Kanonauktioner
Mina sidor
Uppgifter
(Namn, adress, tele...)
(Bud, köpt, sålt...)
Fakturor
Skapa konto
Julauktion 14 December
83
Konst
410
Samtliga utrop
32
51
Möbler
Speglar
37
Mattor
83
Konst
Silver
Nysilver
Koppar
15
Mässing/Metall
Textil
16
Porslin
44
Glas/kristall
Smycken
32
Övrigt
Klockor/Ur
Skulpturer
Keramik
Lergods
9
Stengods
Böcker/Tidsskrifter
25
LEKSAKER/SPEL
TECHNICA
Musikinstrument
JAKT OCH FISKE
MILITARIA
KÖK/RESTAURANG OBJEKT
Kina Porslin
Orientaliskt
SYMASKINER
Katalognummer
Katalognummer
Katalognummer
3.
GRAVYRER ETT PAR, FÄRGLAGDA I RAM, FRANKRIKE, RAMMÅTT 49X39 CM
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
100 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
10.
GÖTE GÖRANSSON (1921-2015) SIGNERAD AKVARELL RAMMÅTT 71X51 CM
6,00 SEK
7,00 SEK
250 SEK
1,00 SEK
2,00 SEK
3,00 SEK
4,00 SEK
17.
SKEPPSPORTRÄTT, TIDIGT 1900-TAL, FARTYG I BRAND, OTYDLIG SIGNATUR, RAMMÅTT 57X42 CM
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
300 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
18.
OLJA PÅ DUK, MARINMÅLNING, OMKRING ÅR 1900, SIGNERAD J. PETTERSSON, ESKADERSEGLING, RAMMÅTT 58X37 CM
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
400 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
19.
TRYCK FRÅN NATIONALMUSEUMS UTGÅVA FRÅN ORIGINALPLÅT, JOHAN FREDRIK MARTIN, UTSIKT ÖVER GUSTAV ADOLFS TORG STOCKHOLM, RAMMÅTT 67X53 CM
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
200 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
20.
TRYCK FRÅN NATIONALMUSEMS UTGÅVA FRÅN ORIGINALPLÅT, SIGNERAD JOHAN FREDRIK MARTIN, STOCKHOLMSMOTIV, RAMMÅTT 65X48 CM
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
300 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
21.
FOTOGRAVYR RIDDARHOLMEN 1835, RAMMÅTT 59X48 CM
22.
HJALMAR STRÅÅT (1885-1971), OLJA PÅ PANNÅ, MOTIV ÖVER STRÖMPARTERREN, SIGNERAD, RAMMÅTT 60X45 CM
22,00 SEK
23,00 SEK
900 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
23.
HJALMAR STRÅÅT (1885-1971), OLJA PÅ PANNÅ, MOTIV AV KANSLIHUSET STOCKHOLM, 1942, SIGNERAD, RAMMÅTT 60X45 CM
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
650 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
24.
OLJA PÅ DUK, MOTIV FRÅN SLOTTSBACKEN STOCKHOLM, OTYDLIG SIGNATUR, RAMMÅTT 61X33 CM
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
100 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
41.
TAVLOR 7 ST I PARTI
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
300 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
42.
KOPPARSTICK FÄRGLAGD ENGLAND, "DAY OF LEGAL TERM, WESTMINISTER HALL", PUBLICERAD CA 1750-1760, RAMMÅTT 44X39,5 CM
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
150 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
43.
INRAMAT FOTOGRAFI, RAMMÅTT 48,5X38,5 CM
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
150 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
48.
TAVLA FRÅN KROGEN ROTISSERIE VINCENT BRYSSEL, INRAMAT TRYCK, RAMMÅTT 47X37 CM
49.
TAVLOR 6 ST I PARTI
2,00 SEK
3,00 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
250 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
71.
FOTOGRAFIER ETT PAR HANDKOLORERADE I RAM MED KONVEXT GLAS, HÖ 60, BR 39 CM
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
350 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
111.
BENGT LINDSTRÖM FÄRGLITOGRAFI SIGNERAD 66/75 RAMMÅTT 79X62 CM CM
28,00 SEK
29,00 SEK
30,00 SEK
31,00 SEK
850 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
141.
GRAVYRER ETT PAR, 17/1800-TAL, FRANKRIKE, BR 21,5 HÖ 18,5 CM
15,00 SEK
16,00 SEK
250 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
142.
PASTELL ENGLAND/FRANKRIKE, LANDSKAPSMOTIV, RAMMÅTT 40X31,5 CM
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
100 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
175.
GRAVYR HANDKOLORERAD, "THE OXFORD ALMANACK FOR THE YEAR OF OUR LORD GOD MDCCLVII", RAMMÅTT 58X63 CM
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
250 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
176.
GRAVYR HANDKOLORERAD, "THE OXFORD ALMANACK FOR THE YEAR OF OUR LORD GOD, MDCCLXIIII BEING BIFSEXTILE OR LEAP YEAR", RAMMÅTT 58X63 CM
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
400 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
177.
OLJA PÅ PANNÅ, LANDSKAPSMOTIV, SIGNERAD ASPELIN, RAMMÅTT 69X59 CM
180.
KOPPARSTICK FÄRGLAGDA ETT PAR ÖSTERRIKE, RAMMÅTT 26X34 CM
184.
IVAR ANDERSSON (1903-1964) (MOTORBÅTAR VID ÅRSTA) OLJA PÅ PANNÅ SIGNERAD IAN, RAMMÅTT 54X46 CM
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
150 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
242.
OLLE HJORTZBERG (1872-1959), ETSNING, SJÄLVPORTRÄTT, 17/40, SIGNERAD 1920, RAMMÅTT 26X32,5 CM
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
300 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
243.
LINDORM LILJEFORS, OLJA PÅ PANNÅ, SIGNERAD 1956, RAMMÅTT 47X39 CM
3,00 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
350 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
299.
ISTVAN BOGNAR, OLJA PÅ DUK 1900-TALETS SLUT, 96X80 CM
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
5,000 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
300.
NILS OLZON (1891-1953) OLJA PÅ DUK VÅRBÄCK RAMMÅTT 84X71 CM
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
150 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
302.
ARNOLDUS OLDENHAVE, OLJA PÅ DUK, SIGNERAD OCH DATERAD -46, DUKMÅTT 30X40 CM
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
900 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
312.
BO LINDHOLM EMALJMÅLNING PÅ PLÅT,1970-TAL, INRAMAD 51X41 CM
22,00 SEK
23,00 SEK
550 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
327.
REINHOLD LJUNGGREN (1920-2006), LITOGRAFI 129/310, RAMMÅTT 52X69 CM
2,00 SEK
3,00 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
100 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
328.
REINHOLD LJUNGGREN (1920-2006), LITOGRAFI 116/200, RAMMÅTT 70X52 CM
329.
REINHOLD LJUNGGREN (1920-2006), LITOGRAFI 354/360, RAMMÅTT 32X39 CM
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
100 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
330.
REINHOLD LJUNGGREN (1920-2006), LITOGRAFI "VINTERFISKARE" 308/310, RAMMÅTT 55X45 CM
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
200 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
331.
REINHOLD LJUNGGREN (1920-2006), LITOGRAFI 187/260, RAMMÅTT 59X45 CM
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
30,00 SEK
100 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
30,00 SEK
332.
REINHOLD LJUNGGREN (1920-2006), LITOGRAFI 195/360, RAMMÅTT 55X47 CM
2,00 SEK
3,00 SEK
100 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
333.
REINHOLD LJUNGGREN (1920-2006), LITOGRAFI 151/260, RAMMÅTT 58X43 CM
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
100 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
334.
REINHOLD LJUNGGREN (1920-2006), LITOGRAFI 341/360, RAMMÅTT 52X69 CM
13,00 SEK
14,00 SEK
150 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
335.
REINHOLD LJUNGGREN (1920-2006), LITOGRAFI 127/310, RAMMÅTT 57X44 CM
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
150 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
336.
REINHOLD LJUNGGREN (1920-2006), LITOGRAFI 86/360, RAMMÅTT 40X69 CM
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
350 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
337.
REINHOLD LJUNGGREN (1920-2006), LITOGRAFI "SOMMARKVÄLL VID OPERAN", RAMMÅTT 53X48 CM
6,00 SEK
7,00 SEK
350 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
338.
REINHOLD LJUNGGREN (1920-2006), LITOGRAFI 146/310, RAMMÅTT 55X45 CM
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
250 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
339.
REINHOLD LJUNGGREN (1920-2006), LITOGRAFI 108/300, RAMMÅTT 66X50 CM
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
450 SEK
1,00 SEK
2,00 SEK
3,00 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
340.
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
30,00 SEK
450 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
341.
8,00 SEK
9,00 SEK
100 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
342.
REINHOLD LJUNGGREN (1920-2006), LITOGRAFI 146/310, RAMMÅTT 45X55 CM
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
200 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
343.
REINHOLD LJUNGGREN (1920-2006), LITOGRAFI "RODDBÅT I DIMMA" P.T. RAMMÅTT 44X33 CM
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
30,00 SEK
31,00 SEK
32,00 SEK
100 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
344.
REINHOLD LJUNGGREN (1920-2006), LITOGRAFI MED TEXT "FRÅN TOFSÅ" ORIGINAL LITOGRAFI R. LJUNGGREN, RAMMÅTT 56X45 CM
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
150 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK