Kanonauktioner
Mina sidor
Uppgifter
(Namn, adress, tele...)
(Bud, köpt, sålt...)
Fakturor
Skapa konto
Kanonauktioner 26 September 2020
14
Skulpturer
510
Samtliga utrop
10
51
112
Möbler
Speglar
14
Mattor
97
Konst
Silver
Guld
Koppar
Mässing/Metall
Textil
19
Porslin
40
Glas/kristall
Smycken
Bijouterier
34
Övrigt
Klockor/Ur
14
Skulpturer
Keramik
Nautica
Asiatiskt
Lergods
Stengods
Asiatiskt porslin
Jul
Väskor
Böcker/Tidsskrifter
LEKSAKER/SPEL
FLINTGODS
FRIMÄRKEN
TRÄDGÅRD
Musikinstrument
JAKT OCH FISKE
14
KÖK/RESTAURANG OBJEKT
DOCKOR
Fashion/kläder
Firma Svenskt Tenn
Kina Porslin
Orientaliskt
Hi/Fi och stereo
SAMEOBJEKT
LJUSSTAKAR/KANDELABER
GOLF
CYKLAR
KINESISKT
CARL MALMSTEN
JOSEF FRANK
AUTOGRAFER
Katalognummer
Katalognummer
Katalognummer
17.
CHRISTIAN ERIKSSON (1858-1935), "SVEA", SKULPTUR, SIGNERAD 1935, BEMÅLAD GIPS, HÖ 13, LÄ 22 CM
28,00 SEK
29,00 SEK
30,00 SEK
750 SEK
1,00 SEK
2,00 SEK
3,00 SEK
24.
OLOF AHLBERG, (1876-1956), MOR OCH BARN, SKULPTUR, SIGNERAD OCH DATERAD 1917, PATINERAD GIPS, HÖ 33 CM
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
300 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
41.
MURANO, FIGURIN I FORM AV FISK, ETIKETTMÄRKT, MURANO GLASS, HÖ 26 CM
42.
MURANO, KVINNOFIGURIN, GLAS, HÖ 27 CM
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
400 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
74.
ULRIKA HYDMAN VALLIEN (1938-2019), FIGURIN " HOUSEGOD", KOSTA BODA, BEMÅLAT GLAS, HÖ UTAN SOCKEL 15.5 CM
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
800 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
77.
FIGURINER, 2 ST, LÖPARE, PATINERAD METALL PÅ STENSOCKLAR, TOTAL HÖ 26, RESP 16 CM
2,00 SEK
3,00 SEK
4,00 SEK
350 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
88.
SKULPTUR PÅ FOT I FORM AV BETANDE HJORT, TRÄSKUREN, HÖ 38 CM
125.
HARRY EKELUND (1938-2012) NJURUNDA, RELIEF, KVINNOFIGUR, BRONSPATINERAD KOPPAR, SIGNERAD, HÖ 46, BR 22 CM
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
450 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
186.
WÄINÖ AALTONEN, (1894-1966), SKULPTUR, GIPS, KVINNOFIGUR, SIGNERAD "1925", HÖJD 34 CM
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
400 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
241.
JOHN LUNDQVIST (1882-1972), BYST FÖRESTÄLLANDE KONSTNÄREN OSCAR HULLGREN, (1869-1948), SIGNERAD OCH OTYDLIGT DATERAD, FÖRGYLLD GIPS, HÖ MED SOCKEL, 54 CM
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
300 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
372.
FIGURIN, VITMETALL, TIDIGT 1900-TAL, FÖRESTÄLLANDE SKIDÅKARE PÅ SOCKEL AV MARMOR, TOTAL LÄ 17 CM
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
350 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
30,00 SEK
373.
ASKFAT I GJUTJÄRN, TIDIGT 1900-TAL, SITTANDE KVINNOFIGUR MED BAR RUMPA, HÖ 7, BR 12.5, DJ 11 CM
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
200 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
382.
KINESISK ÄMBETSMAN, KINA, BEMÅLAT LERGODS, HÖ 26 CM
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
30,00 SEK
100 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
433.
SKULPTUR, VENUS FRÅN MILO, MÅLAD GIPS, HÖ 88 CM
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
1,400 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK