2018-09-30 Månadsauktion
363
1816
Samtliga utrop
43
158
12
431
80
117
36
222
34
363
17
182
102
Katalognummer
...
Katalognummer
Katalognummer
12.
Spegellampett, gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
6 000 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
251.
Spegel, 1800-talets slut
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
350 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
300.
Sminkbord, "Birgitta", Carl Malmsten för Bodafors
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
5 400 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
301.
Kärlhylla, allmoge, 1800-talets första hälft
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
3 200 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
302.
Skänk, senempire, 1800-tal
303.
Salsskåp, senbarock, omkring 1700-talets mitt
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
6 400 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
304.
Fåtölj, "Pernilla", Bruno Mathsson för firma Karl Mathsson, 1964
305.
Skänk, allmoge, Dalarna, daterad 1792
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
3 000 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
306.
Karmstol, "Solfjädern", Sonna Rosén för Nässjö Stolfabrik
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
4 600 SEK
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
307.
Parskåp, nyrenässans, 1800-talets slut
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
3 200 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
308.
Karmstolar 2st, Ole Wanscher, Danmark
17 00 SEK
18 00 SEK
8 200 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
310.
Skåp, rokoko, 1700-tal
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
4 200 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
311.
Läkarskåp, Selefa, 1900-talets andra hälft
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
3 800 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
312.
Soffa, Börge Mogensen för Fredericia Stolefabrik, Danmark, 1960-tal
19 00 SEK
20 00 SEK
2 100 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
314.
Nattduksbord ett par, Nordiska Kompaniet
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
100 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
315.
Trågsoffa, gustaviansk, 1800-talets första hälft
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
3 400 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
317.
Skänkskåp, allmoge, Dalarna, daterat 1810
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
2 600 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
318.
Hylla med vitrinskåp, gustaviansk-stil, Nordiska kompaniet, 1910/20-tal
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
1 000 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
319.
Stolar 8st, Leksandsmodell, 1900-talets andra hälft
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
5 600 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
320.
Stol, "Y-stolen", Hans J. Wegner, 1900-talets andra hälft
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
3 800 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
321.
Fåtölj, "Diamond Chair", Harry Bertoia, 1900-talets andra hälft
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
2 100 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
322.
Matsalsmöblemang 8 delar, gustaviansk stil, 1900-tal
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
3 200 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
323.
Salskåp, gustaviansk stil, Seffle möbelfabrik, 1900-tal
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
2 900 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
324.
Hyllsystem, Olle Pira, 1950/60-tal
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
1 100 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
326.
Sideboard, "Ladoga", IKEA, 1960-tal
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
5 400 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
327.
Stolar 6st, "Ambassadör", Carl Malmsten för Åfors möbelfabrik
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
850 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
328.
Skänkskåp, allmoge, Hälsingland, 1800-tal
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
3 600 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
329.
Byrå med skrivklaff, nyrenässans, 1800-talets slut
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
1 900 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
330.
Sideboard, 1950/60-tal
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
3 400 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
331.
Sideboard, 1950/60-tal
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
3 000 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
332.
Vägghörnskåp, allmoge, daterat 1793
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
2 200 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
333.
Sideboard, gustaviansk stil, 1900-talets andra hälft
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
2 000 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
334.
Stolar 6st, "T-stolen", Arne Jacobsen för Fritz Hansen, 1985
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
3 800 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
335.
Taburetter ett par, gustavianska, 1700-talets slut
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
8 400 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
336.
Byrå, rokokostil, 1900-tal
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
1 800 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
337.
Serveringsvagn, Nordiska Koampniet
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
300 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
338.
Pall, "Visingsö", Carl Malmsten
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
2 500 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
339.
Klädskåp, jugend, 1900-talets början
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
2 200 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
340.
Klädskåp, 1800-tal
13 00 SEK
14 00 SEK
8 600 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
341.
Bockbord, allmoge, 1800-tal
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
1 900 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
342.
Byrå, Louis XVI-stil, 1900-tal
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
650 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
343.
Stolar 8st, leksandsmodell, 1900-talets andra hälft
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
5 400 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
344.
Sideboard, 1950/60-tal
22 00 SEK
23 00 SEK
2 500 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
346.
Väggvitrinskåp, omkring år 1900
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
850 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
347.
Vilfåtölj, "Skye", Tord Björklund för IKEA, 1900-talets andra hälft
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
1 700 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
348.
Byrå i teak, troligen Danmark, 1950/60-tal
11 00 SEK
12 00 SEK
1 900 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
349.
Rakbord, 1800-talets andra hälft
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
850 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
350.
Skrivskåp, rokoko, 1700-tal
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
1 200 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
...