2018-12-09 Månadsauktion
141
2558
Samtliga utrop
141
233
46
566
131
283
94
268
23
313
31
241
17
156
12
Katalognummer
Katalognummer
Katalognummer
2.
Låda med skjutlock, allmoge, Lima, daterad 1848
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
6 400 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
9.
Dalahäst, 18/1900-tal
9 00 SEK
10 00 SEK
10 500 SEK
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
11.
Låda med skjutlock, allmoge, Dalarna, Lima, daterad 1821
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
4 600 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
22.
Låda med skjutlock, allmoge, Dalarna, Lima, daterad 1848
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
3 000 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
38.
Dalahäst, 18/1900-tal
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
6 200 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
44.
Skrin, allmoge, Järvsö, Hälsingland, 1800-tal
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
8 400 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
55.
Väggskåp, allmoge, Dalarna, daterat 1806
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
5 600 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
66.
Dalahäst, 1900-talets början
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
2 500 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
81.
Väggskåp, allmoge, Dalarna, omkring år 1800
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
2 700 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
82.
Skrin, allmoge, 1800-tal
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
4 200 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
83.
Låda med skjutlock, allmoge, daterad 1850
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
1 100 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
100.
Mats Anders Olsson, Rättvik, daterad 1854
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
3 000 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
123.
Låda med skjutlock, allmoge, daterat 1830
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
1 500 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
142.
Vattenflaska, allmoge, daterad 1847
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
400 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
150.
Låda med skjutlock, allmoge, daterad 1855
3 00 SEK
4 00 SEK
2 200 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
174.
Skäktkniv, allmoge, daterad 1855
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
350 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
178.
Stånka, allmoge, daterad 1833
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
500 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
180.
Svarvskål, allmoge, daterad 1885
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
1 000 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
185.
Låda med skjutlock, allmoge, Dalarna, omkring år 1800
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
1 100 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
193.
Laggad hink, allmoge, 1800-tal
10 00 SEK
11 00 SEK
5 600 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
194.
Svepask, allmoge, Dalarna, daterad 1811
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
550 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
211.
Skrin, allmoge, daterat 1813
22 00 SEK
23 00 SEK
500 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
221.
Smörkyrka, allmoge, daterad 1781
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
2 000 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
233.
Dopkasse, allmoge, 1800-tal
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
1 100 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
251.
Dalahäst, 1800-tal
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
1 100 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
256.
Dalahäst, 1900-talets första hälft
24 00 SEK
25 00 SEK
850 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
283.
Färdskrin, allmoge, 1700-tal
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
1 100 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
285.
Skrin, allmoge, 1700-tal
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
800 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
471.
Dalmålning, 1800-tal
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
1 700 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
481.
Knotskål, allmoge, 1800-tal
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
850 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
486.
Dopkorg, allmoge, 1800-tal
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
750 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
500.
Svepask, allmoge, 1800-tal
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
850 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
501.
Skrin, allmoge, 1800-talets första hälft
10 00 SEK
11 00 SEK
950 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
518.
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
1 500 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
530.
Kagge, allmoge, daterad 1864
24 00 SEK
25 00 SEK
600 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
531.
Paneler ett par, allmoge, södra Sverige, daterad 1849
9 00 SEK
10 00 SEK
1 500 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
532.
Svepask, allmoge, 1800-tal
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
400 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
551.
Låda med skjutlock, allmoge, 1800-tal
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
450 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
553.
Låda med skjutlock, allmoge, daterad 1834
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
500 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
559.
Svarvskål, allmoge, bär datering 1784
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
900 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
565.
Knotskålar 3st, allmoge, 1800-tal
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
2 400 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
598.
Dalagris, 1900-talets första hälft
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
750 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
606.
Lådfack, allmoge, 1800-tal
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
700 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
609.
Mangelbräde, allmoge, södra Sverige, daterat 1848
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
550 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
610.
Svepask, allmoge, 17/1800-tal
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
850 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
616.
Dalatupp, 1900-talets första hälft
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
550 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
627.
26 00 SEK
27 00 SEK
500 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
628.
Svepask, allmoge, 1800-tal
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
1 000 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK