2018-07-29 Månadsauktion
54
1812
Samtliga utrop
54
145
21
502
78
154
53
157
17
346
161
10
100
Katalognummer
Katalognummer
Katalognummer
5.
Dalahäst, 18/1900-tal
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
2 100 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
9.
Bälte med nålhus, knivslida och spänne, daterat 1841
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
8 400 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
10.
Dalahäst, 1800-tal
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
16 500 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
11.
Pulpet, allmoge, 17/1800-tal
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
12 000 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
12.
Dalahäst, 1900-talets början
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
7 600 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
26.
Kista, allmoge, Lima, Dalarna, daterad 1866
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
1 600 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
30.
Allmogering i silver, 1800-tal
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
4 600 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
45.
Dalmålning, Hjelt Per Persson, Leksand, Dalarna, daterad 1843
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
4 000 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
50.
Allmogering i silver, 1841
3 00 SEK
4 00 SEK
4 000 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
61.
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
2 900 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
78.
Ljusstakar ett par, allmoge, 1700-tal
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
8 000 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
79.
Nålhus, allmoge, daterat 1838
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
8 400 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
96.
Dopkasse, allmoge, 1800-tal
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
850 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
121.
Knotskål, allmoge, daterad 1805
8 00 SEK
9 00 SEK
950 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
152.
Skrin, allmoge, daterat 1857
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
900 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
180.
Dörr, allmoge, Dalarna, 1800-talets första hälft
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
3 200 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
186.
Svepask, allmoge, 1800-talets första hälft
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
1 000 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
197.
Liten svepask med lock, allmoge, daterad 1817
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
1 900 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
232.
Tallrikar 8st, allmoge, 1800-tal
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
1 900 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
253.
Linfäste, allmoge, Roslagen, 1800-tal
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
600 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
277.
Svepask, allmoge, daterad 1761
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
950 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
296.
Stånka, allmoge, daterad 1879
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
450 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
316.
Kista, allmoge, Dalarna, daterad 1870
4 00 SEK
5 00 SEK
2 000 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
327.
Väggskåp, allmoge, Dalarna, daterat 1803
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
5 400 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
480.
Lekdockor 2st, allmoge, 1800-tal
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
7 200 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
530.
Stånka, allmoge, daterad 1872
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
450 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
608.
Reseapotek, 1800-tal
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
1 600 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
609.
Trämått, krönt 1838
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
1 000 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
674.
Ölbolle, allmoge, Norge, daterad 1853
24 00 SEK
25 00 SEK
5 600 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
792.
Ljusstake, allmoge, 18/1900-tal
14 00 SEK
15 00 SEK
200 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
796.
Burk med lock, allmoge, 1800-tal
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
350 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
874.
Stånka, omkring 1900
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
450 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
950.
Mangelbräde, allmoge, daterat 1807
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
600 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
973.
Svepask, allmoge, 1800-tal
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
300 SEK
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
989.
Trämått, krönt 1781
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
500 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
995.
Bysticka, allmoge, daterad 1887
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
100 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
1079.
Bockbordslåda, allmoge, 1800-talets första hälft
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
750 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
32 00 SEK
1177.
Kåsa, allmoge-stil
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
850 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
32 00 SEK
1539.
Stånka, allmoge, 1800-tal
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
300 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
1659.
Krön till skänkskåp 2st, allmoge, daterade 1815 respektive 1853
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
1 500 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
1684.
Träskuren häst, 17/1800-tal
14 00 SEK
15 00 SEK
550 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
1746.
Delar till bockbord, allmoge, 17/1800-tal
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
650 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
1757.
Klädhängare, allmoge, 1800-tal
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
500 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
32 00 SEK
1788.
Allmoge 4 delar, 1800-tal
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
300 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
1813.
Trälåda med skomakarverktyg, 1800-tal
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
400 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
1819.
Svepask, allmoge, 1800-tal
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
1 900 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
1848.
Allmoge 3 delar, 1800-tal
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
300 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
1867.
Skrin, 1700-tal
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
1 100 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK