2019-10-20 Månadsauktion
207
2352
Samtliga utrop
45
207
25
550
192
233
104
234
17
284
37
229
22
151
21
Katalognummer
...
Katalognummer
Katalognummer
13.
Bouilottelampa, empire, 1800-talets första del
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
32 00 SEK
33 00 SEK
5 400 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
27.
Månskensampel, 1800-talets slut
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
1 600 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
30.
Ljusstakar ett par, empire, Frankrike, 1800-talets början
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
4 400 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
32.
Ljusstakar ett par, troligen Tyskland, 15/1600-tal
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
32 00 SEK
33 00 SEK
4 000 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
37.
Ljuskrona, empire, 1800-talets första hälft
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
3 800 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
57.
Ljusstakar ett par, sengustavianska, tidigt 1800-tal
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
3 200 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
60.
Taklampa, Hans Agne Jakobsson, Markaryd, 1900-talets andra hälft
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
2 200 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
86.
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
2 500 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
87.
Bordslampa, empirestil, omkring år 1900
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
2 000 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
92.
Kandelabrar ett par, 1800-tal
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
1 300 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
93.
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
33 000 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
115.
Kandelabrar ett par, empirestil, efter Claude François Rabiat, 1900-tal
119.
Kandelabrar ett par, 1900-tal
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
6 200 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
122.
Kyrkkandelabrar ett par, 1900-tal
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
1 300 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
123.
Väggappliquer ett par, senempire, 1800-tal
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
1 600 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
133.
Bordslampa, silver, C.G.Hallberg, 1927
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
4 800 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
147.
Bordslampa, funkis, Nordiska Kompaniet, 1930/40-tal
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
3 800 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
148.
Ljuskrona, omkring 1900-talets mitt
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
2 900 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
151.
Ljuskrona, gustaviansk stil, 1900-talets början
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
2 100 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
171.
Casoletter ett par, Louis XVI stil, 18/1900-tal
27 00 SEK
28 00 SEK
3 200 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
176.
Bordslampor ett par, Olle Alberius/Carl Fagerlund för Orrefors
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
4 600 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
180.
Ljusstakar ett par, Grillby metallfabrik, No.92A
28 00 SEK
29 00 SEK
500 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
196.
Ljusstakar ett par, senempire, troligen Frankrike, 1800-talets första hälft
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
2 900 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
200.
Fotangelstake, daterad 1768
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
6 000 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
202.
Bordslampa, empire, troligen Frankrike, 1800-talets början
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
2 100 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
235.
Taklampor ett par, "P2", Fritz Hansen, Danmark
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
2 800 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
244.
Takampel, 1800-talet slut
23 00 SEK
24 00 SEK
350 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
246.
Ljusstake, barock, 1700-tal
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
450 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
247.
Kandelabrar ett par, Louis XVI stil, 1800-talets andra hälft
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
32 00 SEK
1 600 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
256.
Ljusstake, "Slingan", firma Svenskt Tenn
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
800 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
257.
Ljuskrona, gustaviansk stil, omkring 1900-talets mitt
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
1 500 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
261.
Elljusstake, "Fantasi", Osram, 1900-talets andra hälft
263.
Takampel, nyrokoko, 1800-talets senare del
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
1 200 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
264.
Vägglampa, Josef Frank för firma Svenskt Tenn
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
1 600 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
271.
Taklampa, "Satellit", Vilhelm Wohlert för Louis Poulsen, Danmark
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
1 300 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
272.
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
2 400 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
273.
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
1 100 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
454.
Bordslampa, tidigt 1900-tal
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
550 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
485.
Bordsfotogenlampa, Skultuna, no.118, 1900-talets början
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
3 600 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
497.
Golvlampa, Eskilstuna, 1950/60-tal
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
900 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
505.
Kandelaber, så kallad "Tuppljusstake"
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
1 100 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
524.
Altarljusstakar ett par, barockstil, 1800-tal
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
1 200 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
525.
Ljusstakar 2st, empirestil, 1800-tal
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
600 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
537.
Bordslampa, art deco, 1900-talets första hälft
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
1 300 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
572.
Bordslampa, jugend, 1900-talets början
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
600 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
583.
Vägglystrar ett par, rokokostil, 1900-talets första hälft
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
1 800 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
584.
Bouilottelampa, Louis XV stil, 1900-tal
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
2 100 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
594.
Takkrona, 1900-talets början
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
2 200 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
...