Göteborgs Auktionskammare
Mina sidor
Uppgifter
(Namn, adress, tele...)
(Bud, köpt, sålt...)
Fakturor
Skapa konto
Stadsauktion 1 Maj 19:00
Samtliga utrop
50
Konst
334
Samtliga utrop
334
Samtliga utrop
98
Möbler
39
11
53
Keramik och Porslin
Mattor och Textilier
50
Konst
14
Ur och Klockor
Guld, Silver samt metaller
Smycken
35
Övrigt
Musikinstrument
Hobby och fritid
Hemelektronik
Katalognummer
Katalognummer
Katalognummer
2.
Litografi, Alexandre Fassianos
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
950 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
14.
Olja på duk, Walter Liljenberg
15.
Litografi, Anders Palmer
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
32 00 SEK
200 SEK
1 00 SEK
2 00 SEK
20.
Olja på duk, Ragnar Falk
4 00 SEK
5 00 SEK
125 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
25.
Karta över Göteborg
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
32 00 SEK
33 00 SEK
500 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
30.
Litografi, Roj Friberg
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
850 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
35.
Skolplanscher, "Växternas Liv"
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
300 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
40.
Olja på duk, Dan Lindstrand
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
175 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
45.
Olja på duk, Tage Eriksson
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
400 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
50.
Olja på duk, Ragnar Falk
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
250 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
55.
Litografi, BAL, Bengt Arne Linderos
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
50 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
60.
Litografi, Astri Bergman Taube, "Maraviglia, den högsta av byar skymtar i fjärran mot himlen."
65.
Olja på duk, Gunnar Valentin
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
250 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
70.
Olja på duk, Dan Lindstrand
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
300 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
75.
Olja på pannå, Hugo Öfverström
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
500 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
80.
Träsnitt, Maja Fjaestad
85.
Olja på duk, Eric Lundgren
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
100 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
90.
Litografi, Karl Axel Pehrson
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
150 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
95.
Teckning, Mosse Stoopendaal
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
300 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
100.
Olja på duk, Tage Gavik
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
150 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
105.
Litografi, Evy Låås
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
150 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
110.
Skolplansch "Sjöstjärna"
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
200 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
32 00 SEK
115.
Litografi, Ulf Greder
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
450 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
120.
Olja på pannå, Hugo Lepik
24 00 SEK
25 00 SEK
850 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
125.
Litografi, Ulf Greder
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
250 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
164.
Olja på duk, Tage Eriksson
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
200 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
165.
Litografi, Beverloo Corneille
191.
Olja på duk, Anshelm Dahl
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
750 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
193.
Olja på duk, Juri Mezhirov
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
1 600 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
197.
Väggtavla, Birger Ekman
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
500 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
198.
Litografi, Harald Sallberg
17 00 SEK
18 00 SEK
400 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
199.
Akvarell, Helge Sanden
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
100 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
306.
Litografi, Åke Pettersson-Nåw
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
75 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
310.
Litografi, Lars Norrman
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
175 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
311.
Litografi, "Svenska Brudar" Lars Norrman
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
1 300 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
312.
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
1 700 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
313.
16 00 SEK
17 00 SEK
1 500 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
315.
Olja på duk, okänd konstnär
318.
Olja på pannå, Wilhelm Henning
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
300 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
321.
Litografi, Sven Jonson
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
500 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
322.
Litografi, Stellan Mörner
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
300 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
323.
Litografi, Axel Olson
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
550 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
324.
Litografi, Uno Vallman
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
125 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
325.
Kolteckning, Mona Johansson
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
950 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
326.
Litografi, Erik Olson
23 00 SEK
24 00 SEK
300 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
327.
Litografi, Sven Jonson
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
700 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
328.
Litografi, Axel Olson
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
300 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
329.
Olja på pannå, okänd konstnär
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
125 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK