kaffekoppar ett par, Kina, 1700-tal
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
1 200 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
1005.
Burk med lock, Kina, Kanton, 18/1900-tal
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
350 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
1147.
Vattendroppare, Kina, 1900-talets andra hälft
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
100 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
1210.
Bordslampa, Kina, 1900-tal
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
150 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
1213.
Dekorationshjälm, orientalisk, 1900-tal
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
100 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
1218.
Offerfat 5st samt skålar 2st, orientaliska, bl.a. 1800-tal
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
250 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
1221.
Rökelsekar, Kina, 1900-talets andra hälft
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
350 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
1225.
Gonggong, Kina, 1900-tal
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
300 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
1451.
Stort ytterfoder, Kina, 1900-talets andra hälft
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
550 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
1460.
Skål på fot, Kina, modern tillverkning
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
150 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
1461.
Tekanna med lock, Kina, 1900-tal
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
200 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
1462.
Porslin 2 delar, Kina, 1900-talets andra hälft
11 00 SEK
12 00 SEK
150 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
1463.
Golvurna, Kina, 1900-talets andra hälft
2 00 SEK
3 00 SEK
350 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
1465.
Sigill, ett par, Kina, 1900-talets andra hälft
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
150 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
1466.
Skulptur, troligen Indien
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
650 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
1551.
Rullmålning, Kina, 1900-tal
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
150 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
1606.
Mask, orientalsik, 1900-tal
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
150 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
1634.
Vas i brons, Japan, Meiji
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
1 600 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
1761.
Orientaliskt 3 delar, 19/2000-tal
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
200 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
1801.
Orientaliskt porslin 3 delar
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
150 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
1818.
Skulptur, Japan, 1800-tal
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
100 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
1877.
Akvareller 2st, Kina, 1900-talets andra hälft
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
150 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
1897.
Rullmålning, Kina, 1900-tal
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
100 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
1898.
Rullmålning, Kina, 1900-tal