2017-09-10 Månadsauktion
252
1703
Samtliga utrop
37
153
11
522
104
113
78
154
26
252
18
159
64
Katalognummer
...
Katalognummer
Katalognummer
1.
Ljusstakar ett par, Empire-stil, 1800-tal
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
12 500 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
46.
Väggskåp, allmoge, Dalarna, daterat 1818
11 00 SEK
12 00 SEK
5 600 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
56.
Brudkista, allmoge, Lima, daterad 1840
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
10 000 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
58.
Väggskåp, allmoge, Dalarna, daterat 1803
12 00 SEK
13 00 SEK
1 600 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
192.
Väggkonsol, Rokoko, 1700-tal
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
1 200 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
239.
Spegel, 1800-talets andra hälft
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
400 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
280.
Spegel, senempire, 1800-tal
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
350 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
322.
Skylt i litograferad plåt, "Castrol"
25 00 SEK
26 00 SEK
950 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
370.
Pendelur, Carl Werner, omkring år 1900
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
650 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
378.
Spegel, 1800-talets slut
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
2 600 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
400.
Stolar 6st, provinsarbeten i Rokoko, 17/1800-tal
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
9 600 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
401.
Dragkista, Gustaviansk, 1800-talets första hälft
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
1 500 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
402.
Stolar 8st, Sengustavianska, Hälsingland, 1800-talets första hälft
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
32 00 SEK
3 600 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
403.
Utdragssäng, Gustaviansk, Hälsingland, Forsa, 1800-talets första hälft
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
9 200 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
406.
Bockbord, allmoge, 17/1800-tal
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
18 500 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
407.
Fåtöljer ett par, "Mina", Bruno Mathsson, Mathsson International
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
4 200 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
408.
Sideboard, "Arild", Nils Jonsson för Troeds, 1950/60-tal
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
5 600 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
409.
Skänkskåp, allmoge, Dalarna, 1800-talets början
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
2 100 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
410.
Stolar 6st, Senbarock-stil, Axel Johansson, Falun, daterade 1933
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
4 400 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
412.
Bockbord, allmoge, daterat 1804
7 00 SEK
8 00 SEK
1 800 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
413.
Byrå med fyra lådor och skrivklaff med inredning, 1800-talets slut
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
2 100 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
414.
Skänk med tråg, 1800-tal
24 00 SEK
25 00 SEK
700 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
415.
Fåtöljer ett par, "Eva", Bruno Mathsson, firma Carl Mathsson, 1960
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
3 600 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
416.
Byrå med fem lådor, omkring år 1900
8 00 SEK
9 00 SEK
900 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
419.
Byrå med två lådor, 1900-tal
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
700 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
420.
Byrå med två lådor, Gustaviansk-stil, 1900-tal
16 00 SEK
17 00 SEK
650 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
421.
Bokhylla med skrivskåp, "Visingsö", Carl Malmsten
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
900 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
422.
Fållbänk, allmoge, 1800-tal
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
550 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
423.
Fållbänk, allmoge, 1800-tal
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
1 000 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
424.
Vitrinskåp med uppsats, 1920/30-tal
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
1 700 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
425.
Sidobord ett par, "Frisco", Folke Ohlsson för Tingströms
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
1 000 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
426.
Möblemang 5 delar, modern tillverkning
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
1 200 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
428.
Serveringsbord, 1950/60-tal
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
800 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
429.
Bockbord, allmoge, delvis 1700-tal
7 00 SEK
8 00 SEK
1 100 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
430.
Byrå med tre lådor, Gustaviansk-stil, 1900-tal
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
2 700 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
431.
Spegel med trymå, 1800-talets senare del
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
3 400 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
433.
Byrå med tre lådor, Rokoko-stil, 18/1900-tal
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
900 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
434.
Fåtölj, "Advokaten", Carl Malmsten
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
4 200 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
435.
Stolar 6st, "Leksands-stolen", 1900-talets andra hälft
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
4 800 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
436.
Sideboard, "Trio", Nils Jonsson för Troeds
13 00 SEK
14 00 SEK
6 200 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
437.
Fåtölj, "Jetson", Bruno Mathsson för DUX
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
4 800 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
438.
Sekretär, Gustaviansk, Hälsingland, 1800-talets första hälft
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
5 400 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
439.
Ståndskåp, Barock, 1700-tal
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
1 600 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
440.
Fåtölj, "Farmor", Carl Malmsten
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
2 100 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
441.
Vippbord, 1800-talets början
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
900 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
442.
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
2 400 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
443.
Sideboard, 1950/60-tal
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
3 600 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
444.
Hyllsystem, "Royal System", Poul Cadovius
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
4 000 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
...