2018-02-25 Månadsauktion
114
1293
Samtliga utrop
44
114
18
360
80
124
74
Kläder, väskor & Accessoarer
80
27
145
111
58
35
Katalognummer
Katalognummer
Katalognummer
3.
Månskensampel, 1800-talets slut
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
1 500 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
15.
Industrilampa, Triplex Pendel, 1900-talets första hälft
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
3 600 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
40.
Ljuskrona, barockstil, 1900-talets första hälft
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
4 400 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
51.
Ljuskrona, empirestil, 1900-talets början
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
3 400 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
66.
Ljusstakar ett par, Skultuna, no.65A
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
4 000 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
70.
Bordslampor 2st, Baccarat, Frankrike
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
400 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
81.
Ljusstakar 3st, "Tulpan", Pierre Forsell för Skultuna, 1998
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
850 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
84.
Kandelabrar ett par, 1900-talets första hälft
2 00 SEK
3 00 SEK
2 600 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
32 00 SEK
99.
Golvlampa, ASEA, omkring 1900-talets mitt
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
900 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
103.
Bordslampa, funkis, 1930/40-tal
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
850 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
105.
Bordsfotogenlampa, gustaviansk stil, Skultuna, no 108
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
1 900 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
110.
Ljusstakar ett par, sengustavianska, 1800-talets början
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
2 700 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
146.
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
550 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
150.
Kandelaber, s.k. tuppljusstake
12 00 SEK
13 00 SEK
1 500 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
163.
Bordslampsfot, 1900-talets början
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
1 800 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
167.
Taklampor ett par, 1900-talets andra hälft
15 00 SEK
16 00 SEK
450 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
185.
Taklampa, 1940/50-tal
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
850 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
192.
Ljuskrona, gustaviansk stil, 1900-tal
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
1 700 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
239.
Väggljusstakar ett par, "Pendel", Pierre Forsell för Skultuna
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
550 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
245.
Lykta, 1900-talets början
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
1 400 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
250.
Ljuskrona, barockstil, 1900-tal
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
3 000 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
280.
Bordslampa, Erik Tidstrand, 1930/40-tal
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
1 400 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
299.
Takkrona, barockstil, omkring 1900-talets mitt
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
1 600 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
302.
Ljusstakar ett par, empirestil, 1800-tal
9 00 SEK
10 00 SEK
650 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
310.
Taklampa, 1900-talets andra hälft
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
350 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
348.
Kandelabrar ett par, jugend, 1900-talets början
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
500 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
350.
Kandelaber, 1900-talets slut
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
450 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
361.
Takkrona, barockstil, 1900-talets andra hälft
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
1 000 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
372.
Bordslampor ett par, 1900-talets andra hälft
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
200 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
373.
Bordslampa, empirestil, 1900-talets början
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
450 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
381.
Ljusampel, senempire, omkring 1800-talets mitt
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
4 800 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
395.
Ljuskrona, Erik Höglund, Boda
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
700 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
396.
Taklampa, möjligen Orrefors
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
450 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
639.
Bord/vägglampa, PCP, 1940-tal
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
850 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
645.
Bord/vägglampa, PCP, 1940-tal
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
850 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
651.
Ljusstakar ett par, Svaneholm
3 00 SEK
4 00 SEK
200 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
654.
Golvlampa, "Bumlingen", Anders Pehrson för Ateljé Lyktan
21 00 SEK
22 00 SEK
800 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
655.
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
1 100 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
658.
Ljuskrona, 1900-talets andra hälft
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
550 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
699.
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
600 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
704.
Takplafond, 1930/40-tal
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
550 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
778.
Vägg/bordslampa, 1940-tal
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
300 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
800.
Takfotogenlampa, Böhlmarks, 1900-talets början
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
400 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
806.
Taklampa, Hans Agne Jakobsson, Markaryd
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
850 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
842.
Elljusstake, Philips
2 00 SEK
3 00 SEK
500 SEK
1 00 SEK
2 00 SEK
859.
Ljusstakar 2st, Barock, 1700-tal
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
1 000 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
860.
Kandelaber för fyra ljus, Nordic light
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
300 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
880.
Golvlampa, Bergboms, modell G019
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
250 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK