Kanonauktioner
Mina sidor
Uppgifter
(Namn, adress, tele...)
(Bud, köpt, sålt...)
Fakturor
Skapa konto
24 November 2018
58
Konst
527
Samtliga utrop
21
68
Möbler
Speglar
Mattor
58
Konst
Silver
Guld
25
Nysilver
Koppar
10
Mässing/Metall
75
Porslin
105
Glas/kristall
43
Övrigt
Klockor/Ur
Skulpturer
12
Keramik
10
Nautica
Asiatiskt
Lergods
39
Stengods
Asiatiskt porslin
Vapen
LEKSAKER/SPEL
TECHNICA
FLINTGODS
TRÄDGÅRD
Kläder
KÖK/RESTAURANG OBJEKT
Katalognummer
Katalognummer
Katalognummer
3.
PETER DAHL LITOGRAFI, 29X43 CM
2,00 SEK
3,00 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
300 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
30,00 SEK
4.
OLJA PÅ DUK TOMTEMOTIV, ENL UPPGIFT THORVALD RASMUSSEN (1850-1919), MÅLAD C:A 1880-1890 MÅTT 271X94 CM
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
3,600 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
14.
BJÖRN WIINBLAD ROSENTHAL GLEICHNIS IN GLAS 1983 "DER BARMHERZIGE SAMARITER" 31X31 CM
16.
ZDZISŁAW BEKSIŃSKI (1928-2005) OIL ON PANEL SIGNED AND DATED ON THE BACK 1973, MESUREMENTS INCLUDING FRAME 121 X 97 CM
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
265,000 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
140.
PORSLINSMÅLNING BAYERSK YNGLING INRAMAD RAMMÅTT 21X18 CM
9,00 SEK
10,00 SEK
300 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
211.
OLJA PÅ DUK LANDSKAPSMOTIV SIGNERAD "R. WETTERSTRÖM? -36", RAMMÅTT 83X59 CM
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
150 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
212.
ALFRED COLLIN OLJA PÅ DUK "FISKE BOHUSLÄN" SIGN 1923, RAMMÅTT 130X80 CM
217.
OLJA PÅ DUK CHARLES CHENET 1950 SIGNERAD, RAMMÅTT 68X53
11,00 SEK
12,00 SEK
500 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
218.
SKEPPSTAVLA U.S.S. CONSTITUTION RAMMÅTT 68X42
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
400 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
219.
SKEPPSTAVLA FREGATTEN "LE JEAN BART" BESTYCKAD MED 40 KANONER RAMMÅTT 68X52 CM
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
400 SEK
3,00 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
220.
OLJA PÅ PANNÅ KUSTMOTIV SIGN THORE LINDHOLM ? -49 RAMMÅTT 60X52 CM
221.
OLJA PÅ DUK LANDSKAPSMOTIV OTYDLIG SIGNATUR RAMMÅTT 49X49 CM
222.
OLJA PÅ DUK KVINNOPORTRÄTT, RAMMÅTT 40X50 CM
2,00 SEK
3,00 SEK
4,00 SEK
150 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
223.
BARNFOTOGRAFI INRAMAT RAMMÅTT 60X50 CM
224.
OLJA PÅ PANNÅ LANDSKAPSMOTIV OTYDLIG SIGNATUR RAMMÅTT 62X54 CM
225.
JAN SALAKARI LITOGRAFIER 2 ST NR 116/240 & NR 167/240, RAMMÅTT BÅDA 61X48 CM
226.
AKVARELL KINA RAMMÅTT 44X41 CM
227.
AKVARELL JAPAN RAMMÅTT 55X41 CM
228.
NILS ÖBERG OLJA PÅ PANNÅ RAMMÅTT 60X47 CM
229.
GRETA GERELL OLJA PÅ PANNÅ RAMMÅTT 54X47 CM
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
900 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
230.
KJELL WESTIN MOTIV FRÅN RIDDARFJÄRDEN STOCKHOLM OLJA PÅ PANNÅ RAMMÅTT 43X33 CM
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
200 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
231.
ULF DYNET OLJA PÅ PANNÅ RAMMÅTT 49X40 CM
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
150 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
232.
SKEPPSPORTRÄTT TVÅ ST TRYCK RAMMÅTT 36X32 CM
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
100 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
233.
TAGE FOUGSTEDT AKVARELL VISBY -38 RAMMÅTT 37X28 CM
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
250 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
30,00 SEK
31,00 SEK
234.
FOLKE BERLINDE -60, OLJEMÅLNING STOCKHOLM RAMMÅTT 53X45 CM
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
400 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
235.
FÅGELTAVLOR TRE ST TRYCK EFTER JOHN GOULD 1804-1881 RAMMÅTT 37X30 CM
236.
OLJEMÅLNING SKÅNEGÅRD SIGN H. EDSTRÖM RAMMÅTT 48X38 CM
237.
OLJEMÅLNING BLOMMOR SIGN N.FREIJ -70 RAMMÅTT 39X36 CM
316.
OLJEMÅLNING LANDSKAP OTYD. SIGN RAMMÅTT 78X67
11,00 SEK
12,00 SEK
150 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
318.
OLJA PÅ DUK OTYDLIG SIGNATUR, RAMMÅTT 72X77 CM
319.
OLJETRYCK EFTER HANS DAHL, RAMMÅTT 115X74 CM
324.
SKEPPSPORTRÄTT TIDIGT 1900-TAL, OTYDLIG SIGNATUR, RAMMÅTT 110X74 CM
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
750 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
362.
OLJA PÅ PANNÅ, SIGN DE WET. RAMMÅTT 68X48 CM
2,00 SEK
3,00 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
250 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
373.
OLJA PÅ PANNÅ "NANNY" RAMMÅTT 35X29 CM
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
200 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
374.
OLJA PÅ DUK 1800-TAL, MOTIV FRÅN STALLBACKEN, RAMMÅTT 60X51 CM
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
300 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
375.
OLJA PÅ DUK 1800-TAL RAMMÅTT 76X59 CM
3,00 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
650 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
383.
ALBIN AMELIN FÄRGLITOGRAFI "SUNDSVALLSSTREJKEN 1879" SIGN AMELIN -49, RAMMÅTT 83X63 CM
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
300 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
30,00 SEK
385.
PORTRÄTT I OLJA FÖRESTÄLLANDE ORNITOLOG RUDOLF SÖDERBERG RAMMÅTT 74X64 CM
389.
PONTUS CARLE LITOGRAFI 220/350 RAMMÅTT 51X38 CM
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
700 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
390.
LINOLEUMTRYCK A.H SORENSEN 1960 MED TEXT PREMIE D'ARTISTE 65X58 CM
391.
REINHOLD LJUNGGREN LITOGRAFI 232/310 RAMMÅTT 57X38 CM
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
30,00 SEK
200 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
406.
OLJA PÅ DUK SIGN BIRGITTA ANGLERYD -91 (F. 1939), RAMMÅTT 97X79 CM
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
1,600 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
407.
OLJA PÅ DUK, SIGN BIRGITTA ANGLERYD -91 (F. 1939), RAMMÅTT 90X72 CM
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
1,400 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
408.
ANSHELM DAHL (1897-1964), OLJA PÅ DUK LANDSKAP, RAMMÅTT 77X60 CM
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
550 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
409.
ANSHELM DAHL (1897-1964) OLJA PÅ DUK KUSTMOTIV SIGN 41, RAMMÅTT 80X60 CM
410.
ANSHELM DAHL (1897-1964) OLJA PÅ DUK VINTERLANDSKAP RAMMÅTT 50X40 CM
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
700 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
411.
ANSHELM DAHL (1897-1964) OLJA PÅ DUK LANDSKAPSMOTIV RAMMÅTT 49X39 CM
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
500 SEK
3,00 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
413.
BÖRJE MELL, OLJA PÅ DUK, "SJÖBODAR", SIGNERAD, RAMMÅTT 60,5X40,5 CM