2018-04-08 Månadsauktion
323
1465
Samtliga utrop
24
135
38
323
114
91
59
Kläder, väskor & Accessoarer
160
11
189
17
196
9
93
Katalognummer
...
Katalognummer
Katalognummer
29.
Dalahäst, Karin Falk/Nisser, 1900-talets början
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
10 000 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
49.
Dalahäst, Rytter Olof Matsson, Risa, 18/1900-tal
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
6 400 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
53.
Rakkniv, 1700-tal
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
900 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
65.
Skulptur, 1700-tal
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
3 800 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
72.
Kaffeburk, Engwall Hellberg, 1900-talets första hälft
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
6 000 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
75.
Affisch, "Inde", Air France, 1900-talets andra hälft
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
650 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
89.
Kassakvittolåda, Kooperativa, 1900-talets första hälft
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
1 700 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
92.
Speldosa, Harp Harmonic Piccolo, Schweiz, omkring år 1900
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
1 100 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
151.
Emaljerad gryta, Timo Sarpaneva för Rosenlew
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
850 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
168.
Dekorationsskål, delvis 1800-tal
4 00 SEK
5 00 SEK
600 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
185.
Tekanna, Bodum, Carsten Jörgensen
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
650 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
187.
Gästabudskniv, 17/1800-tal
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
2 000 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
188.
Gästabudskniv, 17/1800-tal
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
600 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
194.
Emaljerad skylt, Tudor
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
1 200 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
207.
Kniv med slida, monogramsignerad AE
6 00 SEK
7 00 SEK
450 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
236.
Form i koppar, 1800-tal
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
650 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
239.
Skrivset 4 delar, Gusum, 1900-talets början
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
1 400 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
249.
Ymnighetshorn, daterat 1898
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
600 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
266.
Trädgårdsurna, Näfveqvarns bruk, "Amor", 1900-tal
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
3 800 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
273.
Skeppsratt, 1900-talets första hälft
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
1 300 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
297.
Reklamskylt, Trelleborg
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
1 600 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
343.
Reklamskylt, Ford Mustang
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
2 600 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
349.
Reklamskylt, Ebersprächer
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
700 SEK
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
372.
Bil, Volvo 244, jubileumsutgåva, -77
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
13 000 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
389.
Reklamskylt, Trelleborg
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
1 500 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
391.
Reklamskylt, Pirelli
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
950 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
392.
Fickursställ 2st, 18/1900-tal
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
500 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
393.
Bordstelefon, LM Ericsson, Stockholm, 1900-talets första hälft
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
950 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
440.
Pardörrar, omkring 1800-talets mitt
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
4 200 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
599.
Betjäntklocka, 18/1900-tal
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
200 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
644.
Kaffeburk, Gevalia, 1900-talets första hälft
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
200 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
648.
Glasögonfodral, daterat 1866
9 00 SEK
10 00 SEK
250 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
651.
Kassaapparat, National, 1900-talets första hälft
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
400 SEK
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
687.
Kruspipningsjärn, 1700-tal
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
450 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
698.
Stor dalahäst, Nils Olsson, Nusnäs, daterad 1997
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
1 400 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
700.
Reklamskylt, GB Grädd Glace, 1950/60-tal
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
2 100 SEK
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
715.
Rättvikshäst, John Gudmunds
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
200 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
720.
Fäbokniv med slida, 1800-tal
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
250 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
722.
Kakburk, Prix, Tierp
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
400 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
739.
Färdskrin, 17/1800-tal
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
1 500 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
741.
Bestick 12 delar, Frankrike, 1900-talets andra hälft
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
1 300 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
753.
Dalahäst, 1900-talets första hälft
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
650 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
758.
Akustisk gitarr, Levin
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
700 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
772.
Bestickservisdelar 22st, Frankrike, 1900-talets andra hälft
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
400 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
781.
Skrin, 1800-talets senare del
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
100 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
784.
Dalahäst och dalatupp, 1900-talets början/första hälft
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
750 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
821.
Doktorshatt, A.F.Bodecker, Stockholm, 1900-talets första hälft
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
800 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
822.
Papperskorg, Servex, 1950/60-tal
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
450 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
...