2017-04-23 Månadsauktion
35
1632
Samtliga utrop
35
131
11
399
112
159
101
179
39
192
30
139
16
76
Katalognummer
Katalognummer
Katalognummer
16.
Fiollåda, allmoge, daterat 1852
9 00 SEK
10 00 SEK
600 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
39.
Låda med skjutlock, allmoge, Dalarna, daterad 1863
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
950 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
127.
Sovelfat, allmoge, 1800-tal
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
1 500 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
217.
Knotskål, allmoge, 1800-tal
6 00 SEK
7 00 SEK
900 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
284.
Knotskål, allmoge, 1800-tal
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
1 200 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
554.
Dalahäst, 18/1900-tal
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
200 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
557.
Knotskål med snibb, allmoge, 1800-tal
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
550 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
663.
Låda med skjutlock, allmoge, daterad 1828
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
100 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
710.
Knotskål, allmoge, daterad 1814
6 00 SEK
7 00 SEK
1 000 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
742.
Sovelfat, allmoge, 1800-tal
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
500 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
757.
Lokor ett par, allmoge, 1800-tal
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
850 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
769.
Smörkärna, allmoge, 1800-tal
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
500 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
790.
Svarvskålar 2st, allmoge, 1800-tal
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
750 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
861.
Tråg, allmoge, 1800-tal
23 00 SEK
24 00 SEK
400 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
878.
Allmoge 2 delar, 18/1900-tal
21 00 SEK
22 00 SEK
500 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
907.
Flaska med skruvkork, troligen Norge, 18/1900-tal
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
400 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
927.
Tråg, allmoge, daterad 1776
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
600 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
957.
Allmoge 3 delar
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
750 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
975.
Svarvskål, allmoge, 1800-tal
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
500 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
1035.
Stor svepask, 18/1900-tal
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
100 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
1068.
Brunnshink, allmoge, 1800-tal
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
500 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
1078.
Ostform, allmoge, 1800-tal
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
200 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
1135.
Stånkor 2st
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
750 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
1139.
Skrin, allmoge, daterat 1842
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
300 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
1148.
Smörkärna, allmoge, 1800-tal
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
300 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
1233.
Tråg 4st, allmoge, 1800-tal
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
1 200 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
1244.
Allmoge 2 delar, 1800-tal
8 00 SEK
9 00 SEK
350 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
1254.
Bysticka, allmoge, 1800-tal
19 00 SEK
20 00 SEK
300 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
1456.
Allmoge 3 delar, 1800-tal
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
300 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
1535.
Allmoge 4 delar, 1800-tal
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
550 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
1570.
Mangelbräde, daterat 1678
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
1 700 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
1620.
Smörkärnor 2st, allmoge, 1800-tal
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
300 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
1638.
Lådor 5st, allmoge, 1800-tal
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
100 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
1665.
Färdskrin, 17/1800-tal
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
750 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
1820.
Kista, allmoge, 1800-tal
8 00 SEK
9 00 SEK
300 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK