2019-04-28 Månadsauktion
44
1991
Samtliga utrop
21
162
427
90
158
78
243
15
420
44
186
17
101
19
Katalognummer
Katalognummer
Katalognummer
35.
Skål, Kina, med Qianlongs märke och möjligen period
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
6 200 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
56.
Stekfat, Kina, Qianlong, 1700-tal
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
1 900 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
77.
Pastejform, Kina, 1700-tal
12 00 SEK
13 00 SEK
750 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
130.
Tallrik, Kina, Yongzheng, 1700-tal
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
500 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
229.
Gouacher 2st, Kina, 1800-tal
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
1 000 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
247.
Bojan med lock, Kina, 1800-tal
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
1 200 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
277.
Porslin 3 delar, Kina, Jiaqing, 17/1800-tal
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
1 600 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
287.
Penselvaser ett par, Kina, 1900-talets början
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
4 800 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
538.
Djup tallrik, Kina, Ming, Wanli
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
500 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
540.
Kärl, Kina, 1900-tal eller äldre
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
1 000 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
564.
Tallrikar 2st, Kina, Qianlong, 1700-tal
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
700 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
578.
Skål, Kina, Qianlong, 1700-tal
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
550 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
590.
Bojan med lock, Kina, Qianlong, 1700-tal
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
1 000 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
593.
Golvvas, Kina, 1800-tal
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
2 200 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
611.
Tallrikar 4st, Kina, Qianlong, 1700-tal
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
1 100 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
661.
Figuriner 2st, Kina, 1900-tal
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
300 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
664.
Bojan med lock, Kina, 1900-tal
28 00 SEK
29 00 SEK
2 100 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
665.
Mattallrikar 4st, Kina, 1700-tal
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
2 600 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
668.
Skål med lock, Kina, 17/1800-tal
26 00 SEK
27 00 SEK
3 200 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
691.
Fat på fot, Kina, 1800-tal
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
1 100 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
696.
Krus, Kina, troligen 1800-tal
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
1 600 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
716.
Amuletter 4st, Kina, sannolikt samtida
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
100 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
793.
Skära, orientalisk, troligen 18/1900-tal
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
250 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
807.
Porslin 2 delar, Kina
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
150 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
825.
Snusflaskor 2st, Kina, 1900-tal eller äldre
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
4 200 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
846.
Bordslampa, Kina, 1900-talets första hälft
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
450 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
873.
Korg med lock, Kina, 1900-tal
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
100 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
1071.
Hylla, orientalisk, 1900-tal
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
900 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
1154.
Orientaliskt porslin 10 delar, bl.a. 1800-tal
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
850 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
1271.
Orientaliskt porslin 10 delar
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
450 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
1321.
Lackarbeten 2st, Japan, 1900-talets första hälft
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
200 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
1336.
Akvarell, Kina, 1900-tal
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
200 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
1361.
Handknuten matta, orientalisk
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
400 SEK
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
1384.
Skulptur, Asien, 1900-talets första hälft
1424.
Kinesiskt porslin 4 delar
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
1 100 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
1426.
Orientaliskt porslin 3 delar, bl.a. 1700-tal
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
300 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
1569.
Skulptur, orientalisk, 1900-tal
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
250 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
1664.
Porslin 2 delar, Kina, 18/1900-tal
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
850 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
1669.
Rullmålning, Kina, 1900-tal
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
300 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
1712.
Sköld, Afrika, 1900-tal
17 00 SEK
18 00 SEK
200 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
1769.
Orientaliskt porslin 9 delar
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
500 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
2069.
Rullmålning, Kina, 19/2000-tal
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
250 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
2070.
Parti afrikana, m.m. 10 delar
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
100 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
2076.
Rullmålning, Kina
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
200 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK