2019-09-29 Månadsauktion
321
2273
Samtliga utrop
41
169
23
662
122
244
73
Kläder, väskor & Accessoarer
212
31
321
33
Partier
181
23
101
26
Katalognummer
...
Katalognummer
Katalognummer
22.
Spegel, rokoko, 1700-tal
18 00 SEK
19 00 SEK
5 600 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
147.
Väggappliquer ett par, empirestil, 1800-tal
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
2 000 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
171.
Spegel, empire, 1800-talets första hälft
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
2 600 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
302.
Sekretär, rokoko, Jacob Sjölin, Köping, 1700-tal
305.
Väggskåp, allmoge, Dalarna, daterad 1793
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
1 700 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
306.
Byrå, empire, 1800-talets början
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
6 400 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
307.
Fotpall till Gripsholmsfåtölj, gustaviansk, 1700-tal
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
7 200 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
309.
Skänkskåp, allmoge, Dalarna, daterat 1833
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
8 800 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
310.
Karmstolar ett par, snarlika, rokoko, 1700-tal
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
4 200 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
311.
Baljfåtölj, sengustavianskt Stockholmsarbete, omkring år 1800
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
8 800 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
313.
Väggvitriskåp, Biedermeyer, 1830/40-tal
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
2 200 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
317.
Bord, Louis Philippe, Frankrike, omkring 1800-talets mitt
8 00 SEK
9 00 SEK
25 500 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
320.
Väggskåp, allmoge, Dalarna, 1800-talets första hälft
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
2 400 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
322.
Hörnskåp, barock, 16/1700-tal
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
2 400 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
325.
Sminkbord, empirestil, 1800-tal
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
2 800 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
327.
Matsalsmöblemang 7 delar, gustaviansk stil, Svensk Provins, 2000-tal
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
5 200 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
328.
Kista, barock, 1700-tal
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
1 100 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
329.
Matbord, Björn Wiinblad och Mygge för France & Søn, Danmark
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
2 200 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
331.
Karmstol, Louis XVI, Frankrike, 1700-tal
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
850 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
333.
Matbord, "Herrgården", Carl Malmsten för Åfors möbelfabrik
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
2 300 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
335.
Soffa, "Samsas", Carl Malmsten för O.H. Sjögren
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
2 700 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
338.
Sideboard, 1950/60-tal
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
1 600 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
339.
Skänk, gustaviansk stil, Svensk Provins, 2000-tal
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
3 200 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
340.
Skänkskåp, allmoge, Dalarna, daterad 1825
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
1 900 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
346.
Dragkista, gustaviansk allmoge, 1800-tal
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
1 300 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
347.
Stol, transition, 1700-tal
19 00 SEK
20 00 SEK
600 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
349.
Byrå, nyrenässans, 1800-talets slut
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
1 700 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
350.
Golvur, allmoge, daterad 1842
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
1 100 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
353.
Vägghörnskåp, allmoge, daterat 1814
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
2 200 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
354.
Spegel med konsolbord, 1800-talets slut
25 00 SEK
26 00 SEK
1 600 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
355.
Soffbord, Alvar Aalto, 1950/60-tal
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
1 900 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
356.
Vägghörnskåp, allmoge, Dalarna, daterad 1813
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
2 800 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
359.
Stolar 4st, barock, 1700-tal
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
1 200 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
360.
Boksnurra, 19/2000-tal
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
1 200 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
362.
Utdragssoffa, gustavianskt provinsarbete, 1800-tal
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
1 000 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
363.
Sekretär, Louis XV, Frankrike, 1700-tal
364.
Bokhylla, 1950/60-tal
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
1 200 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
365.
Spelbord, 17/1800-tal
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
12 500 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
366.
Skänk, 1800-tal
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
1 700 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
368.
Golvhörnskåp, 17/1800-tal
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
3 000 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
369.
Soffbord, "Condor", Fredrik Schriever-Abeln, 1960/70-tal
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
1 000 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
370.
Stolar 4st, Albin Johansson & Söner, Hyssna, 1950/60-tal
6 00 SEK
7 00 SEK
1 700 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
371.
Klädskåp, jugend, tidigt 1900-tal
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
3 800 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
372.
Stolar 8st, gustaviansk stil, 1900-tal
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
32 00 SEK
1 100 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
373.
Stolar 4st, "Nizza", Bengt Ruda för IKEA, 1950/60-tal
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
4 400 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
374.
Matsalsmöblemang 5 delar, rokokostil, 1900-tal
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
950 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
377.
Byrå, Louis XVI stil, 18/1900-tal
21 00 SEK
22 00 SEK
1 600 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
378.
Matbord, Arne Jacobsen för Fritz Hansen, Danmark, 1982
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
4 000 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
...