Kanonauktioner
Mine sider
Oplysninger
(Navn, adresse, tele...)
(Bud, købt, solgt)
Fakturaer
Opret konto
Mine favoritter
Hjælp
Kanonauktioner 22 Maj 2021
54
Konst
538
Se kataloget
14
36
104
Möbler
16
Speglar
25
Mattor
54
Konst
15
Silver
Guld
Nysilver
Koppar
13
Mässing/Metall
41
Porslin
43
Glas/kristall
30
Övrigt
10
Klockor/Ur
20
Skulpturer
Keramik
9
Nautica
Asiatiskt
Lergods
Stengods
Asiatiskt porslin
Böcker/Tidsskrifter
LEKSAKER/SPEL
TECHNICA
FLINTGODS
JÄRNSMIDE
14
TRÄDGÅRD
Musikinstrument
JAKT OCH FISKE
KÖK/RESTAURANG OBJEKT
Fashion/kläder
Kina Porslin
KNIVAR
SYMASKINER
Hi/Fi och stereo
SAMEOBJEKT
VINTAGE
12
LJUSSTAKAR/KANDELABER
KINESISKT
Luk
Hjælp
Luk
Mine favoritter
Favorit gemt
Luk
Mine favoritter
Luk
Log ind
Luk
Siden er ikke aktiv!
senest aktiv
Kun Vurdering
Fritekst
Fritekst
Præcis matchning
Katalognummer
Varenr
Katalognummer
Katalognummer
Populærest
Højeste bud
Laveste bud
Færrest bud
Hammerslag
Højeste hammerslag
Mindste hammerslag
Nuværende katalognummer
43.
CARL IVAR ÖFVERBECK, (1899-1975), "STRÄCKANDE SVANAR", SIGNERAD, OLJA PÅ DUK, BILDMÅTT 30 X 103 CM
Hammerslag
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
200 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
Nuværende katalognummer
66.
SVEN-OLOF EHRÉN (1927-2004), KUSTLANDSKAP, SIGNERAD -56, OLJA PÅ DUK, 70 X 100 CM
Hammerslag
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
950 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
Nuværende katalognummer
76.
BJÖRN BROSTRÖM (FÖDD 1940), "SÖDER MED KATARINA KYRKA", SIGNERAD -97, AKVARELL, BILDMÅTT 38 X 49 CM
Hammerslag
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
150 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
Nuværende katalognummer
77.
BERTIL WIDBRANDT (1914-1988), "STADSBILD I MÅNSKEN", SIGNERAD, OLJA PÅ DUK, BILDMÅTT 40 X 80 CM
Hammerslag
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
400 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
Nuværende katalognummer
85.
LARS BROSTRÖM (FÖDD 1940), "ANTIBES", SIGNERAD, AKVARELL, BILDMÅTT 57 X 38 CM
Hammerslag
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
100 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
Nuværende katalognummer
93.
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, SKOGSLANDSKAP, SIGNERAD, OLJA PÅ DUK, BILDMÅTT 77 X 80 CM
Hammerslag
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
250 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
Nuværende katalognummer
94.
ROBERT HÖGFELDT (1894-1986), SOLANDE SKIDÅKARE, SIGNERAD, TUSCH, BILDMÅTT 21 X 17 CM
Hammerslag
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
650 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
Nuværende katalognummer
100.
EINAR PALME (1901-1992), LANDSKAP, OLJA PÅ DUK, BILDMÅTT 55 X 73 CM
Hammerslag
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
900 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
Nuværende katalognummer
101.
ERIK KULLSTRÖM (1904-1975), 2 ST, KUSTLANDSKAP RESP FJÄLLLANDSKAP, SIGNERADE, OLJA PÅ PANNÅ, BILDMÅTT 16 X 26 VARDERA
Hammerslag
15,00 SEK
16,00 SEK
100 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
Nuværende katalognummer
106.
JOHN EDMUND CALIFANO, (1864-1946), FLICKA MED GÄSS, SIGNERAD, OLJA PÅ DUK, BILDMÅTT 50 X 37 CM
Nuværende katalognummer
107.
ANUND EMANUEL SVENSSON (1859-1941), "STORM", SIGNERAD -98 SAMT LEIGH ON SEA, BILDMÅTT 92 X 61 CM
Nuværende katalognummer
115.
EINAR PALME (1901-1992), MOTIV FRÅN LANZAROTE, SIGNERAD 1982, OLJA PÅ DUK, BILDMÅTT 34 X 79 CM
Hammerslag
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
700 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
Nuværende katalognummer
122.
SIGURD WALLIN (1916-1999), FJÄLLANDSKAP, SIGNERAD, OLJA PÅ PANNÅ, BILDMÅTT 23 X 27 CM
Hammerslag
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
800 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
Nuværende katalognummer
149.
JOHN CARLSON (1896-1979), MOTIV AV ALBY GÅRD, SIGNERAD 1966, OLJA PÅ PANNÅ, BILDMÅTT 37 X 46 CM
Hammerslag
25,00 SEK
26,00 SEK
250 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
Nuværende katalognummer
151.
HANS ÅNGSÄTER (1925-2007), GÅRDSMILJÖ MED FIGURER OCH KREATUR, EJ SIGNERAD, OLJA PÅ PANNÅ, BILDMÅTT 54 X 87 CM
Nuværende katalognummer
155.
TAVLA, PERSIEN, 1900-TAL, DANSANDE KVINNOFIGUR, BLANDTEKNIK, RAM I MOSAIKARBETE, RAMMÅTT 48 X 28 CM
Hammerslag
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
100 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
Nuværende katalognummer
159.
JANINA JASINSKA-LUTEREK (1925-2018), "TANKFULLHET 1", MONGRAMSIGNERAD -75, OLJA PÅ DUK, BILDMÅTT 61 X 50 CM
Hammerslag
3,00 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
100 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
Nuværende katalognummer
161.
PEHR LIEDBECK (1881-1970), STILLEBEN MED BLOMKRUKA OCH ÄPPLEN, SIGNERAD 1928, OLJA PÅ DUK, BILDMÅTT 53 X 44 CM
Hammerslag
2,00 SEK
3,00 SEK
4,00 SEK
250 SEK
1,00 SEK
2,00 SEK
3,00 SEK
Nuværende katalognummer
189.
ARNE HALLÉN (1890-1974), VÄGGRELIEF, TRE GRACER, FÖRGYLLT OCH BEMÅLAT GIPS, 42 X 46 CM
Hammerslag
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
450 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
Nuværende katalognummer
191.
ERIK B GUSTAVSSON (1913-2005), FIGURER PÅ BADSTRAND, SIGNERAD, OLJA PÅ DUK, BILDMÅTT 26 X 37 CM
Hammerslag
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
1,100 SEK
2,00 SEK
3,00 SEK
Nuværende katalognummer
210.
KAKEMON, JAPAN, OMKRING 1900, KUSTLANDSKAP/VINTER, AKVARELL OCH TUSCH PÅ PAPPER, BILDMÅTT 127X55 CM
Hammerslag
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
30,00 SEK
31,00 SEK
32,00 SEK
350 SEK
2,00 SEK
3,00 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
Nuværende katalognummer
230.
GUN BANDEL, STILLEBEN MED VINFLASKA OCH FRUKTER, SIGNERAD, AKVARELL, BILDMÅTT 41 X 51 CM
Nuværende katalognummer
250.
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, 17/1800-TAL, HAMNMOTIV MED SEGELFARTYG OCH BORG, OLJA PÅ DUK, BILDMÅTT 66 X 80 CM
Hammerslag
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
900 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
Nuværende katalognummer
261.
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, TIDIGT 1900-TAL, FASTBUNDEN ÅSNA VID MUR/SYDEUROPA, OLJA PÅ DUK, BILDMÅTT 72 X 48 CM
Hammerslag
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
1,200 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
Nuværende katalognummer
264.
TRÄSNITT, JAPAN, 1900-TAL, KUSTMOTIV MED BÅTAR OCH FIGURER, BILDMÅTT 24 X 36 CM
Hammerslag
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
1,700 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
Nuværende katalognummer
267.
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, 2 ST, SYDLÄNDSKA MOTIV, SIGNERADE CASO, OLJA PÅ DUK, BILDMÅTT 15 X 25 CM VARDERA
Nuværende katalognummer
277.
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, TIDIGT 1900-TAL, STALLINTERIÖR MED ÅSNA OCH GET, OLJA PÅ DUK, BILDMÅTT 37 X 49 CM, ORAMAD
Hammerslag
14,00 SEK
15,00 SEK
900 SEK
1,00 SEK
2,00 SEK
3,00 SEK
Nuværende katalognummer
285.
JL ASCHAN, 1900-TALETS BÖRJAN, "ÖRNATTACK", SIGNERAD 1912, OLJA PÅ DUK, BILDMÅTT 48 X 87 CM
Hammerslag
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
100 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
30,00 SEK
Nuværende katalognummer
319.
VEBJÖRN SAND (FÖDD 1966), "TROLLSLOTTET", SIGNERAD, OFFSETTRYCK, BILDMÅTT 23 X 58 CM
Hammerslag
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
100 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
Nuværende katalognummer
322.
PERTTI LOUSTARINEN (SAMTIDA), MARKNADSSCEN, SIGNERAD 1984, OLJA PÅ DUK, BILDMÅTT 30 X 35 CM
Nuværende katalognummer
355.
AXEL WALLENBERG (1898-1996), PLAKETT PÅ MARMORSOCKEL, "VINTER OCH SOMMARENS GLÄDJE", BRONS, SIGNERAD 1970, BAKSIDAN MED DEDIKATION, TOTALHÖJD 14,5 CM
Nuværende katalognummer
359.
MAURICE BLANCHARD (1903-1969), MOTIV FRÅN PARIS, SIGNERAD -53, BLANDTEKNIK, BILDMÅTT 24 X 33 CM
Hammerslag
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
700 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
Nuværende katalognummer
360.
BROR FORSELL (1883-1959), LANDSKAP, SIGNERAD, OLJA PÅ PANNÅ, BILDMÅTT 37 X 26 CM
Hammerslag
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
400 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
Nuværende katalognummer
375.
NICHOLAS ST JOHN ROSSE (FÖDD 1945), DRÖMMANDE FLICKA, SIGNERAD -69, TUSCH, BILDMÅTT 12 X 19 CM
Hammerslag
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
100 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
Nuværende katalognummer
380.
JOSEF EMIL LEMON (1895-1968), "STOCKHOLM", SIGNERAD 1952, OLJA PÅ PANNÅ, BILDMÅTT 40 X 49 CM
Hammerslag
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
150 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
Nuværende katalognummer
388.
NILS CASTEGREN (1903-1985), FIGURINER, 5 ST, "KNALLEN FRÅN SJUHÄRADSBYGDEN", BORÅS METALLGJUTERI, SAMTLIGA SIGNERADE N.C, BRONS, HÖJD MED TRÄSOCKLAR 10-17 CM
Nuværende katalognummer
403.
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, PASTORALT LANDSKAP MED INSJÖ OCH BORG, OLJA PÅ PLÅT, BILDMÅTT 17 X 26 CM
Hammerslag
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
700 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
Nuværende katalognummer
405.
TOR SANDBERG (1900-1964), KARIKATYRBILDER, 5 ST, OLIKA MOTIV, SAMTLIGA SIGNERADE, AKVARELL OCH TÄCKVITT, BILDMÅTT CA 9-11 X 17-21 CM
Hammerslag
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
850 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
30,00 SEK
Nuværende katalognummer
406.
TOR SANDBERG (1900-1964), KARIKATYRBILDER, 5 ST, OLIKA MOTIV, SAMTLIGA SIGNERADE, AKVARELL, BILDMÅTT CA 15-22 X 12-18 CM
Hammerslag
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
450 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
Nuværende katalognummer
410.
OLLE NYMAN (1909-1999), FIGURSCEN, SIGNERAD, BLYERTS, BILDMÅTT 39 X 52 CM
Hammerslag
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
550 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
Nuværende katalognummer
411.
ALBERT ENGSTRÖM, EFTER, AFFISCH, "NEJ, KRÄFTOR KRÄVA DESSA DRYCKER", PROPAGANDA CENTRALEN N.E.J., GÖTEBORG, A. LINDGREN & SÖNER, GÖTEBORG, LITOGRAFISKT TRYCK, BILDMÅTT 55 X 42 CM
Hammerslag
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
30,00 SEK
31,00 SEK
32,00 SEK
550 SEK
2,00 SEK
3,00 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
Nuværende katalognummer
412.
PALLE NIELSEN (DANMARK 1920-2000), "UDENTITEL", MONOGRAMSIGNERAD OCH DATERAD -68, ETSNING, BILDMÅTT 17 X 31 CM
Hammerslag
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
100 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
Nuværende katalognummer
416.
OLLE NYMAN (1909-1999), FIGURSCEN, SIGNERAD, BLYERTS, BILDMÅTT 37 X 54 CM
Hammerslag
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
30,00 SEK
300 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
Nuværende katalognummer
419.
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, VÄGGRELIEF, MOTIV AV VIKINGASKEPP, OTYDLIGT SIGNERAD OCH DATERAD 1936, BRONS, 19,5 X 20 CM
Hammerslag
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
300 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
Nuværende katalognummer
422.
BALI FRISTEDT, SAMTIDA, KOMPOSITION, SIGNERAD -85, NUMRERAD 195/250, BILDMÅTT 56 X 64 CM
Hammerslag
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
100 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
Nuværende katalognummer
425.
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, PASTORALT LANDSKAP MED KYRKA, 1800-TAL, OLJA PÅ PANNÅ, BILDMÅTT 13 X 23,5 CM
Hammerslag
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
30,00 SEK
550 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
Nuværende katalognummer
428.
MONOGRAMISTEN KVO, 2 ST, LANDSKAP MED INSJÖ, SIGNERADE -08 (1908), OLJA PÅ PAPP, BILDMÅTT 33 X 48 VARDERA, SAMTIDA FÖRGYLLDA JUGENDRAMAR
Hammerslag
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
100 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
30,00 SEK
Nuværende katalognummer
430.
REPRODUKTIONER, 5 ST, FÅGELMOTIV, BILDMÅTT 33 X 29 CM VARDERA
Hammerslag
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
100 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
Læs mere
Jeg forstår