Kanonauktioner
Mina sidor
Uppgifter
(Namn, adress, tele...)
(Bud, köpt, sålt...)
Fakturor
Skapa konto
Kanonauktioner 18 Augusti
29
Konst
339
Samtliga utrop
33
58
Möbler
Speglar
Mattor
29
Konst
Silver
Nysilver
Koppar
Mässing/Metall
Textil
44
Porslin
33
Glas/kristall
Smycken
49
Övrigt
Klockor/Ur
Skulpturer
Keramik
Nautica
Lergods
Stengods
Vapen
Afrikana
Böcker/Tidsskrifter
LEKSAKER/SPEL
TECHNICA
MATSERVIS
13
TRÄDGÅRD
Musikinstrument
Mattor
Katalognummer
Katalognummer
Katalognummer
74.
AKVARELL HERRPORTRÄTT, ENL TEXT PÅ BAKSIDAN: "CAPITANE LUDWIG BJÖRKGREN I SV HANDELSFLOTTAN", MÅLAT I PARIS 1835, RAMMÅTT 45X39CM
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
1,300 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
82.
I.H.ROGER OLJEMÅLNING PÅ DUK DAT. 1896 RAMMÅTT 145X94 CM
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
900 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
106.
JOHAN BLADH OLJEMÅLNING MOTIV FRÅN STRANDVÄGEN SIGN-64 53X45CM
114.
ERIK JERKEN OLJA PÅ DUK 46x56 CM SIGN jERKE
127.
ALLAN ÖSTERLING RAMMÅTT 52X42 CM
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
250 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
128.
SERIGRAFI 1952 SELECTA RAMMÅTT 33X37CM
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
50 SEK
3,00 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
129.
ANNA VON GERSTORFF OBOLENSKY AKVARELL BLOMSTERSTILLEBEN MÅTT 45x57
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
400 SEK
2,00 SEK
3,00 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
131.
OLJETRYCK 62x47 cm
132.
OLJETRYCK 31x41 cm
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
50 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
133.
OLJETRYCK 28x35 cm
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
50 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
247.
DAMPORTRÄTT I OLJA, OTYDLIG SIGNATUR, DUKMÅTT 38X44CM
12,00 SEK
13,00 SEK
350 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
251.
OLJEMÅLNINGAR MM 7ST I PARTI
24,00 SEK
25,00 SEK
600 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
252.
PORTRÄTT MM 7ST TAVLOR I PARTI
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
250 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
255.
HEDVIG BJÖRKMAN (1861-1933), HELGONMÅLNINGAR 3ST MÅLAD PÅ VÄV, HÖ 140, BR 51CM
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
400 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
261.
TAVLOR 2ST, RAMMÅTT 70X47 RSP 36X40CM
274.
BUDDHATAVLA, SAMTIDA, HÖ 37, BR 33CM
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
50 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
282.
TAVLOR 5 ST RAMMÅTT 22X27 CM
385.
AKVARELL ASIEN, 109X75 CM
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
30,00 SEK
100 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
386.
HANS TORNÉ AKVARELL, SIGN -66, RAMMÅTT 41X46 CM
388.
LITOGRAFI OTYDLIG SIGNATUR 51/260, RAMMÅTT 57X45
389.
AUGUST MALMSTRÖM "GRINDSLANTEN" OLJETRYCK, RAMMÅTT 64X45 CM
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
300 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
391.
LITOGRAFI OTYDLIG SIGNATUR 5/110, RAMMÅTT 69X54 CM
392.
ROLAND SVENSSON LITOGRAFI 11/300, RAMMÅTT 43X47 CM
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
400 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
393.
YNGVE LUNDSTRÖM AKVARELL, RAMMÅTT 42X47 CM
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
50 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
395.
LITOGRAFIER 9 ST FR VINCENT BROOKS DAY & SON ENGLAND MED PORTRÄTT, FRÅN EN DRAMATENUPPSÄTTNING, CA 1860-70, MED NAMN SOM VICTOR HARTMAN, ELISE HVASSER MFL, RAMMÅTT 24X34 CM
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
200 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
397.
STILLEBEN I OLJA PÅ PANNÅ, OTYDLIG SIGNATUR, RAMMÅTT 27X30 CM
446.
LITOGRAFI SIGNERAD SIGURD JOHANSSON 1976, RAMMÅTT 40X27 CM
447.
AKVARELL SIGN ERIC RASMUNSSON, RAMMÅTT 45X60
448.
SVEN OLOF EHRÉN, TRÄSNITT, STADSGÅRDEN, 5/250, RAMMÅTT 36X27 CM