Kanonauktioner
Mina sidor
Uppgifter
(Namn, adress, tele...)
(Bud, köpt, sålt...)
Fakturor
Skapa konto
Kanonauktioner 24 Augusti 2019
64
Möbler
454
Samtliga utrop
32
64
Möbler
Speglar
22
Mattor
88
Konst
Silver
Guld
25
Nysilver
Koppar
12
Mässing/Metall
Textil
32
Porslin
32
Glas/kristall
Smycken
Bijouterier
24
Övrigt
10
Klockor/Ur
11
Skulpturer
Nautica
Lergods
Stengods
Asiatiskt porslin
Böcker/Tidsskrifter
LEKSAKER/SPEL
TECHNICA
JÄRNSMIDE
TRÄDGÅRD
Musikinstrument
Kläder
MYNT/MEDALJER/SEDLAR
16
KÖK/RESTAURANG OBJEKT
Firma Svenskt Tenn
Kina Porslin
Orientaliskt
KNIVAR
Katalognummer
Katalognummer
Katalognummer
10.
SPEGELBYRÅ NYROKOKO 1800-TAL HÖ 192 BR 96 DJ 52 CM
12.
SALONGSGRUPP 3 DELAR GUSTAVIANSK STIL LÄNGD SOFFA 170 CM
13.
PARAPLYSTÄLL PATINERAT GJUTJÄRN HÖ 75 BR 50 CM
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
700 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
14.
BERTIL FRIDHAGEN FÖR BODAFORS MATBORD MED 10 STOLAR DIAM 104 TOTAL BR M 4 ILLÄGGSSKIVOR 334 CM
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
2,000 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
33.
SPEGEL MED KONSOLBORD, VALNÖT, 1800-TAL, SPEGEL HÖ 163, BR SPEGEL 76, KONSOLBORD HÖ 55, BR 73, DJ 36, TOT HÖ 218 CM
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
650 SEK
3,00 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
34.
MATGRUPP GUSTAVIANSK STIL 1900-TAL, 2 ST KARMSTOLAR, 4 ST STOLAR & MATBORD, MATBORD DIAM 106, TOT LÄ M ILÄGGSSKIVA 164 CM
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
1,700 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
58.
BOKHYLLA 1800-TAL, HÖ 175, BR INKL KRÖN 105 OCH DJ 30 CM
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
1,300 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
30,00 SEK
59.
19,00 SEK
20,00 SEK
1,300 SEK
1,00 SEK
2,00 SEK
3,00 SEK
69.
SKÅP GUSTAVIANSK STIL 1900-TALETS MITT, HÖ 170, BR 120, DJ MED KRÖN 48 CM
3,00 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
550 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
126.
KARMSTOL 1800-TAL HÖJD MED KRÖN 136 CM
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
550 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
127.
SOFFBORD TIDIGT 1900-TAL, BJÖRK, DIAM 84, HÖ 65 CM
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
650 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
128.
STOLAR 1800-TAL, 3 ST
129.
EMMAFÅTÖLJ 1900-TAL
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
250 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
130.
SERVERINGSVAGN PÅ HJUL, 1970-TAL, BR 65, DJ 45, HÖ 61 CM
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
350 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
131.
SOFF/LAMPBORD IDEGRAN ENGLAND ETT PAR, BR 64,5 DJ 41,5 HÖ 53 CM
133.
CLUB FÅTÖLJER ETT PAR, BR 77, HÖ 72 CM
27,00 SEK
28,00 SEK
950 SEK
3,00 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
134.
SOFFBORD IDEGRAN ENGLAND, BR 129,5 DJ 45 HÖ 52,5 CM
135.
HYLLBORD MED LÅDA PÅ HJUL, 1800-TALETS SLUT, HÖ 77 BR 51,5 DJ 33 CM
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
650 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
136.
SPELBORD 1800-TAL, HÖ M HOPFÄLLD SKIVA 78, BR 86, DJ 42 CM DJ I UPPFÄLLT LÄGE 84 CM
23,00 SEK
24,00 SEK
150 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
137.
SPELBORD 1800-TAL, HÖ UTFÄLLD SKIVA 76, BR 89, DJ 42, DJ UTFÄLLT 84 CM
2,00 SEK
3,00 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
600 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
138.
BYRÅ IDEGRAN ENGLAND MED UTDRAGSSKIVA, HÖ 60,5 BR 62, 42 CM
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
350 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
139.
LAMPBORD, CA 1960-TAL, HÖ 44, BR & DJ 36 CM
141.
DAVID ROSÉN FÖR NORDISKA KOMPANIET SOFFBORD, ÅR 1958 SKYLTMÄRKT "NK R49187-C9-2 60" BR 90, DJ 90, HÖ 51 CM
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
1,000 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
151.
SOFFBORD ROKOKOSTIL 1900-TALETS FÖRSTA HÄLFT, DIAM 80, HÖ 46 CM
6,00 SEK
7,00 SEK
600 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
152.
STOLAR 2 ST NYROKOKO 1800-TAL
153.
BYRÅ ROKOKOSTIL 1900-TAL, HÖ 72,5 BR 79,5 DJ 38 CM
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
400 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
154.
SOFFBORD 60/70-TAL BREDD 104.5 DJUP 44.5 HÖJD 50 CM
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
100 SEK
3,00 SEK
4,00 SEK
164.
SKRIVBORD ROKOKOSTIL MED 3 ST LÅDOR PÅ VARDERA LÅNGSIDA, TIDIGT 1900-TAL, BR 195, DJ 96, HÖ 74 CM
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
2,900 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
175.
STOL ROKOKOSTIL 1800-TAL
177.
KARMSTOL EMPIRESTIL TIDIGT 1900-TAL
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
200 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
178.
SOFFBORD ROKOKOSTIL, HÖ 50, BR 80, DJ 55 CM
185.
HÖRNSKÅP GUSTAVIANSK STIL 1900-TALETS MITT, ETIKETTMÄRKT "SVENSK FUR", HÖ 190, BR 95 CM
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
550 SEK
3,00 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
206.
BOKHYLLA MED SKÅPUNDERDEL, 1900-TALETS MITT, SKYLTMÄRKT "DESIGN: SVANTE SKOGH SWEDEN", HÖ 195, BR 88, DJ 42 CM
215.
STOL 1800-TAL
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
100 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
30,00 SEK
31,00 SEK
32,00 SEK
216.
BRICKBORD UPSALA-EKEBY SIGNERAD E.H. (EVALD HEDENSTRÖM 1909-1996) BR 80, DJ 50, HÖ 55 CM
11,00 SEK
12,00 SEK
550 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
217.
STOL NYROKOKO 1800-TALETS ANDRA HÄLFT
231.
SATSBORD I TRE DELAR MED KAKELPLATTOR, SKYLTMÄRKT "JASON RINGSTED DANISH APPLIED ART", STÖRSTA BORDETS MÅTT, BR 52, DJ 36, HÖ 55 CM
24,00 SEK
25,00 SEK
200 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
236.
BYRÅ LITEN ROKOKOSTIL, HÖ 73, BR 29, DJ 25 CM
5,00 SEK
6,00 SEK
350 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
269.
KARMSTOL ROKOKOSTIL 1900-TAL
309.
CHIFFONJE 1800-TAL, BR 112 HÖ 146 DJ 55 CM
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
600 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
312.
BARNBYRÅ MAHOGNY 1900-TAL, HÖ 83 BR 67,5 DJ 38,5 CM
10,00 SEK
11,00 SEK
550 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
316.
FOTPALL 1900-TALETS FÖRSTA HÄLFT, BR 33, DJ 22, HÖ 12 CM
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
100 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
342.
KONSOLBORD, GJUTJÄRN SVÄRTAT MED MARMORSKIVA, DEKORATIONER I FORM AV AKANTUSBLAD OCH FÖRGYLLDA KNOPPAR, RÖD MARMORKIVA MED PROFILERAD KANT, TOT HÖ MED SKIVA 54, SKIVANS BR 55 OCH DJ 33 CM
343.
PELARBORD 1800-TAL MED OVAL SKIVA LÄ 59, BR 42, HÖ 75 CM
344.
STOLAR 3 ST NYROKOKO
365.
STOLAR FYRA STYCKEN I TRÄ MED SKINNSITS 1900-TAL
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
30,00 SEK
900 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
366.
26,00 SEK
27,00 SEK
900 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
30,00 SEK
31,00 SEK
369.
PELARBORD ITALIEN MED INTARSIAINLÄGG, 1800-TALETS ANDRA HÄLFT, DIAM 60, HÖ 73 CM
28,00 SEK
29,00 SEK
30,00 SEK
31,00 SEK
32,00 SEK
33,00 SEK
300 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK