Kanonauktioner
Mina sidor
Uppgifter
(Namn, adress, tele...)
(Bud, köpt, sålt...)
Fakturor
Skapa konto
Kanonauktioner 29 Juni 2019
39
Konst
459
Samtliga utrop
53
90
Möbler
Speglar
19
Mattor
39
Konst
18
Silver
Guld
25
Nysilver
Koppar
15
Mässing/Metall
Textil
28
Porslin
46
Glas/kristall
Smycken
Bijouterier
19
Övrigt
Klockor/Ur
Skulpturer
Keramik
Lergods
Stengods
Asiatiskt porslin
Vapen
LEKSAKER/SPEL
TECHNICA
FLINTGODS
JÄRNSMIDE
TRÄDGÅRD
MYNT/MEDALJER/SEDLAR
KÖK/RESTAURANG OBJEKT
Firma Svenskt Tenn
15
Orientaliskt
SMYCKEN ANVÄND EJ
Katalognummer
Katalognummer
Katalognummer
1.
OLJEMÅLNING SIGN L. JACOMIN, FRANKRIKE 1800-TAL RAMMÅTT 143X105 CM, DUKMÅTT 103X66 CM
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
16,000 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
89.
HERRPORTRÄTT OLJA PÅ DUK, 1700-TAL MED TEXT PÅ TYSKA, RAMMÅTT 51X41 CM
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
2,200 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
92.
OLJA PÅ EK PANNÅ, ANTIK, "SJÖSLAG", RAMMÅTT 40X33 CM
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
1,200 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
93.
OLJEMÅLNING, SIGNERAD "MAIGNTOIJIA"?, "FLICKPORTRÄTT" 18/1900-TAL, RAMMÅTT 39X32.5 CM
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
300 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
102.
LITOGRAFIER ETT PAR, JUGEND, OMKRING 1900 FRANKRIKE, SIGNERAD "BRUNELLE/CHIC", RAMMÅTT 50X41 CM
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
300 SEK
2,00 SEK
3,00 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
103.
LITOGRAFI "KISSANDE POJKE", RAMMÅTT 40,5X34 CM
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
550 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
114.
OLJEMÅLNING 1800-TAL, SIGNERAD, RAMMÅTT 53X43 CM
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
700 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
215.
OLJA PÅ DUK BLOMSTERSTILLEBEN, SIGNERAD, RAMMÅTT 67X47 CM
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
200 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
217.
KOPPARSTICK ITALIEN "VENUS ON THE SEA", TIDIGT 1800-TALETS ANDRA HÄLFT, RAMMÅTT 57X44 CM
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
100 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
218.
AKVARELL VENEDIG, SIGN "R. MAINELLAS", RAMMÅTT 51,5X37,5 CM
219.
OLJA PÅ DUK, SIGNERAD "VERNATE", RAMMÅTT 55,5X64 CM
220.
KVINNOPORTRÄTT EFTER ALBRECHT DÜRER, RAMMÅTT 44X38 CM
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
100 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
221.
KOPPARSTICK "THE LION AND STAG", TIDIGT 1800-TAL, RAMMÅTT 68X54 CM
222.
TAVLA BLANDTEKNIK LANDSKAPSMOTIV, SIGN "S. STENMARK", RAMMÅTT 61X49 CM
223.
OLJA PÅ DUK STOCKHOLMSMOTIV, SIGNERAD "BÉEN -42", RAMMÅTT 43X37,5 CM
230.
EINAR PALME, OLJA PÅ DUK "TULLGARNS SLOTT", SIGNERAD 1944, RAMMÅTT 55X42 CM
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
150 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
243.
VÄVNAD INRAMAD MED ORIENTALISKT MOTIV LÄ 202 CM HÖ 46 CM
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
200 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
287.
OLLE NORDBERG (1905-1986), OLJA PÅ PANNÅ, SIGNERAD OCH DATERAD -58, RAMMÅTT 30X35 CM
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
30,00 SEK
31,00 SEK
32,00 SEK
900 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
293.
ÅKE NOTHBERG (1893-1973) OLJA PÅ DUK STOCKHOLMSMOTIV, SIGN 1941, RAMMÅTT 70X60 CM
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
300 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
294.
EMIL HAGSTRÖM (1892-1952) OLJA PÅ PANNÅ STOCKHOLMSMOTIV SIGN 1942, RAMMÅTT 67X58 CM
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
200 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
30,00 SEK
31,00 SEK
301.
INRAMAT TRYCK, SAMTIDA, MOTIV "POOLE QUAY BY GASLIGHT BY R. CHARMAN", ENGLAND, RAMMÅTT 51X41 CM
302.
MODETAVLOR 3 ST FRANKRIKE, RAMMÅTT 22X30 CM
17,00 SEK
18,00 SEK
100 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
308.
INRAMAT TRYCK LANDSKAPSMOTIV, RAMMÅTT 78X58 CM
320.
ELSE HERMANNSON (1900-1997), OLJA PÅ DUK, SIGNERAD, SJÖMOTIV, RAMMÅTT 64X73 CM
333.
KOPPARSTICK HANDKOLORERAD ENGLAND, RAMMÅTT 78X66 CM
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
200 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
344.
FOTOGRAFIER ETT PAR INRAMADE RAMMÅTT 30.5 X 23.5 CM
354.
ROBERT HÖGFELDT (1894-1986), OLJA PÅ PANNÅ, VÅRLANDSKAP MED SJÖ, SIGNERAD, RAMMÅTT 89X80 CM
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
300 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
356.
EDGAR WALLIN OLJA PÅ PANNÅ, SIGN OCH DAT 1952, STRÖMPARTERREN STOCKHOLM, RAMMÅTT 76X65 CM
15,00 SEK
16,00 SEK
200 SEK
2,00 SEK
3,00 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
362.
NILS NILSSON SKUM INRAMAT TRYCK RAMMÅTT 45X37 CM
16,00 SEK
17,00 SEK
100 SEK
2,00 SEK
3,00 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
364.
GRAVYRER FRANKRIKE 7 ST RAMMÅTT 29 X 23 CM
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
100 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
400.
MARIANNE STIKAS (1947) OLJA PÅ DUK KOMPOSITION PROVINIENS HOLLY SOLOMON GALLERY NEW YORK 152X144 CM
401.
ULF GREDER FÄRGLITOGRAFI 92/360 108 X 88 CM
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
300 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
402.
BRODERAD TEXTILTAVLA SIGN KT 69 X 81 CM
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
100 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
403.
ULF I. SÄRNEGÅRDH ( FÖDD 1939) OLJA PÅ DUK KOMPOSITION RAMMÅTT 75X63 CM
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
250 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
30,00 SEK
404.
LITOGRAFI OTYDLIG SIGNATUR 645/700 RAMMÅTT 51X65 CM
405.
BJÖRN BORG FORMPRESSAD RELIEF I KONSTMATERIAL RAMMÅTT 48X69 CM
14,00 SEK
15,00 SEK
800 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
406.
MIRO TRYCK RAMMÅTT 61X77 CM
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
250 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
30,00 SEK
31,00 SEK
407.
GUSTAV PIERRE (FÖDD 1939) SIGNERAD AKVARELL RAMMÅTT 58X78 CM
408.
BERNDT-RUNE JÄVERBRANT (FÖDD 1941), AKVARELL "GRAND HOTEL", RAMMÅTT 62X50 CM
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
100 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK