Kanonauktioner
Mine sider
Oplysninger
(Navn, adresse, tele...)
(Bud, købt, solgt)
Fakturaer
Opret konto
Mine favoritter
Hjælp
Kanonauktioner 20 November 2021
34
407
Se kataloget
21
34
82
Möbler
Speglar
27
Mattor
86
Konst
Silver
Nysilver
Koppar
Mässing/Metall
Textil
12
Porslin
24
Glas/kristall
26
Övrigt
Klockor/Ur
14
Skulpturer
Keramik
Nautica
Asiatiskt
Lergods
Stengods
Väskor
Böcker/Tidsskrifter
LEKSAKER/SPEL
MATSERVIS
FLINTGODS
TRÄDGÅRD
Kina Porslin
BLANKVAPEN
10
LJUSSTAKAR/KANDELABER
KINESISKT
Luk
Hjælp
Luk
Mine favoritter
Favorit gemt
Luk
Mine favoritter
Luk
Log ind
Luk
Siden er ikke aktiv!
senest aktiv
Kun Vurdering
Fritekst
Fritekst
Præcis matchning
Katalognummer
Varenr
Katalognummer
Katalognummer
Populærest
Højeste bud
Laveste bud
Færrest bud
Hammerslag
Højeste hammerslag
Mindste hammerslag
Nuværende katalognummer
7.
TAKPENDEL, "TENTACLEPENDEL", HERSTAL, LAMPANS HÖ 37 CM, DIAM 25 CM
Hammerslag
17,00 SEK
18,00 SEK
900 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
Nuværende katalognummer
8.
LJUSKRONA FÖR 4 LJUS, 1900-TAL, KARL JOHANSTIL, FÖRGYLLD METALLSTOMME, BEHÄNGD MED PRISMOR, HÖ 45, DIAM 46 CM
Hammerslag
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
650 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
Nuværende katalognummer
15.
EINAR BÄCKSTRÖM, BORDSLAMPA, MODELL 7407, 1940/50-TAL, FOT I MÄSSING, BEMÅLAD PLÅTSKÄRM, MÄRKT EB 7407, HÖJD 50 CM
Hammerslag
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
1,400 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
Nuværende katalognummer
26.
VILHELM LAURITZEN, VÄGGLAMPOR, ETT PAR, "VL38", FÖR LOUIS POULSEN, SVARTLACKERAD ALUMINIUM OCH MÄSSING, LÄNGD CA 27 CM
Hammerslag
28,00 SEK
29,00 SEK
30,00 SEK
31,00 SEK
2,500 SEK
2,00 SEK
3,00 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
Nuværende katalognummer
37.
LJUSKRONA, PLAFONDMODELL, 1900-TALETS ANDRA HÄLFT, ETIKETTMÄRKT REIJMYRE ARMATURFABRIK AKTIEBOLAG, HÖJD 30, DIAM 55 CM
Hammerslag
3,00 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
950 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
Nuværende katalognummer
56.
LJUSKRONA, BAROCKMODELL, 5 LJUSHÅLLARE, 1900-TALETS FÖRSTA HÄLFT, STOMME I MÄSSING BEHÄNGD MED PRISMOR, HÖJD MED KEDJA 96 CM
Hammerslag
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
700 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
Nuværende katalognummer
62.
LJUSKRONA, 1900-TALETS ANDRA HÄLFT, BRONSERAD METALL, 6 LJUSPUNKTER, BEHÄNGD MED PRISMOR, HÖJD MED KEDJA 86 CM, DIAM 45 CM
Hammerslag
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
2,300 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
Nuværende katalognummer
78.
GOLVLAMPA, 1920-TAL, KARL JOHANSTIL, MAHOGNY, SILVERPLAKETT MED GÅVOINSKRIPTION, 1929, HÖ 192 CM
Hammerslag
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
1,800 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
30,00 SEK
Nuværende katalognummer
153.
BORDSFOTOGENLAMPA, OMKRING 1900, FOT I MÄSSING OCH GRÖNT GLAS, HÖ 56 CM
Hammerslag
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
900 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
Nuværende katalognummer
178.
GOLVLAMPA, 1900-TAL, MÄSSING, LEDBAR, HÖ MED SKÄRM, 140 CM
Hammerslag
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
1,400 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
Nuværende katalognummer
187.
STRINDBERGS LAMPA, BORDSLAMPA, MÄSSING MED GLASKUPA, ETIKETTMÄRKT, GAMLA STANS LAMPVERKSTAD, HÖ 33, DIAM 24 CM
Hammerslag
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
30,00 SEK
950 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
Nuværende katalognummer
188.
GOLVFOTOGENLAMPA, 1800-TALETS SLUT, FÖRGYLLD MÄSSING OCH MÄSSING, SAMT ALABASTER, HÖJ- OCH SÄNKBAR, HÖ CA 170 CM
Hammerslag
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
800 SEK
3,00 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
Nuværende katalognummer
190.
LJUSKRONA FÖR 12 LJUS I TVÅ VÅNINGAR, "MARIA THERESIAMODELL", HÖ EXKL KEDJA 52, DIAM 55 CM
Hammerslag
2,00 SEK
3,00 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
400 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
Nuværende katalognummer
248.
GOLVLAMPA, 1900-TALETS ANDRA HÄLFT, MÄSSING OCH VITMÅLAD METALL, SKÄRM FRÅN LAURA ASHLEY, HÖJD 143 CM
Hammerslag
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
200 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
30,00 SEK
Nuværende katalognummer
249.
BÅTVENTIL, OMGJORD TILL LAMPA, 1900-TAL, HÖJD 30, DIAM 34 CM
Hammerslag
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
1,300 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
Nuværende katalognummer
251.
TAKFOTOGENLAMPA, 1800-TALETS SLUT, FÖR 6 ST LJUS, BRONSERAD METALL BEHÄNGD MED PRISMOR, ELEKTRIFIERAD, HÖJD 98, DIAM 52 CM
Hammerslag
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
600 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
Nuværende katalognummer
254.
ROYAL COPENHAGEN, BORDSLAMPA, GLASERAD KERAMIK, HÖJD 47 CM
Hammerslag
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
200 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
Nuværende katalognummer
258.
KLOTLAMPA, 70-TAL, MÄSSING, HÖJD 15, DIAM 18,5 CM
Hammerslag
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
200 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
Nuværende katalognummer
259.
KLOTLAMPA, ETT PAR, 70-TAL, MÄSSING, HÖJD 11,5, DIAM 13,5 CM
Hammerslag
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
100 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
Nuværende katalognummer
261.
STRÅLKASTARE, PINZA RC 50, 500W, ORANGEMÅLAD ALUMINIUMSKÄRM, LÄNGD 22 CM
Hammerslag
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
350 SEK
2,00 SEK
3,00 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
Nuværende katalognummer
264.
ASEA-SKANDIA, TAKPLAFOND, 1900-TALETS ANDRA HÄLFT, OPALINGLAS, HÖJD 20, DIAM 28 CM
Hammerslag
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
400 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
Nuværende katalognummer
274.
BORDSLAMPA, BÖHMEN, 1900-TAL, ÖVERFÅNG I RÖTT, HÖJD 50 CM
Nuværende katalognummer
276.
BORDSLAMPA, 1900-TAL, SKÄRM AV BLYINFATTAT GLAS, FOT I MÄSSING, HÖJD 44 CM
Hammerslag
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
650 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
Nuværende katalognummer
278.
TAKARMATUR/BILJARDLAMPA, SAMTIDA, HÖJ- OCH SÄNKBAR, SAMT UTDRAGBAR, GRÅLACKERAD METALL, HÖJD CA 85, BREDD CA 130 CM
Hammerslag
2,00 SEK
3,00 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
1,200 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
Nuværende katalognummer
290.
LJUSKRONA FÖR 12 LJUS I TVÅ VÅNINGAR, 17/1800-TAL, TENN, ELEKTRIFIERAD, HÖJD 76, DIAM 67 CM
Nuværende katalognummer
295.
Hammerslag
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
4,000 SEK
2,00 SEK
3,00 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
Nuværende katalognummer
299.
TAKARMATUR, 1960/70-TAL, GJUTEN GLASKUPA I GRÖNGRÅ GLASMASSA, ÖVERDEL I MÄSSING OCH TEAK, HÖJD 27, 16 X 16 CM
Hammerslag
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
250 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
Nuværende katalognummer
314.
BERGBOMS, GOLVLAMPA, 1900-TALETS ANDRA HÄLFT, MÄRKT "BERGBOMS G-012 G-019", ORANGE LACKERAD METALL, HÖ CA 132 CM
Hammerslag
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
1,100 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
Nuværende katalognummer
317.
VÄGGAPPLIQUE, FÖR TVÅ LJUS, LOUIS XVI-STIL, BRONS, HÖ 38, BR 36,5 CM
Hammerslag
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
150 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
Nuværende katalognummer
340.
TAKARMATUR, 1900-TALETS ANDRA HÄLFT, SVARTMÅLAD OCH BORSTAD ALUMINIUM, HÖ 25, DIAM 32 CM
Hammerslag
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
200 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
Nuværende katalognummer
355.
GOLVLAMPA, 1900-TAL, SVARTMÅLAD METALL, HÖJD 143 CM
Nuværende katalognummer
363.
LJUSKRONA FÖR 6 ST LJUS, 1900-TALETS BÖRJAN, FÖRGYLLD METALLSTOMME, BEHÄNGD MED PRISMOR, HÖ 77, DIAM 54 CM
Hammerslag
27,00 SEK
28,00 SEK
2,700 SEK
2,00 SEK
3,00 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
Nuværende katalognummer
370.
LJUSKRONA FÖR 6 ST LJUS, 18/1900-TAL, BAROCKSTIL, MÄSSING, HÖ 56, DIAM 54 CM
Hammerslag
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
450 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
Nuværende katalognummer
390.
LJUSKRONOR, 1 PAR, FÖR 5 LJUS VARDERA, ROKOKOSTIL, BRICKMÄRKTA TITANUS AKTIEBOLAG 1992, BURFORMAD STOMME BEHÄNGD MED PRISMOR, HÖ 48, DIAM 38 CM VARDERA
Hammerslag
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
1,400 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
Læs mere
Jeg forstår