2018-12-09 Månadsauktion
566
2558
Samtliga utrop
141
233
46
566
131
283
94
268
23
313
31
241
17
156
12
Katalognummer
...
12
Katalognummer
Katalognummer
19.
Sakral skulptur, barock, 1700-talets första hälft
1 00 SEK
2 00 SEK
4 600 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
25.
Bordstelefon, "Kaffekvarnen", LM Ericsson, Stockholm, 1800-talets slut
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
33 000 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
49.
Alnmått, Wira Bruk, daterad 1763
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
6 200 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
50.
Plåtmynt, 2 daler silfmynt, Adolf Fredrik, 1758
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
10 000 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
65.
Väggtelefon, LM Ericsson, 1900-talets början
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
3 600 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
73.
Bordstelefon, "Taxen", LM Ericsson, 1800-talets slut
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
5 600 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
101.
Trattgrammofon, Luxophon, 1900-talets början
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
1 900 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
106.
Stor aladåbform, 1800-tal
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
32 00 SEK
1 500 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
175.
Vinkylare, England, Regency, 1830/40-tal
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
1 600 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
195.
Speldosa, Symphonion, omkring år 1900
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
4 800 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
200.
Saltkar i porfyr, 1800-tal
12 00 SEK
13 00 SEK
1 100 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
204.
Miniatyrglob, AK Jorden, 1900-talets början
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
800 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
205.
Kniv med slida, daterad 1899
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
1 300 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
206.
Väggtelefon, LM Ericsson, Stockholm, 1900-talets början
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
3 400 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
220.
Gunghäst, troligen Norge, daterad 1935
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
1 500 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
225.
Kaffekanna, gustaviansk, O.F.Richman, Fahlun och Sandsberg
7 00 SEK
8 00 SEK
300 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
241.
Tage Andersen (f.1947)
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
2 500 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
248.
Champagnekylare, troligen Frankrike, 1900-tal
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
1 200 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
258.
Allmogeknivar 3st, en daterad 1835
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
1 200 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
281.
Krucifix, 17/1800-tal
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
1 200 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
290.
Bestickservisdelar 46st, "Thebe", Gense
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
650 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
493.
Vattentunna, tidigt 1900-tal
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
1 200 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
511.
Trädgårdsurnor ett par, 18/1900-tal
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
2 600 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
517.
Kniv, daterad 1864
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
1 400 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
547.
Bestickuppsättning, "Thebe", Folke Arström för Gense
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
900 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
550.
Gryta med lock, Timo Sarpaneva för Rosenlew
3 00 SEK
4 00 SEK
700 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
560.
Åderlåtare 2st, 1800-tal
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
800 SEK
1 00 SEK
2 00 SEK
567.
Bestickservisdelar, "Focus de Luxe", Folke Arström för Gense
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
950 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
570.
Glöggryta, Gustav Eriksson, Eskilstuna, 1900-talets början
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
1 300 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
575.
Vinkylare, jugend, 1900-talets början
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
1 200 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
576.
Bestickuppsättning, Arne Jacobsen för Georg Jensen, Danmark
26 00 SEK
27 00 SEK
1 500 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
583.
Lodstrykjärn, daterat 1774
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
850 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
589.
Bil, Audi, S6 Avant, -03
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
24 000 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
590.
Vällingklocka, 1800-tal
615.
Genomgångsväxel, LM Ericsson, 1900-talets början
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
550 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
623.
Eldhundar ett par, barockstil, 18/1900-tal
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
650 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
632.
Bil, Mercedes A140, -99
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
3 200 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
635.
Bokstöd ett par, 18/1900-tal
25 00 SEK
26 00 SEK
1 300 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
645.
Lokaltelefonväxel, LM Ericsson, 1900-talets början
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
850 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
660.
Per-Stefan Idivuoma
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
450 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
32 00 SEK
33 00 SEK
697.
Redskap, norra Sverige, 17/1800-tal
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
1 100 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
699.
Bultlås, 1700-tal
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
800 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
703.
Kamin, Ulefos, Norge
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
1 500 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
704.
Burk med lock, Pix, Gefle, 1900-talets första hälft
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
200 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
726.
Dolk, A.J.Westerson, Eskilstuna
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
400 SEK
1 00 SEK
2 00 SEK
732.
Kanon, 1800-tal eller äldre
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
2 300 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
739.
Lornjetter 2st
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
600 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
755.
Dalatupp, Nisser, Vattnäs, 1900-talets första hälft
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
1 800 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
...
12