2019-10-20 Månadsauktion
45
2352
Samtliga utrop
45
207
25
550
192
233
104
234
17
284
37
229
22
151
21
Katalognummer
Katalognummer
Katalognummer
108.
Lekhäst, 18/1900-tal
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
2 100 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
117.
Häst, tillskriven Jones Anna, Dalafloda, 1800-tal
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
15 000 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
128.
Bystav, allmoge, 1737
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
13 500 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
162.
Dopkasse, allmoge, västra Dalarna, 17/1800-tal
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
1 500 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
190.
Bröllopstavla, Dalarna, daterad 3 maj 1840
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
2 500 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
228.
Dalahäst, 1900-talets början
6 00 SEK
7 00 SEK
5 000 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
240.
Dalahäst, 1900-talets första hälft
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
3 000 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
258.
Fiollåda, allmoge, daterad 1836
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
1 100 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
259.
Korg, allmoge, 1800-tal
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
550 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
275.
Knotskål, allmoge, 17/1800-tal
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
2 600 SEK
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
280.
Burk med lock, allmoge, daterad 1813
21 00 SEK
22 00 SEK
4 200 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
459.
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
1 700 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
516.
Låda med skjutlock, allmoge, daterad 1839
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
1 500 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
544.
Stor ostform, allmoge, 17/1800-tal
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
350 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
662.
Lekdocka, allmoge, 1800-tal
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
6 000 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
682.
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
1 200 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
705.
Tratt, allmoge, daterad 1789
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
600 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
810.
Allmoge 2 delar, 1800-tal
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
1 300 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
887.
Svepask med lock, allmoge, 1800-tal
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
500 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
1066.
Pulpetskrin, allmoge, 1800-tal
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
2 700 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
1088.
Dalahästar 2st, 18/1900-tal
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
1 100 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
1309.
Allmoge 10 delar, mestadels 1800-tal
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
850 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
1312.
Ostformar 2st, allmoge, 1800-tal
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
300 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
1365.
Rockhuvuden 3st, allmoge, 1800-tal
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
250 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
1457.
Allmoge 4 delar, 1800-tal
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
750 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
1483.
Parti 3 delar
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
800 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
1512.
Rotarbeten 3st, allmoge, 1800-tal
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
32 00 SEK
650 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
1526.
Allmoge 4 delar, 1800-tal
8 00 SEK
9 00 SEK
750 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
1571.
Pipstånka, allmoge, 1800-tal
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
300 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
1599.
Skrin, allmoge, daterad 1871
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
550 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
1645.
Skrin, allmoge, 1800-tal
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
450 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
1648.
Skrin, allmoge, daterad 1813
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
550 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
1687.
Allmoge 6 delar
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
900 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
1819.
Vagga, allmoge, daterad 1750
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
1 300 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
1920.
Stort tråg, allmoge, 18/1900-tal
9 00 SEK
10 00 SEK
300 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
1989.
Parti allmogeföremål, m.m.
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
400 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
2001.
Parti allmogeföremål, mestadels södra Sverige
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
450 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
2058.
Parti 3 delar
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
200 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
2103.
Parti allmogeföremål, m.m.
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
550 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
2166.
Allmogeföremål 8st
11 00 SEK
12 00 SEK
2 200 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
2185.
Tråg, allmoge, 1800-tal
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
300 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
2218.
Parti allmogeföremål, mestadels 1800-tal
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
800 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
2220.
Stort tråg, allmoge, 1800-tal
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
350 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
2299.
Parti allmogeföremål, 1800-tal
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
450 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
2388.
Allmoge 2 delar, 1800-tal
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
450 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK