2019-10-20 Månadsauktion
284
2352
Samtliga utrop
45
207
25
550
192
233
104
234
17
284
37
229
22
151
21
Katalognummer
...
Katalognummer
Katalognummer
6.
Spegel, sengustaviansk, omkring år 1800
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
4 200 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
19.
Spegellampett, gustavianskt Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
12 000 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
24.
Spegel, gustaviansk, Anders Carlsson, Norrköping, omkring år 1800
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
4 400 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
153.
Spegellampetter ett par, Karl Johan, 1800-talets första hälft
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
5 800 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
301.
Väggvitrinskåp, troligen Holland, 1700-tal
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
6 200 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
302.
Konsolbord, Louis XVI, Frankrike, 1700-tal
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
7 800 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
305.
Spelbord, sengustavianskt Stockholmsarbete i Lundelius art, omkring år 1800
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
4 800 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
306.
Golvur, allmoge, Dalarna, 1799
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
6 200 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
307.
Salongsbord, nyrenässans, 1800-talets senare del
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
1 200 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
310.
Serveringsvagn, firma Svenskt Tenn, 1950/60-tal
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
2 200 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
311.
Skrivpulpet för barn, rokoko, 1700-talets andra hälft
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
950 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
313.
Stolar 5st, sengustavianska, snarlika, omkring år 1800
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
5 800 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
315.
Bord, barock, 1700-tal
25 00 SEK
26 00 SEK
7 600 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
319.
Vägghörnskåp, allmoge, Dalarna, daterat 1795
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
850 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
320.
Klockskåp, gustaviansk allmoge, 1800-talets första hälft
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
2 500 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
323.
Vägghörnskåp, allmoge, Dalarna, daterat 1801
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
2 700 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
324.
Byrå, gustaviansk, 1700-talets slut
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
2 500 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
325.
Bokskåp, nyrenässans, 1800-talets slut
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
2 700 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
326.
Bergeréer ett par, Louis XVI stil, 1900-talets början
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
3 600 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
327.
Vägghörnskåp, allmoge, Dalarna, daterat 1786
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
4 000 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
32 00 SEK
328.
Golvur, rokoko, 17/1800-tal
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
1 700 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
329.
Konsolbord, senbarock, 1700-tal
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
3 200 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
330.
Serveringsvagn, "Thea", Yngve Ekström
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
2 100 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
332.
Byrå, Carl Malmsten för Carl Löfving & Söner, Tibro
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
2 300 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
333.
Salongsbord, Stockholmsarbete i Karl Johan, 1820-tal
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
3 200 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
334.
Konsolbord, Louis XVI stil, 1900-tal
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
8 800 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
335.
Byrå, nyrenässans, 1800-talets slut
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
1 600 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
336.
Vippbord, 1800-talets början
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
4 200 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
338.
Soffbord, Johannes Andersen för Trensum, 1950/60-tal
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
1 500 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
339.
Skrivbord, modell "A10", Göran Strand för Lelångs Möbelfabrik, 1950/1960-tal
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
2 500 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
340.
Skänk, "Herrgården", Carl Malmsten för Bodafors, 1964
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
2 600 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
341.
Vägghörnskåp, allmoge, daterat 1780
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
1 600 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
342.
Soffa, "Roma större", Carl Malmsten
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
2 800 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
343.
Väggskåp, barock, 1700-tal
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
1 500 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
344.
Bänk, allmoge, 1800-tal
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
1 700 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
345.
Väggskåp, allmoge, daterat 1822
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
7 800 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
346.
Bockbord, allmoge, 17/1800-tal
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
6 200 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
347.
Skänkskåp, allmoge, 1800-tal
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
2 200 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
348.
Soffa, sengustaviansk, 1800-talets början
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
2 500 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
349.
Bokhylla, 1950/60-tal
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
1 500 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
350.
Byrå, Louis XVI stil, 1900-tal
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
1 100 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
32 00 SEK
351.
Karmstol, gustaviansk, omkring år 1800
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
850 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
352.
Serveringsvagn, 1900-talets andra hälft
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
1 200 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
353.
Matsalsmöblemang 7 delar, 1930-tal
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
2 000 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
354.
Bord, allmoge, 1800-tal
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
1 400 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
355.
Skänkskåp, allmoge, Dalarna, daterat 1798
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
1 300 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
356.
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
1 200 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
357.
Soffa, gustavianskt provinsarbete, 1800-talets första hält
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
1 100 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
...