2019-02-03 Månadsauktion
159
1817
Samtliga utrop
38
159
27
346
173
142
71
273
26
250
26
183
10
78
11
Katalognummer
Katalognummer
Katalognummer
10.
Taklampa, Hans Agne Jakobsson, Markaryd
17 00 SEK
18 00 SEK
12 500 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
50.
Taklampa, jugend, tidigt 1900-tal
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
4 600 SEK
1 00 SEK
2 00 SEK
70.
Ljusstake, barock, 1700-tal
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
1 600 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
78.
Taklampa, "Luzette", Peter Behrens för AEG
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
1 300 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
91.
Ljusstakar ett par, gustaviansk stil, 1900-talets början
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
1 600 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
98.
Takkrona, barockstil, 1900-talets första hälft
6 00 SEK
7 00 SEK
3 400 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
117.
Bordslystrar ett par, empirestil, 18/1900-tal
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
2 100 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
119.
Vaxstapelställ, 1700-tal
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
750 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
140.
Väggappliquer ett par, gustaviansk stil, 1900-talets första hälft
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
1 100 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
141.
Ljusstakar ett par, Gusum, 1900-talets början
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
1 400 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
163.
Väggapplique, empirestil, 1900-talets första hälft
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
1 100 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
166.
Ljuskrona, oskariansk, 1800-talets slut
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
1 700 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
171.
Ljusstakar ett par, renässansstil, 1800-talets slut
191.
Ljusstakar ett par, barockstil, 1800-tal
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
950 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
192.
Bordslampa, Hans Bergström för ASEA, omkring 1900-talets mitt
3 00 SEK
4 00 SEK
4 400 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
244.
Bordsfotogenlampa, omkring år 1900
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
500 SEK
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
256.
Golvlampor ett par, Hans Agne Jakobsson, Markaryd
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
1 800 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
265.
Ljusstake och ljussax, 1700-tal
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
1 400 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
266.
Skrivbordslampa, 1920-tal
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
1 300 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
273.
Taklampa, "PH-5", Paul Henningsen för Louis Poulsen
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
1 000 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
279.
Kandelabrar ett par, 1900-talets början
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
1 000 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
290.
Golvlampa, Liberty, 1940/50-tal
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
1 300 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
298.
Bordsfotogenlampa, jugend, 1900-talets början
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
650 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
32 00 SEK
299.
Bordsfotogenlampa, tidigt 1900-tal
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
450 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
492.
Ljusstakar ett par, 18/1900-tal
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
600 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
505.
Ljuskrona, barockstil, 1900-talets första hälft
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
2 800 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
513.
Bordsfotogenlampa, Böhlmarks, 1900-talets första hälft
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
550 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
523.
Bordslampa, EWÅ, Värnamo, 1900-talets andra hälft
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
600 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
524.
Kandelabrar ett par, tidigt 1900-tal
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
750 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
536.
Skulptur med belysning, 1900-talets början
7 00 SEK
8 00 SEK
4 400 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
548.
Ljusstakar ett par, barockstil, Skultuna, no.58
19 00 SEK
20 00 SEK
450 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
570.
Vägglampetter ett par, Birger Ekman för Mjölby Intarsia, daterade 1940
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
750 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
595.
Bordslampa, 1900-talets första hälft
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
500 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
605.
Bordslampa, Carl Fagerlund för Orrefors
14 00 SEK
15 00 SEK
1 700 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
619.
Skomakarlampa med hiss, 1900-talets första hälft
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
650 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
628.
Taklampa, 1930/40-tal
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
1 400 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
634.
18 00 SEK
19 00 SEK
600 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
635.
Bordslampa, Flygsfors
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
350 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
664.
Kandelaber, Gunnar Ander för Ystad Metall, 1950/60-tal
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
900 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
666.
Taklampa, 1950/60-tal
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
100 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
670.
Bordslampa, PO Ström för Alsterfors, daterad 71
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
400 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
676.
Ljusplåtar ett par, barockstil, daterade 1930
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
700 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
688.
Bordslampa, art deco, 1920/30-tal
23 00 SEK
24 00 SEK
300 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
694.
Takampel, empirestil, 1900-talets början
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
600 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
700.
Bordslampa, PO Ström för Alsterfors
4 00 SEK
5 00 SEK
950 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
741.
Väggljusstakar ett par, "Pendel", Pierre Forsell för Skultuna
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
750 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
743.
Ljusstakar ett par, gustaviansk stil, 1900-tal
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
350 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
758.
Bordslampa, EOS, 1940/50-tal
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
300 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK