Kanonauktioner
Mina sidor
Uppgifter
(Namn, adress, tele...)
(Bud, köpt, sålt...)
Fakturor
Skapa konto
Kanonauktioner 26 Oktober
43
Konst
418
Samtliga utrop
70
30
50
Möbler
Speglar
44
Mattor
43
Konst
29
Silver
Guld
Nysilver
Koppar
Mässing/Metall
11
Textil
13
Porslin
24
Glas/kristall
Smycken
Bijouterier
14
Övrigt
12
Klockor/Ur
Skulpturer
Keramik
Asiatiskt
Stengods
Väskor
Böcker/Tidsskrifter
TECHNICA
KÖK/RESTAURANG OBJEKT
DOCKOR
Kina Porslin
SYMASKINER
Hi/Fi och stereo
SAMEOBJEKT
LUFTGEVÄR
Katalognummer
Katalognummer
Katalognummer
27.
PER WILHELM CEDERGREN 1820-1896, OLJA PÅ DUK MARINMOTIV FJORDLANDSKAP I DIMMA RAMMÅTT 101X74 CM
29.
ROLF HAGEN OLJA PÅ PANNÅ STADSMOTIV SIGNERAD RAMMÅTT 42X35 CM
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
550 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
30.
ASTRID HARMS-RINGDAHL OLJA PÅ PANNÅ ÖVER KÅSEBERGA ÖSTERLEN SIGN OCH DATERAD 1955, RAMMÅTT 34X28 CM
32.
IVAR ANDERSSON (1903-1964) (MOTORBÅTAR VID ÅRSTA) OLJA PÅ PANNÅ SIGNERAD IAN, RAMMÅTT 54X46 CM
33.
EINAR NERMAN ETSNING 14/100 SIGNERAD EINAR NERMAN RAMMÅTT 31X43 CM
15,00 SEK
16,00 SEK
300 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
38.
ANDERS ZORN ETSNING "FRU GRANBERG" BILDMÅTT 18X12 CM
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
1,000 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
57.
OLJA PÅ PANNÅ, 18/1900-TAL, SIGNERAD "GLATTERA", RAMMÅTT 32X45 CM
70.
OLJA PÅ DUK, "FLICKA MED HUND VID SKOGSBÄCK", 17/1800-TAL, OKÄND KONSTNÄR, MÅTT 66,5X57 CM
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
1,100 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
77.
IVAN LINDHÉ (1875-1954) AKVARELL SIGNERAD DATERAD 1933 RAMMÅTT 65,5 56 CM
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
300 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
83.
DAMPORTRÄTT OLJA PÅ DUK 1800-TAL, 43X52 CM
3,00 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
200 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
84.
HERRPORTRÄTT 1800-TAL, OLJA PÅ DUK 40X48 CM
13,00 SEK
14,00 SEK
250 SEK
3,00 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
185.
JOHAN KAHL 1831-1905, AKVARELL SIGNERAD MED TEXT "VISBY N.PORT KAHL 1898" RAMMÅTT 55X46 CM
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
1,700 SEK
3,00 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
188.
SIGFRID SÖDERGREN (1920-2000) OLJA PÅ DUK, SIGN OCH DAT -73, RAMMÅTT 68X55 CM
189.
AKVARELL ALPLANDSKAP 1900-TALETS FÖRSTA HÄLFT 42X39 CM
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
400 SEK
2,00 SEK
3,00 SEK
4,00 SEK
203.
TAVLOR INRAMADE FÄRGLAGDA TRYCK 6 STYCKEN, FRÅN GAMLA STOCKHOLM RAMMÅTT 64X49 CM
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
250 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
204.
HERMAN HÄGG (1884-1966) OLJA PÅ DUK, SIGNERAD H.HÄGG 1908, RAMMÅTT 45X42 CM
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
900 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
205.
OLJA PÅ DUK, "VILANDE DAM", OSIGNERAD, RAMMÅTT 71X57 CM
19,00 SEK
20,00 SEK
1,700 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
30,00 SEK
225.
OLJA PÅ DUK SIGN. W DU HALDE RAMMÅTT 72X 61 CM
249.
GÖRAN HAHNE (F. 1943) FÄRGLITOGRAFI 325/360, RAMMÅTT 67X55 CM
259.
OLJA PÅ DUK MARINMOTIV, SIGNERAD K. RYLÉN 1945, RAMMÅTT 56X48 CM
260.
STURE HUMBLA (1897-1962), OLJA PÅ PANNÅ, KUSTMOTIV FRÅN GRÖNSKÄRSFYR SANDHAMN, SIGNERAD -62, RAMMÅTT 42X33 CM
28,00 SEK
29,00 SEK
30,00 SEK
31,00 SEK
32,00 SEK
33,00 SEK
100 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
30,00 SEK
31,00 SEK
32,00 SEK
274.
OLJA PÅ DUK, LANDSKAPSMOTIV MED SVÅRLÄST TEXT PÅ BAKSIDAD "CERVELYA WALV-SCHAT.. 1880" RAMMÅTT 68X57 CM
8,00 SEK
9,00 SEK
550 SEK
3,00 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
276.
TEXTILTAVLOR 4 ST
281.
OLJA PÅ PANNÅ OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, UTOMHUSSCEN CA 1800-TALETS SLUT RAMMÅTT 37X30 CM
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
850 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
290.
SVEN OLOF EHRÈN, LITOGRAFI 30/360, RAMMÅTT 43,5X55,5 CM
8,00 SEK
9,00 SEK
200 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
292.
OLJETRYCK, 1800-TAL, RAMMÅTT 57X45 CM
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
200 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
30,00 SEK
293.
EINAR ROSÉN, LITOGRAFI, KOLORERAD, SIGNERAD "EINAR ROSÉN -58", RAMMÅTT 50,5X55,5 CM
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
100 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
299.
GUNNAR ALBE, KOPPARSTICK, RAMMÅTT 36,5X51 CM
306.
KOPPARSTICK, FÄRGLAGT, STOCKHOLM, MÄRKT "HOLMIA A 1693", RAMMÅTT 90X38 CM
28,00 SEK
29,00 SEK
30,00 SEK
350 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
314.
PASTELL BILDMÅTT OSIGNERAD 48X 35 CM
323.
ROBERT HÖGFELDT AKVARELL, RAMMÅTT 33,5X22,5 CM
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
300 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
324.
TRYCKPLÅT MONOGRAMSIGNERAD "AW 1915", MÅTT 25X25 CM
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
100 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
327.
TRYCKPLÅTAR 3 ST, K. ANDER, SKÖRDEFOLK, HÖ 19-30 CM
328.
PER WILHELM CEDERGREN (1820-1896), OLJA PÅ PANNÅ, SIGNERAD "PV CEDERGREN", SAKNAR RAM, BILDMÅTT 47X29 CM
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
400 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
329.
OLLE NORDBERG (1905-1986), OLJA PÅ PANNÅ, SIGNERAD OCH DATERAD 1966, RAMMÅTT 36X26 CM
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
750 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
366.
OLJA PÅ DUK, NAGU KYRKA FINLAND, SIGN "G.L. ÅR 1908", RAMMÅTT 45X37 CM
393.
UNO VALLMAN (1913-2004), OLJA PÅ DUK, SIGNERAD 1946, RAMMÅTT 51X45 CM
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
1,100 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
30,00 SEK
31,00 SEK
32,00 SEK
394.
ERNST KUSEL (1873-1942) "ROVRENSNING" PASTELL SIGNERAD ÅR 1922, RAMMÅTT 65X62 CM
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
150 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
395.
BEPPE WOLGERS FÄRGLITOGRAFI 196/200 RAMMÅTT 73X61 CM
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
350 SEK
1,00 SEK
2,00 SEK
3,00 SEK
399.
EVY CARLSSON OLJA PÅ PANNÅ, FÖDD 1927 SIGN E.C -93 RAMMÅTT 65X57 CM
17,00 SEK
18,00 SEK
250 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
400.
AKVARELL OTYDLIG SIGNATUR, RAMMÅTT 78X59 CM
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
250 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
413.
OLLE HJORTZBERG (1872-1959) AKVARELLER ETT PAR, BIBLISKA FIGURER MONOGRAM SIGNERADE "OH"BILDMÅTT 22X12
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
400 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
415.
SMÅTAVLOR I PARTI