Göteborgs Auktionskammare
Mina sidor
Uppgifter
(Namn, adress, tele...)
(Bud, köpt, sålt...)
Fakturor
Skapa konto
Auktion 23 september 19:00
Samtliga utrop
57
Konst
448
Samtliga utrop
447
Samtliga utrop
96
Möbler
62
18
69
Keramik och Porslin
15
Mattor och Textilier
57
Konst
Ur och Klockor
53
Guld, Silver samt metaller
Smycken
35
Övrigt
Musikinstrument
22
Hobby och fritid
Hemelektronik
Katalognummer
Katalognummer
Katalognummer
1.
Olja på pannå, Sven X:et Erixson
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
14 000 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
5.
Litografi, Nils Wedel
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
150 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
8.
Litografi, Oscar Reutersvärd
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
750 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
14.
Olja på duk, Nicolai Coster
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
100 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
15.
Olja på duk, Nils Carlsson Miljonen
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
225 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
29.
Olja på duk, Maj Arnell
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
1 600 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
44.
Litografi, MEH, Stefan Igelström
10 00 SEK
11 00 SEK
150 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
48.
Litografi, Leif Knudsen
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
200 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
49.
Olja på duk, Bror Göransson
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
200 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
50.
Litografi, Axel Olson
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
2 400 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
32 00 SEK
51.
Äldre tryck
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
100 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
52.
Akvarell, okänd konstnär
53.
Äldre tryck
9 00 SEK
10 00 SEK
600 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
61.
Litografi, Lasse Åberg
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
650 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
96.
Litografi, Jan Falkman
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
700 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
97.
Litografi, "Johanna i Brunnsparken", okänd konstnär
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
950 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
98.
Litografi, Bengt Olsson
27 00 SEK
28 00 SEK
225 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
152.
Olja på duk, Bertil Wahlberg
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
100 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
154.
Affisch "Portrait de Jeune Femme" Pablo Picasso
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
400 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
156.
Akvarell, Okänd konstnär
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
400 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
159.
Olja på duk, Nicolai Coster
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
100 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
32 00 SEK
160.
Olja på duk, Bertil Widbrandt
21 00 SEK
22 00 SEK
100 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
164.
Olja på duk, Torsten Ludvig Weideman
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
225 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
177.
Litografi, Max Walter Svanberg
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
400 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
181.
Olja på duk, Åke Wikström
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
125 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
191.
Teckning, Severin Nilsson
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
600 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
205.
Oljetryck, 1800-tal
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
550 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
210.
Olja på duk, Bert Österlund och Gustav Adon
5 00 SEK
6 00 SEK
200 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
214.
Martin Woodroffe England
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
100 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
218.
Akvareller, Kina/Japan
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
350 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
226.
Tryck
10 00 SEK
11 00 SEK
350 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
238.
Olja på duk, Åke Wikström
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
150 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
247.
Patinerad gipsskulptur, Gerda Sprinchorn
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
450 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
281.
Färglitografi, Ingela Palmertz
4 00 SEK
5 00 SEK
350 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
282.
Litografi, Peter Dahl
14 00 SEK
15 00 SEK
400 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
293.
Olja på duk, Andre Høy
294.
Olja på duk, okänd konstnär
26 00 SEK
27 00 SEK
100 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
295.
Olja på duk, okänd konstnär
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
300 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
296.
Akvarell, Jörgen Palle Jensen
297.
Träsnitt, Nishi Tadasi
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
450 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
298.
Träsnitt, Eva Beve
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
150 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
299.
Olja på duk, Gunnar Norrman
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
175 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
320.
Olja på duk, Åke Wikström
6 00 SEK
7 00 SEK
500 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
322.
Olja på pannå, Gunnar Stålbrandt
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
1 000 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
353.
Olja på duk, Hans Ström
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
175 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
354.
Affisch, Kjell Ringi
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
125 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
355.
Olja på duk, Veikko Aaltona
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
175 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
357.
Olja på duk, Ulla-Britt Bromee
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
800 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK