Kanonauktioner
Mine sider
Oplysninger
(Navn, adresse, tele...)
(Bud, købt, solgt)
Fakturaer
Opret konto
Mine favoritter
Hjælp
Kanonauktioner 27 Februari 2021
101
Konst
552
Se kataloget
49
100
Möbler
Speglar
20
Mattor
101
Konst
12
Silver
Guld
Nysilver
Koppar
Mässing/Metall
Textil
25
Porslin
70
Glas/kristall
Smycken
35
Övrigt
Klockor/Ur
11
Skulpturer
14
Keramik
Nautica
Lergods
18
Stengods
Väskor
Böcker/Tidsskrifter
LEKSAKER/SPEL
TOBAKIANA
TECHNICA
FLINTGODS
JÄRNSMIDE
BESTICK
TRÄDGÅRD
MYNT/MEDALJER/SEDLAR
MILITARIA
KÖK/RESTAURANG OBJEKT
Sport
Kina Porslin
KNIVAR
SYMASKINER
Hi/Fi och stereo
LJUSSTAKAR/KANDELABER
Luk
Hjælp
Luk
Mine favoritter
Favorit gemt
Luk
Mine favoritter
Luk
Log ind
Luk
Siden er ikke aktiv!
senest aktiv
Kun Vurdering
Fritekst
Fritekst
Præcis matchning
Katalognummer
Varenr
Katalognummer
Katalognummer
Populærest
Højeste bud
Laveste bud
Færrest bud
Hammerslag
Højeste hammerslag
Mindste hammerslag
Nuværende katalognummer
11.
TAGE HEDQVIST (1909-1997), COLLAGE MED FIGURER PÅ STRAND, SIGNERAD TH -82, BLANDTEKNIK, 25X21 CM
Hammerslag
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
350 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
Nuværende katalognummer
13.
BJÖRN BERG (1923-2008), BATALJSCEN, SIGNERAD, TUSCH, BILDMÅTT 12 X 15 CM
Hammerslag
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
450 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
Nuværende katalognummer
17.
GUNNAR BRUSEWITZ (1924-2005), SMÅFÅGLAR I BUSKE, VINTERBILD, SIGNERAD, PROVTRYCK, FÄRGLITOGRAFI, BILDMÅTT 29X72 CM
Hammerslag
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
700 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
Nuværende katalognummer
22.
KAKEMON, JAPAN, OMKRING 1900, KUSTLANDSKAP/VINTER, AKVARELL OCH TUSCH PÅ PAPPER, BILDMÅTT 127X55 CM
Hammerslag
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
650 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
Nuværende katalognummer
31.
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, MÖJLIGEN ESTHER HJELT-CAJANUS (1879-1959), BERGSLANDSKAP, SIGNERAD E. CAJANUS, OLJA PÅ DUK, BILDMÅTT 76 X 101 CM
Hammerslag
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
1,000 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
Nuværende katalognummer
33.
GUDRUN ARNINGE (1912-1994), STOCKHOLMSBILD MED BÅTAR, SIGNERAD -63, OLJA PÅ DUK, BILDMÅTT 50X62 CM
Hammerslag
15,00 SEK
16,00 SEK
250 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
Nuværende katalognummer
45.
TAGE HEDQVIST (1909-1997), KOMPOSITION, SIGNERAD TH -82, AKVARELL, BILDMÅTT 23 X 30 CM
Hammerslag
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
400 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
Nuværende katalognummer
47.
BENGT MALMBERG (SAMTIDA), OLJEMÅLNINGAR, 4 ST, FIGURER, VARIERANDE BILDMÅTT
Hammerslag
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
300 SEK
3,00 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
Nuværende katalognummer
49.
ROLF ERLING NYGREN (1925-2009), FJÄLLANDSKAP/VINTER, EJ SIGNERAD, OLJA PÅ DUK, UPPFODRAD PÅ PANNÅ, BILDMÅTT 35 X 41 CM
Hammerslag
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
400 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
Nuværende katalognummer
55.
KRISTINA REDZ (1935-2013), BORDSSTILLEBEN, SIGNERAD -79, BLANDTEKNIK PÅ DUK, BILDMÅTT 85 X 69 CM
Hammerslag
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
450 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
Nuværende katalognummer
56.
BENTE THRAP (SAMTIDA), STILLEBEN MED FRUKTER OCH FLASKA, SIGNERAD -90, OLJA PÅ DUK, BILDMÅTT 52 X 61 CM
Hammerslag
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
250 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
Nuværende katalognummer
57.
GRETHE BAGGE (1925-2012), "EVENING BATH", SIGNERAD, OLJA PÅ KOPPAR, BILDMÅTT 48 X 100 CM
Hammerslag
1,00 SEK
2,00 SEK
3,00 SEK
1,000 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
Nuværende katalognummer
70.
ÖRJAN SANDENOR (FÖDD 1946), MODELLSTUDIE, MONOGRAMSIGNERAD -76, OLJA PÅ DUK, BILDMÅTT 70 X 60 CM
Hammerslag
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
250 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
Nuværende katalognummer
76.
BARBRO JÖNSSON (FÖDD 1935), OBJEKT, FLERFÄRGAT GLAS, SIGNERAD -95, HÖ 67 CM
Hammerslag
2,00 SEK
3,00 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
300 SEK
2,00 SEK
3,00 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
Nuværende katalognummer
80.
KARL-AXEL LUNDING (1929-2006), "ORGELTRIO NR.2" UTFÖRD 1972, SIGNERAD, BORSTAD MÄSSING, HÖJD MED FOTPLATTA 65 CM
Hammerslag
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
1,500 SEK
3,00 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
Nuværende katalognummer
81.
KARL-AXEL LUNDING (1929-2006), "OPUS AG NR.4", UTFÖRD 1973, SIGNERAD, MÄSSING, HÖJD MED SOCKEL 27 CM
Hammerslag
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
650 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
Nuværende katalognummer
88.
BO ÅKE ADAMSSON, FÖDD 1941, ABSTRAKT SKULPTUR, SIGNERAD, BRONS, MALMSOCKEL, HÖJD MED SOCKEL 28 CM
Hammerslag
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
2,400 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
Nuværende katalognummer
94.
SKULPTUR/BORDSKLOCKA, SAMTIDA, METALL OCH PLAST, HÖ:22 CM
Hammerslag
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
350 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
Nuværende katalognummer
97.
BOZENA JOHANSSON, FÖDD 1948, SVAMPPLOCKERSKA, SIGNERAD "1976", OLJA PÅ DUK, BILDMÅTT 45X54 CM
Hammerslag
13,00 SEK
14,00 SEK
300 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
Nuværende katalognummer
98.
JUHA PYKÄLÄINEN, ÅLAND, FÖDD 1953, VY MOT RIDDARHOLMEN, PASTELL, BILDMÅTT 58X44 CM
Hammerslag
24,00 SEK
25,00 SEK
5,400 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
Nuværende katalognummer
102.
LISA NETZ, (1936-2012), KOMPOSITION, SIGNERAD, OLJA PÅ PANNÅ, BILDMÅTT 54X45 CM
Hammerslag
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
200 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
Nuværende katalognummer
103.
ULLA WACHTMEISTER, (1926-2013), "SYSTRAR", UTFÖRD 1993, GOUACHE, BILDMÅTT 25X19 CM
Hammerslag
5,00 SEK
6,00 SEK
450 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
Nuværende katalognummer
104.
BARBRO JÖNSSON, FÖDD 1935, KOMPOSITION, SIGNERAD, OLJA PÅ DUK, BILDMÅTT 35X27 CM
Hammerslag
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
350 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
Nuværende katalognummer
105.
INGVIL STILLE, FÖDD 1938, LANDSKAP, MONOGRAMSIGNERAD -76, OLJA PÅ DUK, UPPSPÄND PÅ PANNÅ, BILDMÅTT 17X26 CM
Hammerslag
4,00 SEK
5,00 SEK
100 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
Nuværende katalognummer
107.
SARA SJÖGREN (SAMTIDA), "DET DOLDA", SIGNERAD, OLJA PÅ PANNÅ, BILDMÅTT 30 X 30 CM
Hammerslag
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
250 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
Nuværende katalognummer
123.
RAPHAEL PRICERT (1903-1967), INTERIÖRBILD MED BLOMMOR I VAS, SIGNERAD, BLANDTEKNIK, BILDMÅTT 19 X 13 CM
Nuværende katalognummer
124.
CURT HAMNÉ (FÖDD 1943), "PÅ MYREN" SIGNERAD OCH NUMRERAD ETSNING, 37/150, 23X20 CM
Nuværende katalognummer
126.
INGVIL STILLE, FÖDD 1938, PORTRÄTT SAMT LANDSKAP, SAMRAMADE, SIGNERADE, EN SIGNERAD 78, OLJA PÅ DUK, UPPSPÄND PÅ PANNÅ, 13X13 CM RESP 15X17 CM
Hammerslag
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
100 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
Nuværende katalognummer
127.
RANDI FISHER, SVERIGE, (1920-1997), KOMPOSITION MED STOL, SIGNERAD, AKVARELL, BILDMÅTT 27X20 CM
Hammerslag
10,00 SEK
11,00 SEK
2,100 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
Nuværende katalognummer
128.
JUHA PYKÄLÄINEN, ÅLAND, FÖDD 1953, VADARFÅGLAR VID STRAND, SIGNERAD, OLJA PÅ PANNÅ, BILDMÅTT 29X35 CM
Hammerslag
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
2,600 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
Nuværende katalognummer
129.
GEORGIANNA KRALLI, FÖDD 1950, "KVINNOVÄSEN 2", UTFÖRD 1991, SIGNERAD, OLJA OCH COLLAGE PÅ DUK, BILDMÅTT 32X40 CM
Nuværende katalognummer
130.
LARS EJE LARSSON, FÖDD 1954, LANDSKAP, SIGNERAD, AKVARELL, BILDMÅTT 19X18 CM
Hammerslag
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
100 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
Nuværende katalognummer
132.
OLOF NANNESON, FÖDD 1946, TVÅ TRÄD, SIGNERAD, OLJA PÅ DUK, BILDMÅTT 34X40 CM
Hammerslag
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
850 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
Nuværende katalognummer
133.
OTTO KLANK, (1915-1973), FIGURKOMPOSITION, SIGNERAD, BLANDTEKNIK, BILDMÅTT 32X20 CM
Nuværende katalognummer
134.
BARBRO SÖDERLUND, SAMTIDA, KUSTLANDSKAP, SIGNERAD "BABBI-90", AKVARELL, BILDMÅTT 43X59 CM
Nuværende katalognummer
137.
STRINGTAVLA, MÖJLIGEN BROR BONFILS, DANMARK, 50/60-TAL, HÖ:29 CM, BR:34 CM
Hammerslag
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
650 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
Nuværende katalognummer
163.
EMIL HELLBOM (1895-1969), "UTSIKT FRÅN SÖDER", SIGNERAD, OLJA PÅ PANNÅ, BILDMÅTT 38 X 46 CM
Hammerslag
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
200 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
Nuværende katalognummer
164.
GUSTAV LIVÉN (1877-1914), SKOGSLANDSKAP MED KVINNOFIGUR, SIGNERAD -03, OLJA PÅ DUK, BILDMÅTT 50 X 65 CM
Nuværende katalognummer
177.
EMIL HELLBOM (1895-1969), GRÄND I GAMLA STAN, SIGNERAD, OLJA PÅ PANNÅ, BILDMÅTT 46 X 38 CM
Hammerslag
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
300 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
Nuværende katalognummer
193.
Hammerslag
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
500 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
Nuværende katalognummer
199.
ENRICO NUTI, (1902-1978), TVÅ ST MINIATYRMÅLNINGAR, SYDLÄNDSKA LANDSKAP, SIGNERADE, OLJA PÅ PANNÅ, 6.5X8.5 CM, VARDERA
Hammerslag
1,00 SEK
2,00 SEK
3,00 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
500 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
Nuværende katalognummer
209.
CARL DEELSBO (1892-1990), FRANSK STAD-MER, SIGNERAD -48, OLJA PÅ PANNÅ, 34X26 CM
Nuværende katalognummer
210.
GEORG LINDSTRÖM (1912-2006) "KORNHAMNSTORG", MOMOGRAMSIGNERAD, OLJA PÅ PANNÅ, 32X36 CM
Hammerslag
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
500 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
Nuværende katalognummer
211.
MONOGRAMISTEN EP, TIDIGT 1900-TAL, KUSTVY MED BÅTAR, SIGNERAD 1917, OLJA PÅ DUK, 20X27 CM
Hammerslag
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
300 SEK
3,00 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
Nuværende katalognummer
212.
VÄGGPLAKETTER 7 ST, FÖRESTÄLLANDE, SNÖVIT OCH 6 DVÄRGAR, BEMÅLAT GIPS, 18X13 CM VARDERA
Hammerslag
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
100 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
Nuværende katalognummer
214.
URBAN REJLE (1894-1974), LANDSKAP MED STENBRO OCH KYRKA, SIGNERAD 1934, OLJA PÅ DUK, BILDMÅTT 38 X 53 CM
Nuværende katalognummer
227.
ERIC LUNDBERG (1918-1992), FJÄLLANDSKAP, SIGNERAD, OLJA PÅ DUK, BILDMÅTT 49 X 60 CM
Nuværende katalognummer
228.
JOHN HEDMAN (1913-1994), "GRÖNA VINTERN", SIGNERAD -73, OLJA PÅ PANNÅ, BILDMÅTT 42 X 56 CM
Læs mere
Jeg forstår