2018-02-25 Månadsauktion
145
1293
Samtliga utrop
44
114
18
360
80
124
74
Kläder, väskor & Accessoarer
80
27
145
111
58
35
Katalognummer
Katalognummer
Katalognummer
10.
Spegel, senbarock, Tyskland, 1700-talets första hälft
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
7 200 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
199.
Spegel, art deco, 1930/40-tal
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
1 500 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
292.
Rundkamin, Ulefors nr 303
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
5 600 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
400.
Underrede till trågsoffa, stockholmsarbete i rokoko, 1750/60-tal
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
29 000 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
401.
Skänkskåp, allmoge, Dalarna, daterat 1787
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
4 200 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
403.
Byrå, stockholmsarbete i senbarock, 1700-talets första hälft
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
32 00 SEK
10 500 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
405.
Insticksskåp, allmoge, Dalarna, daterat 1817
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
1 600 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
410.
Bokskåp, nyrenässans, 1800-talets slut
11 00 SEK
12 00 SEK
4 400 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
414.
Sminkbord, 1940/50-tal
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
700 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
415.
Serveringsvagn, Gustafssons Möbelfabrik, Brittatorp, 1950/60-tal
13 00 SEK
14 00 SEK
1 400 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
416.
Lampbord, art déco, 1920/30-tal
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
550 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
418.
Bokskåp med luckor, ett par, 1900-talets första hälft
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
3 400 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
419.
Bockbord, allmoge, 1800-tal
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
2 200 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
420.
Stolar ett par, "Pre pop", Arne Jacobsen, 1900-talets andra hälft
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
3 600 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
421.
Sideboard, 1950/60-tal
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
1 900 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
32 00 SEK
422.
Konsolbord, Karl Johan, 1800-talets första hälft
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
3 400 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
428.
Kista, orientalisk, 1800-tal
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
1 200 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
429.
Bord, gustaviansk allmoge, 1800-talets första hälft
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
3 400 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
430.
Soffa, "Pernilla", Bruno Mathson, Dux
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
4 000 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
431.
Snurrfåtölj, "Pernilla", Bruno Mathsson
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
2 600 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
432.
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
2 700 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
433.
Skänkskåp, allmoge, 1800-tal
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
20 000 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
435.
Väggskåp, allmoge, Dalarna, 1800-talets början
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
3 200 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
444.
Byrå, rokokostil, 1900-tal
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
1 300 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
445.
Chiffonjé, Karl Johan, 1800-talets första hälft
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
4 600 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
447.
Fällbord, 1800-tal
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
1 000 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
448.
Sidobord på hjul, ett par, 1960-tal
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
1 300 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
449.
Byrå, 1900-talets mitt
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
1 400 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
450.
Serveringsvagn, Yngvar Sandström för Seffle Möbelfabrik
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
1 400 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
451.
Sideboard, 1950/60-tal
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
2 800 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
452.
Konsolbord, nyrokoko, 1800-talets andra hälft
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
1 500 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
453.
Trågskåp, allmoge, 1800-tal
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
1 300 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
454.
Kvarnstensbord, allmoge, 16/1700-tal
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
2 300 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
456.
Stolar 4st, "Lilla Åland", Stolab, 1988
13 00 SEK
14 00 SEK
5 400 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
460.
Skänkskåp, allmoge, 1800-talets första hälft
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
5 000 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
461.
Stolar 8st, allmoge, 1800-tal
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
3 200 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
462.
Taburetter ett par, empirestil, 1900-tal
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
1 800 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
463.
Nattduksbord ett par, rokokostil, 1900-talets första hälft
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
800 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
469.
Salskåp, gustaviansk stil, 1900-tal
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
900 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
470.
Väggskåp, allmoge, 1800-talets första hälft
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
950 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
474.
Bockbord, allmoge, 1800-tal
22 00 SEK
23 00 SEK
600 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
475.
Tebord, rokokostil, 1900-talets första hälft
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
3 200 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
476.
Fållbänk, allmoge, 1800-tal
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
1 400 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
477.
Stol, "TeVe", Alf Svensson för Ljungs Industrier, 1950-tal
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
32 00 SEK
2 400 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
479.
Klädskåp, renässansstil, modern tillverkning
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
2 200 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
480.
Kontorsstol, tidigt 1900-tal
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
1 600 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
481.
Sminkbord, 1950/60-tal
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
900 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
482.
Trädgårdssoffa, Aggenberg, Stockholm, 1900-talets första hälft
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
2 900 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK