Kanonauktioner
Mina sidor
Uppgifter
(Namn, adress, tele...)
(Bud, köpt, sålt...)
Fakturor
Skapa konto
Julauktion 15 December 2018
41
Konst
470
Samtliga utrop
27
48
Möbler
9
Speglar
11
Mattor
41
Konst
Silver
17
Nysilver
14
Koppar
23
Mässing/Metall
Textil
62
Porslin
70
Glas/kristall
25
Övrigt
Klockor/Ur
12
Skulpturer
Keramik
30
Stengods
Asiatiskt porslin
LEKSAKER/SPEL
TOBAKIANA
TECHNICA
FLINTGODS
JÄRNSMIDE
BESTICK
TRÄDGÅRD
Musikinstrument
Kläder
18
KÖK/RESTAURANG OBJEKT
50/60-TAL
Fashion/kläder
Katalognummer
Katalognummer
Katalognummer
56.
GLASMÅLNING NORDISKA KOMPANIET, RAMMÅTT 24X24 CM
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
100 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
142.
OLJA PÅ PANNÅ, SIGNERAD LINDSTRÖM, RAMMÅTT 125X69 CM
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
1,500 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
30,00 SEK
31,00 SEK
32,00 SEK
33,00 SEK
148.
OLJA PÅ DUK HANS ELIASSON "UNDER PARKEN", RAMMÅTT 60X75 CM
153.
OLJA PÅ DUK OTYDLIG SIGNATUR, RAMMÅTT 69,5X60 CM
154.
OLJA PÅ DUK, VADANDE BARN, OTYDLIG SIGNATUR, RAMMÅTT 84X51 CM
155.
OLJA PÅ DUK OTYDL. SIGN. RAMMÅTT 83X 66 CM
156.
KARTTRYCK PÅ PANNÅ RAM SKUREN I TRÄ RAMMÅTT 91X 75,5
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
250 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
157.
FÄRGLAGD ETSNING "MÜNCHEN ORIGINAL - RADIERUNG" OTYDLIG SIGNATUR, RAMMÅTT 78,5X58,5 CM
158.
FRANSKA MODETAVLOR ETT PAR FÄRGLAGDA KOPPARSTICK 1800/1900-TAL RAMMÅTT 34X47 CM
160.
LITOGRAFISKT TRYCK MOTIV FRÅN ORIENTEN, RAMMÅTT 61X47 CM
161.
FÄRGLAGDA KOPPARTSTICK MILTÄRUNIFORMER 3 ST, RAMMÅTT 37X28 CM
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
30,00 SEK
100 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
162.
LITOGRAFISKT TRYCK, RAMMÅTT 49X44,5 CM
163.
LITOGRAFI "BALANS" 76/100 OTYDLIG SIGNATUR, RAMMÅTT 58X43,5 CM
16,00 SEK
17,00 SEK
150 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
174.
OLJA PÅ PANNÅ, KVINNOSTUDIE, OTYDLIG SIGNATUR, RAMMÅTT 51X44 CM
3,00 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
300 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
193.
ELSA AF KULLBERG KOLKRITA SIGNERAD 1902, RAMMÅTT 98X70 CM
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
300 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
194.
PICASSO LITOGRAFI MED PAPPERSSTÄMPEL RAMMÅTT 67X52 CM
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
450 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
195.
OLJEMÅLNING KVINNOPORTRÄTT TIDIGT 1900-TAL, RAMMÅTT 61X49 CM
4,00 SEK
5,00 SEK
100 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
205.
ALFRED COLLIN OLJA PÅ DUK "FISKE BOHUSLÄN" SIGN 1923, RAMMÅTT 130X80 CM
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
1,400 SEK
3,00 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
216.
MÅLNING PÅ VÄV, ENLIGT UPPGIFT HEDVIG BJÖRKMAN (1861-1933) HÖ 179, BR 65CM
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
800 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
360.
KARL-ERIK BILLESTRÖM OLJA PÅ PANNÅ, RAMMÅTT 60X52 CM
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
250 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
362.
SPEGEL/TAVELRAM NYROKOKO 1800-TAL MED FOTOGRAFI PÅ DROTTNING JOSEPHINE, HÖ 55, BR 44 CM
24,00 SEK
25,00 SEK
2,100 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
363.
OLJA PÅ PANNÅ HERRPORTRÄTT FRANKRIKE 1800-TAL, OTYDLIG SIGNATUR, RAMMÅTT 41X37 CM
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
1,600 SEK
1,00 SEK
2,00 SEK
364.
YNGVE GAMLIN 1926-95 PASTELL SIGNERAD 1951, RAMMÅTT 73X42 CM
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
1,000 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
365.
SIDENTAVLA BRODERAD KINA 1800-TAL, RAMMÅTT 62X25 CM
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
100 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
366.
PABLO PICASSO LITOGRAFISKT TRYCK MED TEXT "26 AOUT 70 IV" (26 AUGUSTI 70 4), RAMMÅTT 61X51 CM
367.
HANS FREDLUND OLJA PÅ DUK "TVÄTT ELLER AKTIVITET" 1958, RAMMÅTT 48,5X40 CM
368.
GAVIN TANNER OIL PASTEL AND PENCIL SKETCH, MOTIV ÖVER RIDDARFJÄRDEN SIGNERAD -08, RAMMÅTT 40X35 CM
369.
PETER DAHL LITOGRAFI MOTIV FRÅN FREDMANS EPISTEL N:O 45 MED BIFOGAT SÅNGHÄFTE, RAMMÅTT 62X50 CM
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
750 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
370.
MARTIN LAMM "WATERGATE" BLANDTEKNIK SIGNERAD 1973, RAMMÅTT 43X43 CM
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
250 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
30,00 SEK
371.
HANS BERGLUND KOMPOSITION BLANDTEKNIK, RAMMÅTT 59X48 CM
372.
HANS BERGLUND FIGURMÅLAD KASTLÅDA SIGNERAD OCH DATERAD 1964, HÖ 70, BR 50 CM
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
100 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
373.
OLJA PÅ DUK SIGNERAD H. EDLUND LANDSKAP, RAMMÅTT 48X39 CM
374.
LARS NORRMAN LITOGRAFI, 158/310, RAMMÅTT 61X45 CM
10,00 SEK
11,00 SEK
100 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
375.
GEORG LINDSTRÖM "CLOWNEN" OLJA PÅ PANNÅ, RAMMÅTT 33X26 CM
396.
KOPPARSTICK INRAMADE 2 ST, RAMMÅTT STÖRSTA 32X30 CM
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
150 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
405.
INRAMAT FOTOGRAFI STRÖMKAJEN STOCKHOLM ÅR 1920
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
250 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
406.
TAVLA OLJETRYCK RAMMÅT 81X79CM
2,00 SEK
3,00 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
100 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
407.
OLJEMÅLNING MANSPORTRÄTT RAMMÅTT 83X63CM
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
100 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
442.
BJÖRN WIINBLAD ROSENTHAL GLEICHNIS IN GLAS 1983 "DER BARMHERZIGE SAMARITER" 31X31 CM
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
250 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
458.
ALBERT EDELFELT "SOMMARKVÄLL" LITOGRAFISKT TRYCK, RAMMÅTT 63X51 CM
2,00 SEK
3,00 SEK
4,00 SEK
150 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
459.
OLJEMÅLNINGAR 3 ST I PARTI, ULLA WALLER, KÖPMAN FRÅN MOSKVA MM
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
1,000 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK