Kanonauktioner
Mina sidor
Uppgifter
(Namn, adress, tele...)
(Bud, köpt, sålt...)
Fakturor
Skapa konto
Kanonauktioner 24 Augusti 2019
88
Konst
454
Samtliga utrop
32
64
Möbler
Speglar
22
Mattor
88
Konst
Silver
Guld
25
Nysilver
Koppar
12
Mässing/Metall
Textil
32
Porslin
32
Glas/kristall
Smycken
Bijouterier
24
Övrigt
10
Klockor/Ur
11
Skulpturer
Nautica
Lergods
Stengods
Asiatiskt porslin
Böcker/Tidsskrifter
LEKSAKER/SPEL
TECHNICA
JÄRNSMIDE
TRÄDGÅRD
Musikinstrument
Kläder
MYNT/MEDALJER/SEDLAR
16
KÖK/RESTAURANG OBJEKT
Firma Svenskt Tenn
Kina Porslin
Orientaliskt
KNIVAR
Katalognummer
Katalognummer
Katalognummer
22.
DOROTHY RUHNE (SEMPINSKI) (1908-1973) OLJA PÅ DUK, SIGNERAD OCH DAT "D. RUHNE -57", RAMMÅTT 55X46 CM
25.
AKVARELL PERSIEN OKÄND KONSTNÄR, RAMMÅTT 117X87 CM
26.
OLLE STRANDBERG (F. 1947), OLJA PÅ DUK, RAMMÅTT 78X67 CM
27.
OLJA PÅ DUK, PATAMARES LIVISIT, BANGKOK, RAMMÅTT 89X73 CM
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
500 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
29.
OLJA PÅ DUK, LANDSKAPSMOTIV, OTYDLIG SIGNATUR, RAMMÅTT 97X75 CM
30.
CARL LJUNGMAN (1840-1901) OLJA PÅ DUK, "FISKE I LYSEKIL", SIGNERAD "C LJUNGMAN", RAMMÅTT 115X75
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
600 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
36.
ALAIN SAISSY, FRANKRIKE, OLJA PÅ DUK, SIGNERAD "SAISSY", FRANKRIKE, RAMMÅTT 36X41 CM
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
300 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
37.
STINA HAAG-NILSSON, OLJA PÅ PANNÅ, MOTIV ÖVER GAMLA STAN, RAMMÅTT 48X40 CM
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
250 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
38.
KOPPARSTICK HANDKOLORERAT, KUNGLIGT JAKTMOTIV "LA CURÉE", FRANKRIKE, RAMMÅTT 82X56 CM
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
250 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
39.
TAVLA TRYCK, LANDSKAPSMOTIV, "JULIEN", RAMMÅTT 84X66 CM
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
100 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
40.
MICHEL JOUENNE (F. 1933), LITOGRAFI 60/70, "PAYSAGE DE PROVENCE", RAMMÅTT 80X60 CM
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
100 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
41.
OLJA PÅ DUK, BLOMSTERSTILLEBEN, OTYDLIG SIGNATUR, RAMMÅTT 66X78 CM
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
200 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
42.
GUNNAR JONN (1904-1963), OLJA PÅ PANNÅ, KUSTMOTIV, SIGNERAD OCH DATERAD "JONN -45", RAMMÅTT 79X68,5 CM
43.
J TEMP, LITOGRAFI, SIGNERAD "TEMP", MOTIV "ABSTRACT", RAMMÅTT 67X88 CM
44.
LITOGRAFI 140/1000, OTYDLIG SIGNATUR, RAMMÅTT 69X85 CM
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
450 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
46.
GULDSPEGEL SKEPPSMODELL MED DEKOR AV FLÄTAT TÅGVIRKE, 1800-TAL, HÖ 89, BR 79 CM
47.
GRAVYR HANDKOLORERAD MOTIV FRÅN ST MARTIN KATEDRAL I LONDON, 1700-TAL, RAMMÅTT 51,5X34,5 CM
48.
KONSTMAPP MED KARTBLAD, FÄRGLAGDA GRAVYRER MM
49.
KVINNOPORTRÄTT INRAMAT, RAMMÅTT 79X69 CM
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
30,00 SEK
31,00 SEK
200 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
60.
AKVARELL KINA, RAMMÅTT 70X58 CM
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
200 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
61.
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
200 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
62.
AKVARELL KINA, RAMMÅTT 60X74 CM
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
250 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
30,00 SEK
31,00 SEK
32,00 SEK
63.
LITOGRAFISKT TRYCK, RAMMÅTT 62X62 CM
1,00 SEK
2,00 SEK
3,00 SEK
150 SEK
1,00 SEK
2,00 SEK
3,00 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
64.
SJÖKORT INRAMAT, NORRA ATLANTEN OCH VÄSTEUROPA, RAMMÅTT 75X60 CM
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
100 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
65.
KARTA ÖVER DANMARK MM, HANDKOLORERAT KOPPARSTICK 17/1800-TAL, RAMMÅTT 62X53 CM
2,00 SEK
3,00 SEK
4,00 SEK
300 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
66.
TAVLA INRAMAT TRYCK, RAMMÅTT 73X51 CM
67.
KOPPARSTICK HANDKOLORERAD, FRANKRIKE, 17/1800-TAL, RAMMÅTT 60X48 CM
2,00 SEK
3,00 SEK
4,00 SEK
150 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
68.
KARTGRAVYR, STOCKHOLM FRÅN ÅR 1693, HANDKOLORERAD, RAMMÅTT 93X41 CM
1,00 SEK
2,00 SEK
3,00 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
300 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
72.
AKVARELL ORIENTALISK RAMMÅTT 58X39 CM
73.
EMALJMÅLNING KINA 46X43 CM
26,00 SEK
27,00 SEK
200 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
74.
ARVID ANDERSSON AKVARELL FÖDD 1934, SIGNERAD, RAMMÅTT 37X28 CM
7,00 SEK
8,00 SEK
250 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
30,00 SEK
31,00 SEK
32,00 SEK
89.
ARABISKA AKVARELLER TVÅ ST, SAMT ETT OLJETRYCK HÖ 35 TOM 45 CM
90.
GUSTAF THEODOR WALLÉN (1860-1948), OLJA PÅ DUK, SIGNERAD, RAMMÅTT 93X73 CM
13,00 SEK
14,00 SEK
1,400 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
95.
RAFFAELE MAINELLA (1846-1951), ITALIEN, AKVARELL, RAMMÅTT 52X37 CM
13,00 SEK
14,00 SEK
1,500 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
96.
AKVARELL INDIEN/PAKISTAN, RAMMÅTT 58X74 CM
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
150 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
97.
HENDRIK CORNELIS KRANENBURG (1917-1997) HOLLAND, OLJA PÅ DUK, LANDSKAPSMOTIV, RAMMÅTT 75X62 CM
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
250 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
112.
KARTA AKVARELL ÖVER ALPERNA EFTER ORIGINAL FRÅN 1673, RAMMÅTT 83X72 CM
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
200 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
113.
KOPPARSTICK 1800-TAL, FÖRESTÄLLANDE MAMMA MED BARN, RAMMÅTT 71X62 CM
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
100 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
125.
KOPPARSTICK "DER SALON TIROLER" TYSKLAND ÅR 1882 RAMMÅTT 81X65 CM
145.
EMIL HAGSTRÖM (1892-1952) OLJA PÅ PANNÅ STOCKHOLMSMOTIV SIGN 1942, RAMMÅTT 67X58 CM
192.
AKVARELLER OKÄND KONSTNÄR KINA TRE STYCKEN RAMMÅTT 36X46 CM
193.
TAVLOR ETT PAR KINA, MED DRÄKTDEKORATIONER I RELIEF RAMMÅTT 42X32 CM
200.
MARION BELIN (F. 1933), LITOGRAFI HANDKOLORERAD 133/200, MOTIV FRÅN VÄSTERÅS, RAMMÅTT 57,5X51,5 CM
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
200 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
205.
ELSE HERMANNSON (1900-1997), OLJA PÅ DUK, SIGNERAD, SJÖMOTIV, RAMMÅTT 64X73 CM
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
350 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
211.
OLJA PÅ DUK, SIGNERAD "VERNATE", RAMMÅTT 55,5X64 CM
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
350 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
212.
KOPPARSTICK "THE LION AND STAG", TIDIGT 1800-TAL, RAMMÅTT 68X54 CM
225.
TAVLA BLANDTEKNIK LANDSKAPSMOTIV, SIGN "S. STENMARK", RAMMÅTT 61X49 CM
226.
OLJA PÅ DUK STOCKHOLMSMOTIV, SIGNERAD "BÉEN -42", RAMMÅTT 43X37,5 CM
4,00 SEK
5,00 SEK
250 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK