2017-06-04 Månadsauktion
25
1692
Samtliga utrop
25
143
18
396
119
138
86
156
20
199
23
219
11
128
Katalognummer
Katalognummer
Katalognummer
44.
Låda med skjutlock, allmoge, daterad 1845
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
750 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
95.
Bolle, allmoge, Norge, 1800-tal
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
1 200 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
97.
Kers Erik Jönsson, Lima, Leksand (1812-1852)
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
4 000 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
138.
Sovelfat, allmoge, 1800-tal
2 00 SEK
3 00 SEK
1 300 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
159.
Låda med skjutlock, allmoge, 1800-tal
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
550 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
330.
Skrin med skjutlock och låda, allmoge, 1800-tal
6 00 SEK
7 00 SEK
500 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
626.
Stånka, allmoge, 1800-tal
20 00 SEK
21 00 SEK
450 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
702.
Fönster, 17/1800-tal
16 00 SEK
17 00 SEK
500 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
710.
Svarvskålar 2st, allmoge, 1800-tal
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
550 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
799.
Svepask, allmoge, 1800-tal
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
550 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
809.
Orv, allmoge, 1800-tal
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
150 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
831.
Svepask med lock, allmoge, 1800-tal
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
400 SEK
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
832.
Laggad hink, allmoge, 1800-tal
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
350 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
860.
Skålar 3st, allmoge, bl.a. daterad 1817
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
450 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
861.
Knotskål, allmoge, 1800-tal
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
450 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
889.
Hylla, allmoge, 1800-tal
11 00 SEK
12 00 SEK
250 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
894.
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
600 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
903.
Stånka, allmoge, 1800-tal
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
350 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
1073.
Laggade kärl med lock 2st, allmoge, 1800-tal
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
250 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
1099.
Kärl med lock, allmoge-stil, modern tillverkning
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
300 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
1267.
Laggade kaggar 2st, allmoge, 1800-tal
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
100 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
1332.
Kont i näver, allmoge, 1800-tal
5 00 SEK
6 00 SEK
150 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
1750.
Vattenflaskor 2st, allmoge, 1800-tal
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
300 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
1783.
Bordsskivor 2st, allmoge, 1800-tal
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
400 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
1991.
Svepask, allmoge, 1800-tal
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
100 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK