Kanonauktioner
Mine sider
Oplysninger
(Navn, adresse, tele...)
(Bud, købt, solgt)
Fakturaer
Opret konto
Mine favoritter
Hjælp
Kanonauktioner 24 April 2021
45
507
Se kataloget
45
100
Möbler
10
Speglar
22
Mattor
79
Konst
31
Silver
Guld
Nysilver
Koppar
9
Mässing/Metall
Textil
32
Porslin
37
Glas/kristall
9
Smycken
Bijouterier
35
Övrigt
Klockor/Ur
12
Skulpturer
Keramik
Nautica
Lergods
10
Stengods
Vapen
Väskor
LINNE
LEKSAKER/SPEL
TECHNICA
FLINTGODS
JÄRNSMIDE
9
TRÄDGÅRD
Musikinstrument
KÖK/RESTAURANG OBJEKT
Fashion/kläder
Firma Svenskt Tenn
Kina Porslin
SYMASKINER
SAMEOBJEKT
VINTAGE
LJUSSTAKAR/KANDELABER
Luk
Hjælp
Luk
Mine favoritter
Favorit gemt
Luk
Mine favoritter
Luk
Log ind
Luk
Siden er ikke aktiv!
senest aktiv
Kun Vurdering
Fritekst
Fritekst
Præcis matchning
Katalognummer
Varenr
Katalognummer
Katalognummer
Populærest
Højeste bud
Laveste bud
Færrest bud
Hammerslag
Højeste hammerslag
Mindste hammerslag
Nuværende katalognummer
9.
JO HAMMERBORG (1920-1982), TAKARMATUR, "NOVA", FOG MORUP, 1963, MÄSSING, ETIKETTMÄRKT, HÖJD 20, DIAM 40 CM
Hammerslag
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
1,100 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
Nuværende katalognummer
11.
LJUSKRONA FÖR 5 LJUS, 1900-TAL, ROKOKOSTIL, BURFORMAD MÄSSINGSSTOMME, BEHÄNGD MED PRISMOR, HÖJD 56, DIAM 40 CM
Hammerslag
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
2,200 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
Nuværende katalognummer
44.
BERGBOM, BORDSLAMPA, MODELL B-024, 1960/70-TAL, MÄSSING, HÖ 67 CM
Hammerslag
28,00 SEK
29,00 SEK
30,00 SEK
31,00 SEK
32,00 SEK
33,00 SEK
1,900 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
Nuværende katalognummer
50.
TAKARMATUR MED PRISMOR, FÖRGYLLLD METALLSTOMME, HÖJD MED KEDJA, DIAM 38 CM
Hammerslag
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
450 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
Nuværende katalognummer
51.
ATELJE LYKTAN, TAKARMATUR, "ANNA", STOMME I KROM, SKÄRM I LJUST SKINN, HÖ 23, DIAM 53 CM
Hammerslag
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
350 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
Nuværende katalognummer
53.
TAKARMATURER, ETT PAR, SAMTIDA, SKÄRMAR AV VIT TEXTIL, TOTALHÖJD, DIAM 42 CM
Hammerslag
25,00 SEK
26,00 SEK
550 SEK
2,00 SEK
3,00 SEK
4,00 SEK
Nuværende katalognummer
54.
GOLVLAMPA, SAMTIDA, I ÄLDRE STIL, PATINERAD METALL, HÖ 154 CM
Hammerslag
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
600 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
Nuværende katalognummer
55.
PAREX, BORDSLAMPOR, ETT PAR, SAMTIDA, METALL FÖRSILVRADE OCH FÖRGYLLDA SKÄRMAR, HÖ 62 CM
Hammerslag
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
1,000 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
Nuværende katalognummer
57.
TAKARMATUR, BRUNMARMORERAD GLASMASSA, HÖ 30, DIAM 39 CM
Hammerslag
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
650 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
Nuværende katalognummer
61.
TAKARMATUR FÖR 8 LJUSPUNKTER, SAMTIDA, FÖRGYLLD METALLSTOMME, HÖJD 58, DIAM 67 CM
Hammerslag
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
30,00 SEK
450 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
Nuværende katalognummer
95.
BORDSLAMPOR, 1 PAR, ONYX, HÖ 60 CM VARDERA
Hammerslag
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
350 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
Nuværende katalognummer
100.
JOAKIM FIHN, BORDSLAMPA, BELID, DIMMERBRYTARE PÅ FOT, HÖ 51 CM
Hammerslag
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
1,400 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
Nuværende katalognummer
109.
ATELJE LYKTAN, TAKARMATUR, "ANNA", STOMME I TRÄ, SKÄRM I CANVAS, HÖJD 26, DIAM 53 CM
Hammerslag
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
800 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
Nuværende katalognummer
110.
GOLVLAMPA, TEAK OCH MÄSSING, 1960-TAL, HÖJD 146 CM
Hammerslag
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
950 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
30,00 SEK
31,00 SEK
Nuværende katalognummer
125.
NORDISKA KOMPANIET, GOLVLAMPOR, ETT PAR, MODELL 32786, 1960/70-TAL, MÄSSING, HÖJD 163 CM VARDERA
Hammerslag
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
3,600 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
Nuværende katalognummer
178.
TAKARMATUR, CARL FAGERLUND, ORREFORS, HÖ 21 CM
Hammerslag
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
550 SEK
2,00 SEK
3,00 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
Nuværende katalognummer
192.
E.S.HORN, AALESTRUP, DANMARK, BORDSLAMPA, 1900-TALETS ANDRA HÄLFT, VITLACKERAD METALL, HÖJD 57 CM
Hammerslag
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
100 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
Nuværende katalognummer
231.
LYKTA, SAMTIDA, PATINERAD PLÅT OCH FROSTAT GLAS, HÖ 67, DIAM 28 CM
Hammerslag
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
350 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
Nuværende katalognummer
247.
TAKARMATUR, 1900-TAL, GRÖN GLASKUPA, HÖ 16, DIAM 24 CM
Hammerslag
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
800 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
Nuværende katalognummer
282.
BORDSLAMPOR, 2 ST, SAMTIDA, GLASERAD KERAMIK, HÖ 71, RESP 80 CM
Hammerslag
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
100 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
Nuværende katalognummer
294.
AMPEL, 1900-TAL, MARMORERAT GLAS, HÖ CA 54, DIAM 36 CM
Hammerslag
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
100 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
Nuværende katalognummer
297.
LJUSKRONA, VENETIANSK, 1900-TAL, KLART OCH ROSA GLAS, TOTAL HÖ 65, DIAM 47 CM
Hammerslag
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
1,700 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
Nuværende katalognummer
318.
TAKARMATUR, 1900-TALETS ANDRA HÄLFT, 3 LJUSPUNKTER, KUPOR AV VITT GLAS, SKÄRM AV TYG, HÖJD 16, DIAM 44 CM
Hammerslag
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
350 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
Nuværende katalognummer
327.
TAKARMATUR, 1900-TALETS ANDRA HÄLFT, 3 LJUSPUNKTER, STOMME I MÄSSING, SKÄRM AV VITT TYG, HÖJD 41, DIAM 52 CM
Hammerslag
1,00 SEK
2,00 SEK
3,00 SEK
4,00 SEK
350 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
Nuværende katalognummer
332.
BORDSLAMPOR, ETT PAR, 1960-TAL, MÄRKTA, K.T. TYP 578, MÄSSING, HÖJD 44 CM
Hammerslag
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
400 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
Nuværende katalognummer
333.
JORDGLOB, 1960-TAL, MED INVÄNDIG BELYSNING, HÖJD 32, DIAM 23 CM
Nuværende katalognummer
357.
TAKARMATUR MED HISS, 1900-TALETS MITT, MÄSSING, SKÄRM AV TYG, MÄRKT SAE 76, TOTALHÖJD 77 CM
Hammerslag
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
650 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
Nuværende katalognummer
366.
VÄGGAPPLIQUER, ETT PAR, 1900-TAL, GUSTAVIANSK STIL, FÖRGYLLD METALLSTOMME, BEHÄNGD MED PRISMOR, HÖ 35 CM
Hammerslag
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
1,100 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
Nuværende katalognummer
381.
TAKARMATUR MED PRISMOR, 1900-TAL, FÖRGYLLD METALLSTOMME, HÖJD 33, DIAM 30 CM
Hammerslag
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
450 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
Nuværende katalognummer
390.
PLAFOND, 1940/50-TAL, FROSTAT GLAS, UPPHÄNGNING MED DEKOR AV VIKINGASKEPP I METALL, HÖJD CA 23, DIAM 65 CM
Nuværende katalognummer
392.
MOOOI, TAKARMATUR, RANDOM LIGHT, DESIGN BERTRAM POT, 2001, INKÖPT PÅ NORDISKA GALLERIET, DIAM 85 CM
Nuværende katalognummer
403.
LJUSKRONA FÖR 5 ST LJUS, 1900-TAL, METALLSTOMME BEHÄNGD MED PRISMOR, LJUSKRONANS HÖJD 63 CM, DIAM: CA 53 CM
Nuværende katalognummer
407.
VÄGGLAMPETTER, 1 PAR, FÖR 2 LJUS VARDERA, 1900-TAL, GUSTAVIANSK STIL, FÖRGYLLD METALL, HÖ 28 CM VARDERA
Hammerslag
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
200 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
Nuværende katalognummer
409.
GOLVLAMPA, 1940/50-TAL, 3-ARMAD, KLÄDD I FLÄTAD NÄVER, FOT I ALM, HÖ 160 CM
Hammerslag
21,00 SEK
22,00 SEK
15,500 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
Nuværende katalognummer
414.
TAKARMATUR MED PRISMOR, 1900-TAL, MÄSSINGSSTOMME, HÖ 19, DIAM 35 CM
Hammerslag
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
450 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
Nuværende katalognummer
421.
BORDSLAMPA, RÖRSTRAND, TIDIGT 1900-TAL, TRYCKT DEKOR, HÖ 29 CM
Hammerslag
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
1,500 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
Nuværende katalognummer
429.
BORÉNS, BORDSLAMPA, MÄSSING, HÖ 54 CM
Hammerslag
13,00 SEK
14,00 SEK
150 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
Nuværende katalognummer
448.
GOLVLAMPA MED BORD, 1930/40-TAL, BONAD BJÖRK, HÖJ- OCH SÄNKBAR, HÖ CA 130 CM
Hammerslag
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
550 SEK
1,00 SEK
2,00 SEK
3,00 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
Nuværende katalognummer
452.
GOLVLAMPA, SAMTIDA, FÖRGYLLD METALL, FOT AV MARMOR, HÖ 161 CM
Hammerslag
1,00 SEK
2,00 SEK
3,00 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
1,800 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
Nuværende katalognummer
464.
BORENS, GOLVLAMPOR, ETT PAR, MODELL B7229, STÄLLBARA, HÖJD CA 120 CM
Hammerslag
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
850 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
Nuværende katalognummer
467.
BORDSLAMPOR, 3 ST, I PORSLIN OCH METALL, I PARTI, HÖ FR 26 TILL 40 CM
Hammerslag
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
100 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
Nuværende katalognummer
468.
GOLVLAMPA, 1900-TALETS ANDRA HÄLFT, MÄRKT ANF 511, GRÖNMÅLAD METALL, HÖJD CA 120 CM
Nuværende katalognummer
477.
BORDSLAMPA, TIFFANYTYP, METALL, KUPA MED INFATTADE GRÖNA GLAS, HÖJD 52 CM
Hammerslag
12,00 SEK
13,00 SEK
3,200 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
Nuværende katalognummer
501.
TAKARMATUR, 1950-TAL, 5 LJUSPUNKTER, MÄSSING OCH SVARTMÅLAD METALL, HÖ 58, DIAM 60 CM
Hammerslag
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
1,000 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
Nuværende katalognummer
502.
TAKARMATUR, 1980-TAL, BRUNTONAT GLAS PÅ METALLSTOMME, HÖ 29, DIAM 37 CM
Læs mere
Jeg forstår