2019-04-07 Månadsauktion
17
1622
Samtliga utrop
17
149
9
338
74
116
61
209
18
335
24
157
10
79
25
Katalognummer
Katalognummer
Katalognummer
5.
Dalmålning på väv, 1800-tal
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
19 000 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
41.
Dalahäst, tillskriven Wik Kerstin Olofsdotter, 1800-tal
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
39 500 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
291.
Sovelfat, allmoge, 17/1800-tal
9 00 SEK
10 00 SEK
1 700 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
794.
Klädhängare, allmoge, daterad 1864 samt 1884
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
400 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
899.
Stor skål, allmoge, 1800-tal
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
900 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
959.
Ölgås, allmogestil, 19/2000-tal
14 00 SEK
15 00 SEK
500 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
1391.
Svepask, allmoge, 17/1800-tal
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
500 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
1394.
Allmoge 2 delar, 1800-tal
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
450 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
1418.
Laggat kärl, allmoge, 1800-tal
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
200 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
1441.
Svepask, allmoge, daterad 1816
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
250 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
1526.
Allmoge 6 delar, 18/1900-tal
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
600 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
1578.
Bröllopsgåva, allmoge, daterat 1777
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
550 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
1700.
Parti allmogeföremål
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
1 200 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
1758.
Ryggsäck i näver, 18/1900-tal
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
150 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
1813.
Parti 9 delar, 1800-tal
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
250 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
1978.
Allmogeföremål 4st, 18/1900-tal
16 00 SEK
17 00 SEK
250 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
1991.
Parti allmogeföremål
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
2 000 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK