2019-04-07 Månadsauktion
149
1622
Samtliga utrop
17
149
9
338
74
116
61
209
18
335
24
157
10
79
25
Katalognummer
Katalognummer
Katalognummer
13.
Ljusstakar ett par, allmoge, 17/1800-tal
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
4 000 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
22.
Taklampa, "Knubbling", Anders Pehrsson för Ateljé Lyktan
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
2 600 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
27.
Golvlampa, "Giraffen", Uno & Östen Kristiansson för Luxus
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
2 800 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
30.
Bergsmanskrona, Bob Thunell, Falun, 1999
19 00 SEK
20 00 SEK
4 600 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
39.
Bordslyster, Louis XVI-typ, troligen Ryssland, 17/1800-tal
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
5 000 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
125.
Golvfotogenlampa, empirestil, tidigt 1900-tal
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
1 500 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
148.
Ljuskrona, 1900-talets andra hälft
152.
Ljusstakar ett par, gustaviansk stil, 1900-tal
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
500 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
159.
Bordslampa, empirestil, tidigt 1900-tal
10 00 SEK
11 00 SEK
3 800 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
197.
Skrivbordslampa, Curt Fischer, Midgard, modell 113
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
32 00 SEK
7 000 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
210.
Vägglampetter ett par, 1800-tal
17 00 SEK
18 00 SEK
6 400 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
229.
Bordsfotogenlampa, empirestil, omkring år 1900
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
850 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
244.
Ljusplåtar ett par, barockstil, 18/1900-tal
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
750 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
254.
Vägglampa, Gunnar Asplund för ASEA, omkring 1900-talets mitt
17 00 SEK
18 00 SEK
1 900 SEK
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
267.
Elljusstakar ett par, s.k. tuppljusstakar
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
1 500 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
272.
Golvlampa, Hans Bergström för Ateljé Lyktan, 1940-tal
275.
Ljuskrona, Venetiansk stil, 1800-talets andra hälft
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
3 200 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
289.
Ljusstake, barock, 1700-tal
26 00 SEK
27 00 SEK
1 300 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
292.
Bordslampa, funkis, 1940-tal
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
550 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
475.
Golvfotogenlampa, tidigt 1900-tal
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
2 600 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
542.
Ljuskrona för fyra ljus, 1800-tal
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
3 200 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
548.
Taklampa, troligen Luxus, 1950/60-tal
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
600 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
562.
Takkrona, barockstil, 1900-tal
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
950 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
568.
Ljuskrona, allmoge, 18/1900-tal
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
800 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
580.
Golvlampor ett par, "Bumlingen", Anders Pehrsson, Ateljé Lyktan
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
950 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
600.
Vägglampetter ett par, Mjölby Intarsia, 1930-tal
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
750 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
610.
Bordslampa, 1910/20-tal
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
750 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
613.
6 band, "Svenska kulturbilder I-XII", Sigurd Erixson & Wallin
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
350 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
616.
Spiklykta, 1800-tal
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
500 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
624.
Lykta, 1900-talets första hälft
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
900 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
625.
Skomakarlampa med hiss, 1900-tal
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
500 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
645.
Bordslampa, "Knubbling", Ateljé Lyktan
20 00 SEK
21 00 SEK
700 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
659.
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
650 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
678.
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
650 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
708.
Bordslampa, jugend, 1900-talets början
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
1 100 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
711.
Ljusstakar ett par, 1800-tal
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
1 200 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
715.
Bordslampa, jugendstil, 1950/60-tal
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
32 00 SEK
2 300 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
716.
Jordglob med atlas, daterad 1950
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
1 100 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
717.
Taklampa, jugend, 1900-talets början
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
1 100 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
755.
Ljuskrona, gustaviansk stil, 1900-tal
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
450 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
770.
Ljusstakar ett par, barockstil, 1900-tal
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
250 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
797.
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
400 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
842.
Kandelabrar ett par, Sandberg, Nora
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
900 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
868.
Ljusampel, empirestil, 1900-talets början
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
200 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
875.
Ljusstakar ett par, Skultuna
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
800 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
890.
Takampel, empirestil, 1900-talets början
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
600 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
891.
Ljuskrona, barockstil, 1900-talets andra hälft
19 00 SEK
20 00 SEK
550 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
895.
Taklampa, 1900-talets första hälft
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
400 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK