Göteborgs Auktionskammare
Mina sidor
Uppgifter
(Namn, adress, tele...)
(Bud, köpt, sålt...)
Fakturor
Skapa konto
Stadsauktion 13 December 19:00, årets sista auktion
Samtliga utrop
44
Konst
333
Samtliga utrop
333
Samtliga utrop
88
Möbler
52
16
26
Keramik och Porslin
Mattor och Textilier
44
Konst
Ur och Klockor
25
Guld, Silver samt metaller
Smycken
41
Övrigt
12
Hobby och fritid
Hemelektronik
Jul
Katalognummer
Katalognummer
Katalognummer
18.
Olja på duk, Bruno Fagerlund
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
75 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
33.
Kinesisk textiltryck
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
125 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
39.
Olja på pannå, Knut Irwe
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
1 600 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
40.
Olja på pannå, Knut Irwe
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
1 800 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
53.
Olja på duk, okänd konstnär
17 00 SEK
18 00 SEK
700 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
60.
Olja på duk, Ingvar Orrelid
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
250 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
61.
Tryck, Japan
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
250 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
70.
Litografier, Sowa & reiser, Walt Disney
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
175 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
81.
Handtryck, Pär Siegård
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
700 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
82.
Grafiskt blad, Eric Nordlöw
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
75 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
83.
Akvarell, Knut Irwe
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
150 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
84.
Etsning, Marcel Fiorini
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
100 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
85.
Pastell, Knut Irwe
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
400 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
93.
Olja på träskiva, L Pernett
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
900 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
95.
Olja på duk, Arthur Heickell
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
700 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
161.
Etsning, Annika Svenbro
180.
Litografi, Ken Danby
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
50 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
181.
Olja på duk, okänd konstnär
11 00 SEK
12 00 SEK
75 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
190.
Olja på duk, Elsa Hansson Winnberg
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
175 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
191.
Olja på duk, Alfred Gregers-Rasmussen
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
400 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
192.
Olja på pannå, Lykke Vigen
205.
Akvarell, Yngve Steen
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
100 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
206.
Olja på duk, Evald Björnberg
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
800 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
214.
Litografi, Oscar Reutersvärd
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
800 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
244.
Färgetsning, Edre Nemes
282.
Äldre tryck med göteborgsmotiv
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
175 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
283.
Pastell, Ragnar Falk
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
175 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
284.
Gouache, Helge Åkeson
286.
Pastell, Kulo Green
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
2 200 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
287.
Olja på duk, Helge Strand
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
50 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
288.
Olja på trä, okänd konstnär
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
125 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
289.
Olja på duk, Wilhelm Henning
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
500 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
290.
Stilleben, okänd konstnär
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
100 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
291.
Pastell, okänd konstnär
10 00 SEK
11 00 SEK
300 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
294.
Olja på duk, okänd konstnär
6 00 SEK
7 00 SEK
75 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
295.
Olja på duk, Anna Olszewska
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
50 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
296.
Olja på duk, Maciej Zwinis
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
50 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
297.
Olja på duk, Jean Rene
5 00 SEK
6 00 SEK
50 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
298.
Olja på träskiva, Jacek Sowicki
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
175 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
299.
Tryck, signerad Howard Brooks
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
200 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
305.
Olja på pannå, okänd konstnär
20 00 SEK
21 00 SEK
75 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
330.
Olja på duk, okänd konstnär
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
50 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
331.
Affisch, Franco Costa, Gothenburg Horse Show
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
450 SEK
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
332.
Olja på duk, Ebbe Höglund
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
500 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK