Göteborgs Auktionskammare
Mina sidor
Uppgifter
(Namn, adress, tele...)
(Bud, köpt, sålt...)
Fakturor
Skapa konto
Stadsauktion 27 augusti 19.00
Samtliga utrop
42
Konst
352
Samtliga utrop
352
Samtliga utrop
92
Möbler
41
25
59
Keramik och Porslin
14
Mattor och Textilier
42
Konst
Ur och Klockor
19
Guld, Silver samt metaller
Smycken
35
Övrigt
Musikinstrument
Hobby och fritid
Hemelektronik
Katalognummer
Katalognummer
Katalognummer
8.
Litografi, Bert Håge Haverö
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
1 400 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
19.
Kolteckning, George Stoopendahl
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
100 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
30.
Olja på duk, O Palmer
27 00 SEK
28 00 SEK
200 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
32.
Olja på duk, Tage Eriksson
21 00 SEK
22 00 SEK
100 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
38.
Olja på duk, okänd konstnär
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
600 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
39.
Äldre tryck samt gravyrer
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
550 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
49.
Litografi, Gösta Linderholm
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
450 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
32 00 SEK
33 00 SEK
52.
Tryck med skeppsmotiv
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
250 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
57.
Litografi, Ole Ahlberg
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
150 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
58.
Litografi, Evert Taube
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
750 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
62.
Olja på duk, okänd konstnär
2 00 SEK
3 00 SEK
2 200 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
73.
Litografi, Lena Linderholm
7 00 SEK
8 00 SEK
1 200 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
32 00 SEK
75.
Färglitografi efter Joan Miró
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
1 200 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
85.
Litografi, Roland Svensson, "Höst Bullerö"
17 00 SEK
18 00 SEK
150 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
86.
Olja på pannå, Evald Kallstenius
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
100 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
96.
Litografi, Anders Samuelsson
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
750 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
97.
Olja på duk, Åke Malmström
17 00 SEK
18 00 SEK
300 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
102.
Olja på duk, Mårten Garbring
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
1 200 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
108.
Litografi, Bengt Arne Linderos
118.
Litografi, Erland Cullberg
20 00 SEK
21 00 SEK
600 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
134.
Litografi, Inger Irene Lagerberg
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
450 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
144.
Olja på duk, Martin Poser
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
500 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
149.
Litografi, Waldemar Sjölander
3 00 SEK
4 00 SEK
250 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
154.
Litografi, Martin Poser, "Tretton år"
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
150 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
164.
Olja på duk, Ivan Broberg
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
200 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
165.
Gouache, orientalisk
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
175 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
169.
Etsning, Einar Norelius
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
150 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
181.
Olja på pannå, Erik Kylberg
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
650 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
212.
Gouache, okänd konstnär
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
125 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
266.
Etsning, Anna-Lisa Elfvén
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
250 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
267.
Kollage, Ruth Knowles Scarlott
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
550 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
271.
Litografier, Reinhold Ljunggren och Gustav Rudberg
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
125 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
272.
Etsningar, Yngve Svedlund och Einar Persson
281.
Knoptavlor
5 00 SEK
6 00 SEK
250 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
282.
Litografi, Henrik Allert
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
150 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
287.
Halvmodell, Urban Ström
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
350 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
291.
Litografier, Lars Norrman och Waldemar Sjölander
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
150 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
295.
Litografier, "On and out of stage", Janeric Johansson
25 00 SEK
26 00 SEK
600 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
299.
Olja på duk, Bill Buchman
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
950 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
304.
Litografi, Gösta Werner
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
700 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
314.
Litografi, Madeleine Pyk
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
400 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
315.
Litografi, Carl Fredrik Reutersvärd
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
250 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK