Kanonauktioner
Mina sidor
Uppgifter
(Namn, adress, tele...)
(Bud, köpt, sålt...)
Fakturor
Skapa konto
Kanonauktioner 27 April 2019
63
Konst
443
Samtliga utrop
12
37
91
Möbler
Speglar
15
Mattor
63
Konst
Silver
16
Nysilver
Koppar
16
Mässing/Metall
Textil
40
Porslin
46
Glas/kristall
Smycken
Bijouterier
20
Övrigt
Klockor/Ur
Skulpturer
Keramik
Nautica
Lergods
Stengods
Asiatiskt porslin
Vapen
Väskor
Böcker/Tidsskrifter
LEKSAKER/SPEL
TECHNICA
FLINTGODS
JÄRNSMIDE
TRÄDGÅRD
Musikinstrument
MILITARIA
KÖK/RESTAURANG OBJEKT
Kamerautrustning
Firma Svenskt Tenn
Byggnadsdelar
Katalognummer
Katalognummer
Katalognummer
32.
FÄRGLITOGRAFI OTYDLIG SIGNATUR 253/340, RAMMÅTT 49X43 CM
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
100 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
59.
OLJA PÅ DUK, SIGN LOUIS LINDHOLM, RAMMÅTT 93X79 CM
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
400 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
62.
LARS EKHAGEN OLJA PÅ DUK "TERRACINA" SIGN 1989, RAMMÅTT 81X72 CM
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
150 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
63.
LARS EKHAGEN OLJA PÅ DUK, SIGN 1993, RAMMÅTT 82X94 CM
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
150 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
68.
OTTE SKÖLD "CIRKUSPRINSESSA"1894-1958 LINOLEUMSNITT 6/30, 1900-TALETS FÖRSTA HÄLFT, RAMMÅTT 78X66 CM
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
1,200 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
70.
OLJA PÅ PANNÅ, SIGN. KARL DAHLQVIST 1945, RAMMÅTT 83X72 CM
28,00 SEK
29,00 SEK
30,00 SEK
150 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
71.
LARS EKHAGEN KOLTECKNING "GIGANTEN" SIGN -90, RAMMÅTT 95X63 CM
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
150 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
76.
EMIL HAGSTRÖM (1892-1952) OLJA PÅ PANNÅ STOCKHOLMSMOTIV SIGN 1942, RAMMÅTT 67X58 CM
77.
ÅKE NOTHBERG (1893-1973) OLJA PÅ DUK STOCKHOLMSMOTIV, SIGN 1941, RAMMÅTT 70X60 CM
78.
HARALD KLINCKOWSTRÖM (1897-1973) OLJA PÅ PANNÅ "SLÅNBUSKEN", SIGN 1944, RAMMÅTT 52X44 CM
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
1,300 SEK
2,00 SEK
3,00 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
79.
RUNE ROCKSTRÖM (1898-1983) "TEGELLASTNING RÅLAMBSHOF" BLANDTEKNIK, SIGN 1939, RAMMÅTT 46X38 CM
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
200 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
80.
GUNNAR ZETTERSTRÖM (1902-1965), OLJA PÅ PANNÅ, MOTIV FRÅN KARLBERGSKANALEN MOT RIDDARFJÄRDEN STOCKHOLM, SIGNERAD, RAMMÅTT 52X41 CM
81.
KURT LINDON (1910-1986) , OLJA PÅ PANNÅ "VÅRKVÄLL ÅRSTADAL", SIGN 1944, RAMMÅTT 57X48 CM
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
350 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
84.
JAMES PAULI (1857-1934) LITOGRAFISKA TRYCK STOCKHOLSMOTIV 4 ST, RAMMÅTT 57X45 CM
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
30,00 SEK
350 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
90.
BERNDT-RUNE JÄVERBRANT (FÖDD 1941) FÄRGLITOGRAFI "MOTIV MOT SKEPPSHOLMEN STOCKHOLM" 46/360, SIGN -79, RAMMÅTT 60X46,5 CM
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
30,00 SEK
200 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
105.
MAX ALTMAN HANDKOLERERAD ETSNING RAMMÅTT 36X 30 CM
116.
MODEPLANSCHER ETT PAR HANDKOLORERADE GRAVYRER 18/1900-TAL, RAMMÅTT 26X20 CM
6,00 SEK
7,00 SEK
100 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
117.
GRAVYRER ETT PAR INRAMADE MED MOTIV FRÅN KUNGLIGA DJURGÅRDEN "CJ BILLMARK DEL LITH. DE LEMERCIER Á PARIS" RAMMÅTT 55X29 CM
1,00 SEK
2,00 SEK
3,00 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
150 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
118.
HANDKOLORERAD GRAVYR "SÖLVITSBORG", RAMMÅTT 43X38 CM
119.
HANDKOLORERADE GRAVYRER 2 ST, STOCKHOLMSMOTIV, HÖ 26, BR 29 RESP BR 36 CM
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
150 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
127.
HARALD LIDBERG FÄRGLITOGRAFI 92/300, RAMMÅTT 56X49 CM
132.
KARTGRAVYR EUROPA 1700-TAL, RAMMÅTT 68X58 CM
28,00 SEK
29,00 SEK
30,00 SEK
31,00 SEK
32,00 SEK
750 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
30,00 SEK
31,00 SEK
133.
HUGO ZUHR (1895-1971) FÄRGLITOGRAFI "LJUNGANS UPPSTRÖMS TRÅNGFORSEN" SIGNERAD NR 215/225, RAMMÅTT 70X58 CM
134.
HUGO ZUHR (1895-1971) FÄRGLITOGRAFI "GREKISK BONDKVINNA" SIGNERAD NR 20/260, RAMMÅTT 62X75 CM
136.
GORDON MACFIE (1919-1971) LITOGRAFIER 2 ST, 29/260 OCH 221/260, RAMMÅTT 57X47 RESP 50X40 CM
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
100 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
137.
KOPPARSTICK 3ST FRANKRIKE, RAMMÅTT 33,5X26 CM
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
200 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
138.
TAVLOR ETT PAR MARINA MOTIV RAMMÅTT 43X35 CM
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
100 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
139.
SKEPPSPORTRÄTT REPRODUKTION, RAMMÅTT 61,5X47 CM
6,00 SEK
7,00 SEK
200 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
140.
FÄRGLAGD GRAVYR MED MOTIV FRÅN SKEPPSSLAG, RAMMÅTT 91X67 CM
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
300 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
141.
GRAVYR MED MOTIV AV AMIRAL LORD NELSON OMBORD PÅ HMS VICTORY, RAMMÅTT 86X62 CM
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
350 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
142.
FÄRGLAGD GRAVYR MED MOTIV FRÅN HAMNEN I SOUTHAMPTON, RAMMÅTT 53X39 CM
2,00 SEK
3,00 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
100 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
30,00 SEK
31,00 SEK
145.
MONTERTAVLA MED MARINTEMA, BR 34, HÖ 29, DJ 8 CM
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
200 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
160.
OLJEMÅLNING LANDSKAP SIGN KARL DAUBIGNY RAMMÅTT 55X45 CM
3,00 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
1,600 SEK
2,00 SEK
3,00 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
174.
LARS PERSSON OLJEMÅLNING, 50X50 CM
253.
EDGAR WALLIN OLJA PÅ PANNÅ, SIGN OCH DAT 1952, STRÖMPARTÄREN STOCKHOLM, RAMMÅTT 76X65 CM
254.
KOPPARSTICK FÄRGLAGDA, FREDMANS EPISTLAR BELLMAN, MOVITZ, BERGSTRÖMSKAN, ULLA WINBLAD, MOLLBERG, RAMMÅTT 4ST 29X23 CM
259.
OLJA PÅ DUK SIGN LYDÉN -76, BLOMSTER STILLEBEN, RAMMÅTT 58X44 CM
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
100 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
272.
A THIMAN OLJA PÅ PANNÅ "LILLA TORG I KALMAR", RAMMÅTT 59X44 CM
28,00 SEK
29,00 SEK
30,00 SEK
100 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
275.
OLJA PÅ PANNÅ SIGN INGA-LILL 1962, RAMMÅTT 52X45 CM
312.
ASTRI BERGMAN TAUBE LITOGRAFISKT TRYCK, RAMMÅTT 55X45 CM
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
200 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
313.
JOHN LÖFGREN OLJA PÅ PANNÅ SIGN ÅR 1892 "SKOLGOSSE", RAMMÅTT 34X45 CM
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
750 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
314.
LITOGRAFI, OLJEMÅLNING OCH KOPPARSTICK I PARTI
356.
STIG BORGLIND "AKROPOLIS" KOPPARSTICK, RAMMÅTT 49X56 CM
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
250 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
371.
BENGT LINDSTRÖM FÄRGLITOGRAFI SIGNERAD 281/300, RAMMÅTT 92X72 CM
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
950 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
374.
OLJETRYCK KUNGAFAMILJEN TIDIGT 1900-TAL, RAMMÅTT 47X37 CM
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
100 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
389.
OLJA PÅ DUK, SIGN H. SEHRÖRS ?, -36 RAMMÅTT 60,5X50,5 CM
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
100 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
390.
GUNNAR LJUNG OLJA PÅ DUK, SIGN "GL", RAMMÅTT 58X74 CM
15,00 SEK
16,00 SEK
200 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
391.
AKVARELL H. E. NORDGREN 1889, RAMMÅTT 70,5X62 CM
10,00 SEK
11,00 SEK
150 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK