Kanonauktioner
Mine sider
Oplysninger
(Navn, adresse, tele...)
(Bud, købt, solgt)
Fakturaer
Opret konto
Mine favoritter
Hjælp
Kanonauktioner 24 April 2021
79
Konst
507
Se kataloget
45
100
Möbler
10
Speglar
22
Mattor
79
Konst
31
Silver
Guld
Nysilver
Koppar
9
Mässing/Metall
Textil
32
Porslin
37
Glas/kristall
9
Smycken
Bijouterier
35
Övrigt
Klockor/Ur
12
Skulpturer
Keramik
Nautica
Lergods
10
Stengods
Vapen
Väskor
LINNE
LEKSAKER/SPEL
TECHNICA
FLINTGODS
JÄRNSMIDE
9
TRÄDGÅRD
Musikinstrument
KÖK/RESTAURANG OBJEKT
Fashion/kläder
Firma Svenskt Tenn
Kina Porslin
SYMASKINER
SAMEOBJEKT
VINTAGE
LJUSSTAKAR/KANDELABER
Luk
Hjælp
Luk
Mine favoritter
Favorit gemt
Luk
Mine favoritter
Luk
Log ind
Luk
Siden er ikke aktiv!
senest aktiv
Kun Vurdering
Fritekst
Fritekst
Præcis matchning
Katalognummer
Varenr
Katalognummer
Katalognummer
Populærest
Højeste bud
Laveste bud
Færrest bud
Hammerslag
Højeste hammerslag
Mindste hammerslag
Nuværende katalognummer
24.
ANDERS ZORN (1860-1920), "DAGMAR", 1912, SIGNERAD ZORN, ETSNING, BILDMÅTT 24,8 X 17,8 CM
Hammerslag
28,00 SEK
29,00 SEK
30,00 SEK
7,000 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
Nuværende katalognummer
28.
AGNES HEDBERG (1858-1890), PORTRÄTTRELIEF AV DAVID HEDBERG (1855-1902), SIGNERAD AGNES HEDBERG NOV.-88, BRONS, 13 X 12 CM, INRAMAT GIPSAVGJUTNING MEDFÖLJER
Hammerslag
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
300 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
Nuværende katalognummer
34.
REINHOLD NORSTEDT (1843-1911), GAMMAL STUGA, SIGNERAD 1880, OLJA PÅ DUK, UPPFODRAD PÅ PANNÅ, BILDMÅTT 27 X 38 CM
Hammerslag
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
900 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
Nuværende katalognummer
35.
MÄRKDUK, DATERAD 1789, BRODERI PÅ SIDEN, 26 X 30 CM
Hammerslag
15,00 SEK
16,00 SEK
200 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
Nuværende katalognummer
42.
KAZURO TOZUKA, "GARDEN OF THE GOLDEN PHEASANTS", SIGNERAD, DELVIS KOLORERAT TRYCK, BILDMÅTT 54 X 29 CM
Hammerslag
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
550 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
Nuværende katalognummer
47.
MINIATYRMÅLNING, 1800-TALETS FÖRSTA HÄLFT FÖRESTÄLLANDE ESKIL GRÖNDAHL, DÖD 1842, GOUACHE, MEDFÖLJER FOTOGRAFI AV PORTRÄTTET INFÄLLD I RAM AV FÖRGYLLD METALL, DIAM 5,3 CM, RAMENS HÖJD 8,3 CM
Hammerslag
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
450 SEK
3,00 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
Nuværende katalognummer
163.
GRAFISKA BLAD, 14 ST, OLIKA MOTIV FRÅN AUSTRALIEN, BILDMÅTT 12,5 X 19,5 CM VARDERA
Hammerslag
2,00 SEK
3,00 SEK
4,00 SEK
100 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
Nuværende katalognummer
164.
AGNES HEDBERG, (1858-1890), TIDNINGSLÄSANDE MAN, SIGNERAD AGNES HEDBERG SAMT DATERAD 1882?, OLJA PÅ DUK, BILDMÅTT 35 X 45 CM
Hammerslag
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
1,600 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
Nuværende katalognummer
166.
FORSTER, (1900-TAL), KOMPOSITION, OLJA PÅ DUK, 46 X 27 CM
Hammerslag
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
300 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
Nuværende katalognummer
167.
HENNING HOUGAARD (1922-1995), VINTERLANDSKAP MED ÄNDER, SIGNERAD, OLJA PÅ DUK, BILDMÅTT 45 X 65 CM
Hammerslag
6,00 SEK
7,00 SEK
550 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
Nuværende katalognummer
169.
ÖRJAN SÄTRE, (FÖDD 1952), MIDDAG, SIGNERAD OCH NUMRERAD 291/395, FÄRGLITOGRAFI, BILDMÅTT 29 X 40 CM
Hammerslag
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
350 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
Nuværende katalognummer
171.
THOMAS LONYAI, (FÖDD 1938), UNGERN, "MELLOW TONES OF EVENING", SIGNERAD, OLJA PÅ PANNÅ, BILDMÅTT 46 X 61 CM
Hammerslag
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
100 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
Nuværende katalognummer
174.
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, KINA, 1900-TAL, LANDSKAP MED FÅGLAR BLAND ANNAT PÅFÅGLAR, TRANOR MM, SIGNERAD, BLANDTEKNIK PÅ SIDEN, BILDMÅTT 111 X 57 CM
Hammerslag
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
750 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
Nuværende katalognummer
179.
A.RAVELLO, SYDLÄNDSK KUSTBILD MED BLOMMANDE TRÄDGÅRD, SIGNERAD, OLJA PÅ DUK, BILDMÅTT 68 X 100 CM
Hammerslag
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
250 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
Nuværende katalognummer
184.
BERTIL WIDBRANDT (1914-1988), SKOGSLANDSKAP MED RÅDJUR, SIGNERAD, OLJA PÅ DUK, BILDMÅTT 40 X 120 CM
Hammerslag
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
350 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
Nuværende katalognummer
189.
BIRGITTA REUTERSKIÖLD (FÖDD 1944), SIGNERAD -73, AKVARELL, BILDMÅTT 18 X 26 CM
Hammerslag
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
100 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
Nuværende katalognummer
190.
ERNST DAHL, 18/1900-TAL, INTERIÖR MED SITTANDE MAN, SIGNERAD 1909, OLJA PÅ PANNÅ, BILDMÅTT 33X17 CM
Hammerslag
6,00 SEK
7,00 SEK
450 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
Nuværende katalognummer
194.
GUNNAR ROMDAHL (1907-1975), HAMNMOTIV MED BÅTAR, SIGNERAD 1945, OLJA PÅ PANNÅ, BILDMÅTT 26 X 34 CM
Hammerslag
2,00 SEK
3,00 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
100 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
Nuværende katalognummer
197.
JL ASCHAN, 1900-TALETS BÖRJAN, "ÖRNATTACK", SIGNERAD 1912, OLJA PÅ DUK, BILDMÅTT 48 X 87 CM
Nuværende katalognummer
198.
ELLIS WALLIN (1888-1972), MOTIV FRÅN ROM, SIGNERAD ROM 1927, OLJA PÅ DUK, BILDMÅTT 52 X 63 CM
Hammerslag
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
250 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
30,00 SEK
31,00 SEK
Nuværende katalognummer
199.
BERTIL ÖHLUND, (1923-2003), KOMPOSITION MED BYGGNADER, SIGNERAD OCH NUMRERAD 80/325, FÄRGLITOGRAFI, BILDMÅTT 19 X 30 CM
Nuværende katalognummer
200.
LAMBERT WERNER (1900-1983), "FLICKA MED DOCKAN", SIGNERAD, BLANDTEKNIK, BILDMÅTT 40 X 32 CM
Hammerslag
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
250 SEK
3,00 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
Nuværende katalognummer
203.
JUNGHI HAN (FÖDD 1943), STOCKHOLMSBILD MED BÅTAR, SIGNERAD 1984, OLJA PÅ DUK, BILDMÅTT 29 X 91 CM
Hammerslag
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
100 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
Nuværende katalognummer
204.
ARTHUR HAYRAPETIAN, (IRAN 1900-TAL), LÄSANDE MANSFIGUR, SIGNERAD R.A.HAYRAPETIAN STUDIO DÉMON 1951, TEHERAN, AKVARELL, BILDMÅTT 28,5 X 18,5 CM, RAM I MOSAIKARBETE
Hammerslag
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
600 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
Nuværende katalognummer
205.
BJÖRN JONSON (1903-1991), "NOVEMBERSNÖ", SIGNERAD, UTFÖRD 1964, BLANDTEKNIK, BILDMÅTT 30 X 48 CM
Nuværende katalognummer
211.
JOHANNES RAVN, (1922-1991), INSJÖLANDSKAP MED VADARFÅGLAR, SIGNERAD, OLJA PÅ DUK, BILDMÅTT 40 X 80 CM
Hammerslag
5,00 SEK
6,00 SEK
100 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
Nuværende katalognummer
213.
ARNE ASPELIN (1911-1990), LANDSKAP MED HUS, SIGNERAD, OLJA PÅ DUK, BILDMÅTT 25 X 65 CM
Hammerslag
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
150 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
Nuværende katalognummer
216.
ULF WAHLBERG, (1938-2014), MUR, SIGNERAD -84, NUMRERAD 231/260, FÄRGLITOGRAFI, BILDMÅTT39 X 51 CM
Hammerslag
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
100 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
Nuværende katalognummer
217.
VICTOR JERNBERGH (1882-1963), FÄBODVALLEN, SIGNERAD, TRÄSNITT, BILDMÅTT 17 X 22 CM
Hammerslag
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
100 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
Nuværende katalognummer
219.
FRANZ CIZEK (ÖSTERRIKE 1865-1946), EFTER, "BERTA ZUCKERMAN", FÄRGLITOGRAFI, BILDMÅTT 41 X 45 CM
Hammerslag
3,00 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
250 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
Nuværende katalognummer
220.
JUNGHI HAN (FÖDD 1943), VINTERBILD MED TRÄD, SIGNERAD 1981, OLJA PÅ DUK, BILDMÅTT 22 X 33 CM
Hammerslag
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
100 SEK
2,00 SEK
3,00 SEK
4,00 SEK
Nuværende katalognummer
221.
ETSNINGAR, 4 ST, AV REINHOLD VON ROSEN, GUSTAF MAGNUSSON OCH BJÖRN JONSSON, VARIERANDE MÅTT
Hammerslag
9,00 SEK
10,00 SEK
200 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
Nuværende katalognummer
224.
GUSTAF MAGNUSSON, (1890-1957), MAN MED DRAGSPEL, SIGNERAD -46, ETSNING, BILDMÅTT 15,5 X 16 CM
Nuværende katalognummer
228.
PETER DAHL (1934-2019), 2 ST, KOMPOSITIONER, SIGNERADE, EN NUMRERAD, 25/199, LITOGRAFIER, BLADMÅTT 43 X 29, RESP 33 X 25 CM
Hammerslag
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
30,00 SEK
31,00 SEK
32,00 SEK
350 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
Nuværende katalognummer
230.
S.FRIES, TIDIGT 1900-TALETS FÖRSTA HÄLFT, SIGNERAD, PASTELL, BILDMÅTT 44 X 60 CM
Nuværende katalognummer
232.
CECIL FORBES (1900-TAL), DICKENS OLD CURIOSITY SHOP, SIGNERAD, ETSNING, BILDMÅTT 10,5 X 15,5 CM
Hammerslag
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
900 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
Nuværende katalognummer
233.
GÖSTA WERNER (1909-1989), 5 ST FÄRGLITOGRAFIER, OLIKA MOTIV, 4 ST SIGNERADE, VARIERANDE STORLEKAR
Nuværende katalognummer
235.
JORDI ARKÖ (FÖDD 1951), FIGURKOMPOSITIONER, 2 ST, SIGNERADE AKVARELLER, 30 X 40 CM VARDERA
Hammerslag
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
100 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
Nuværende katalognummer
237.
UNO LINDBERG (1912-1992), HÖSTLANDSKAP, SIGNERAD, OLJA PÅ DUK, BILDMÅTT 50 X 61 CM
Hammerslag
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
100 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
Nuværende katalognummer
238.
PETER DAHL (1934-2019), KOMPOSITION, SIGNERAD, LITOGRAFI, BLADMÅTT 43 X 29 CM
Hammerslag
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
450 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
30,00 SEK
31,00 SEK
Nuværende katalognummer
239.
BJÖRN RÖNNQUIST (1948-2005), TATAKOTO, SIGNERAD, BLANDTEKNIK PÅ PAPP, BILDMÅTT 58 X 12 CM
Hammerslag
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
300 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
Nuværende katalognummer
241.
MATS NORRYD (1944-1989), SOMMARLANDSKAP, SIGNERAD OCH NUMRERAD 245/260, BILDMÅTT 36 X 47 CM
Hammerslag
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
150 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
Nuværende katalognummer
242.
GÖSTA WERNER (1909-1989), "RÖDA KVARN", 2 ST, SIGNERADE, EA UPPLAGOR, BILDMÅTT 49 X 78 CM VARDERA
Nuværende katalognummer
243.
GUNNAR ROMDAHL (1907-1975), STADSBILD, SIGNERAD 1951, OLJA PÅ PNNÅ, BILDMÅTT 16 X 21 CM
Nuværende katalognummer
245.
ÅKE KLINGBERG (1913-1990), LANDSKAP, SIGNERAD, OLJA PÅ PANNÅ, BILDMÅTT 46 X 38 CM
Hammerslag
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
300 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
Nuværende katalognummer
246.
SÖREN VIBERG (SAMTIDA), KUSTLANDSKAP GOTLAND, SIGNERAD, OLJA PÅ PANNÅ, BILDMÅTT 24 X 59 CM
Hammerslag
28,00 SEK
29,00 SEK
30,00 SEK
31,00 SEK
100 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
Nuværende katalognummer
248.
GÖSTA WERNER (1909-1989), "RÖDA KVARN", 3 ST, SIGNERADE, EA UPPLAGOR, BILDMÅTT 49 X 78 CM VARDERA
Nuværende katalognummer
249.
WALTER GEMM (1898-1973), LANDSKAP MED FORS, SIGNERAD -62, BILDMÅTT 80 X 100 CM
Hammerslag
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
650 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
Læs mere
Jeg forstår