Kanonauktioner
Mine sider
Oplysninger
(Navn, adresse, tele...)
(Bud, købt, solgt)
Fakturaer
Opret konto
Mine favoritter
Hjælp
Kanonauktioner 20 November 2021
86
Konst
407
Se kataloget
21
34
82
Möbler
Speglar
27
Mattor
86
Konst
Silver
Nysilver
Koppar
Mässing/Metall
Textil
12
Porslin
24
Glas/kristall
26
Övrigt
Klockor/Ur
14
Skulpturer
Keramik
Nautica
Asiatiskt
Lergods
Stengods
Väskor
Böcker/Tidsskrifter
LEKSAKER/SPEL
MATSERVIS
FLINTGODS
TRÄDGÅRD
Kina Porslin
BLANKVAPEN
10
LJUSSTAKAR/KANDELABER
KINESISKT
Luk
Hjælp
Luk
Mine favoritter
Favorit gemt
Luk
Mine favoritter
Luk
Log ind
Luk
Siden er ikke aktiv!
senest aktiv
Kun Vurdering
Fritekst
Fritekst
Præcis matchning
Katalognummer
Varenr
Katalognummer
Katalognummer
Populærest
Højeste bud
Laveste bud
Færrest bud
Hammerslag
Højeste hammerslag
Mindste hammerslag
Nuværende katalognummer
22.
ALBERT JOHANSSON (1926-1998), "INSUFFICIENSEN III", SIGNERAD 1970, OLJA PÅ PANNÅ, BILDMÅTT CA 150 X 120 CM
Hammerslag
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
8,200 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
Nuværende katalognummer
47.
LENNART ASCHENBRENNER (FÖDD 1943), KOMPOSITION, SIGNERAD -65 OCH NUMRERAD 10/100, FÄRGLITOGRAFI, BILDMÅTT 42 X 54 CM
Nuværende katalognummer
48.
JUHA PYKÄLÄINEN, ÅLAND, FÖDD 1953, STILLEBEN MED APELSINER, SIGNERAD, OLJA PÅ DUK, 30 X 40 CM
Hammerslag
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
100 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
Nuværende katalognummer
49.
TORBJÖRN AXELMAN (FÖDD 1932), "CITORIA OCH NÖDRAKET", SIGNERAD -86, OLJA PÅ DUK, BILDMÅTT 66 X 54 CM
Hammerslag
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
30,00 SEK
31,00 SEK
950 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
Nuværende katalognummer
51.
EDLEF TER HAAR ROMENY (1926-2017), GRAFISKA BLAD, 17 ST, VARIERANDE MÅTT, I PARTI
Hammerslag
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
350 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
Nuværende katalognummer
52.
BERT JOHNNY NILSSON (FÖDD 1934), KOMPOSITION, SIGNERAD OCH NUMRERAD 10/100, ETSNING, BILDMÅTT 39 X 29 CM
Hammerslag
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
300 SEK
2,00 SEK
3,00 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
Nuværende katalognummer
54.
OSCARIA KJELLBERG, TIDIGT 1900-TAL, FIGUR I SKOGSLANDSKAP, SIGNERAD 1919, AKVARELL, BILDMÅTT 44 X 28 CM
Hammerslag
9,00 SEK
10,00 SEK
2,100 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
Nuværende katalognummer
61.
BERTIL SJÖBERG, (1914-1999), KOMPOSITION, SIGNERAD, BLANDTEKNIK, BILDMÅTT 31X44 CM
Hammerslag
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
150 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
Nuværende katalognummer
68.
GÖSTA SIGFRID (1900-TAL), VY MOT DRAMATEN, NYBROVIKEN, STOCKHOLM, SIGNERAD, OLJA PÅ DUK, BILDMÅTT 28 X 40 CM
Hammerslag
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
400 SEK
1,00 SEK
2,00 SEK
3,00 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
Nuværende katalognummer
71.
RAMON AXELSSON (FÖDD 1940), KOMPOSITION, SIGNERAD, OLJA OCH GLASAPPLIKATION PÅ PANNÅ, OMKRING 1970, BILDMÅTT 30 X 100 CM
Hammerslag
28,00 SEK
29,00 SEK
30,00 SEK
31,00 SEK
150 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
Nuværende katalognummer
77.
ERIK STRÖM, 1900-TALETS ANDRA HÄLFT, "SÖSKÄR", SIGNERAD -69, OLJA PÅ DUK, BILDMÅTT 34 X 36 CM
Hammerslag
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
550 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
Nuværende katalognummer
83.
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR (1800-TAL), FISKARE PÅ STRAND, OSIGNERAD, OLJA PÅ DUK, BILDMÅTT 45,5 X 34 CM
Hammerslag
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
750 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
Nuværende katalognummer
87.
GRAFISKA BLAD, 1 PAR, "LA COMPARAISON" OCH "L´ INDISCRETION", TRÄSKURNA RAMAR I GUSTAVIANSK STIL, RAMMÅTT 61 X 44 CM VARDERA
Hammerslag
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
1,700 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
Nuværende katalognummer
91.
JOHN THORNTON (DÖD CA 1706), "CHART OF THE SEACOASTS OF ENGLAND, FLANDERN & HOLLAND, HANDKOLORERAT KOPPARSTICK, BILDMÅTT 43,5 X 53,5 CM
Hammerslag
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
1,600 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
30,00 SEK
31,00 SEK
Nuværende katalognummer
93.
CARL-GUSTAF GILLBERG, (1774-1855), 7 ST AKVATINTETSNINGAR, BLA, SIRKAS LAPPSKAN, SJOCKJOCKS LAPPSKAN, TURPUNLAPPEN MFL, FRÅN LULEÅ LAPPMARK, FRÅN GILLBERGS RESA ÅR 1801, TRYCKTA AV CARL FREDRIK AKRELL, BILDMÅTT CA 21X12 CM
Hammerslag
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
3,400 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
Nuværende katalognummer
95.
ÄLDRE GRAFISKA BLAD, ETT PAR, "LE COUCHER DES OUVRIERES EN MODES", "LE LEVER DES OUVRIERES EN MODES", BILDMÅTT 28,5 X 36,5 VARDERA
Hammerslag
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
30,00 SEK
31,00 SEK
100 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
Nuværende katalognummer
98.
ALLMOGEBONAD PÅ PAPP, ÅLDERSTRAPPA, MED TRULSA, BENGTA OCH MALIN, BLANDTEKNIK, 1800-TAL, BILDMÅTT 29X34 CM
Hammerslag
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
1,400 SEK
1,00 SEK
2,00 SEK
3,00 SEK
4,00 SEK
Nuværende katalognummer
101.
LUCIEN GAUTIER (1850-1924), "STOCKHOLMS SLOTT", SIGNERAD I TRYCKET 1900, GRAFISKT BLAD, BILDMÅTT 38 X 76 CM
Hammerslag
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
550 SEK
3,00 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
Nuværende katalognummer
105.
ALMGRENS SIDENVÄVERI, PORTRÄTT AV OSCAR I, SIDEN, MÄRKT H.A.ALMGREN, STOCKHOLM, RAMMÅTT 55X48 CM
Hammerslag
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
300 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
Nuværende katalognummer
106.
GRAFISKA BLAD, 3 ST, OSCAR I, OSCAR ARFVPRINSEN SAMT OSCAR HERTIG AF UPPLAND, OSCAR CARDON, VARIERANDE MÅTT
Hammerslag
25,00 SEK
26,00 SEK
550 SEK
3,00 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
Nuværende katalognummer
108.
CHRISTIAN FRITZSCH, KARL XII, GRAVYR, BILDMÅTT 36 X 22 CM
Hammerslag
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
500 SEK
3,00 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
Nuværende katalognummer
111.
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, 1800-TALETS FÖRSTA HÄLFT, PORTRÄTT, ENLIGT TEXT A TERGO: "CAPT. MARK WEIGHILL OF THE BRIG "OF WHITBY. TAKEN SEPT 1844 AGED 32", OLJA PÅ DUK, BILDMÅTT 62X46 CM
Hammerslag
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
2,600 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
Nuværende katalognummer
118.
HOTELL RYDBERG (1857-1914), PLANSCHER, 2 ST, EN MED FOTOGRAFIER AV HOTEL RYDBERG INTERIÖRT OCH EXTERIÖRT, RAMMÅTT 49 X 36 CM
Hammerslag
5,00 SEK
6,00 SEK
1,600 SEK
3,00 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
Nuværende katalognummer
121.
JOHANNES VAN KEULEN (1654-1715), KARTA, "OOST ZEE", HANDKOLORERAT KOPPARSTICK, BILDMÅTT 50 X 57,5 CM
Hammerslag
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
1,600 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
Nuværende katalognummer
123.
CARL XVI JOHAN, PORTRÄTT, JOHAN ELIAS CARDON, 1800-TAL, GRAFISKT BLAD, BILDMÅTT 24 X 19 CM
Hammerslag
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
400 SEK
3,00 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
Nuværende katalognummer
124.
SVERIGES REGENTER, OMKRING 1900, GRAFISKT BLAD, RAMMÅTT 50 X 38 CM
Hammerslag
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
650 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
Nuværende katalognummer
125.
Hammerslag
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
650 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
Nuværende katalognummer
126.
DAVID KLÖCKER EHRENSTRAHL, EFTER, CARL XI, KOPPARSTICK, GRAVERAT AV I BOULANGER 1668, BILDMÅTT 30 X 19,5
Hammerslag
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
30,00 SEK
550 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
Nuværende katalognummer
128.
DAVID KLÖCKER EHRENSTRAHL, EFTER, HEDVIG ELEONORA, KOPPARSTICK, BILDMÅTT 30 X 18 CM
Hammerslag
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
100 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
Nuværende katalognummer
129.
CARL-GUSTAF GILLBERG, (1774-1855), BÅGSKYTT, FRÅN FINSKA LAPPMARKEN, GRAFISKT BLAD, BILDMÅTT 22 X 14 CM
Hammerslag
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
150 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
Nuværende katalognummer
130.
ÄLDRE GRAFISKA BLAD, "LA SOUBRETTE OFFICIEUSE" OCH "CE QUI EST BON A PRENDRE EST BON A GARDER", FÖRGYLLDA RAMAR, BILDMÅTT 29 X 36, RESP 27 X 21,5 CM
Hammerslag
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
1,400 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
Nuværende katalognummer
131.
LUDVIG FRID (1855-1909), LIGGANDE KVINNOFIGUR PÅ LEOPARDFÄLL, SIGNERAD 1878, BLANDTEKNIK, BILDMÅTT 24 X 38 CM
Hammerslag
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
700 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
Nuværende katalognummer
132.
ÄLDRE GRAFISKA BLAD, 2 ST, "JUPITER ET CALISTO", SAMT "LA DANSE DES NYMPHES", FÖRGYLLDA RAMAR I ROKOKOSTIL, BILDMÅTT CA 44X34 CM
Hammerslag
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
500 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
Nuværende katalognummer
133.
ÄLDRE GRAFISKA BLAD, ETT PAR, "LE NIDE D´AMOUR", SAMT "A L`AMOUR IL FAUT SE RENDRE", FÖRGYLLDA RAMAR I GUSTAVIANSK STIL, BILDMÅTT, 52X39 VARDERA
Hammerslag
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
350 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
Nuværende katalognummer
134.
ÄLDRE GRAFISKT BLAD, "PARIS ET HELENE", FÖRGYLLD RAM, BILDMÅTT, 39X52 CM
Hammerslag
3,00 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
350 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
Nuværende katalognummer
135.
ÄLDRE GRAFISKT BLAD, JUPITER OCH CALLISTO, FÖRGYLLD RAM I GUSTAVIANSK STIL, BILDMÅTT 30X44 CM
Hammerslag
15,00 SEK
16,00 SEK
250 SEK
1,00 SEK
2,00 SEK
3,00 SEK
Nuværende katalognummer
136.
ÄLDRE GRAFISKT BLAD, "LA COMPARAISON", FÖRGYLLD RAM, BILDMÅTT, 36X29 CM
Nuværende katalognummer
137.
ÄLDRE GRAFISKA BLAD, ETT PAR, "L´ACCIDENT IMPRE´VU", SAMT "LA CENTINELLE EN DEFAUT", BILDMÅTT 35X27 CM
Nuværende katalognummer
149.
PER HILDING PERJONS (1911-1998), "KYRKESUND, TJÖRN", SIGNERAD 1956, ETSNING, BILDMÅTT 15,5 X 20 CM
Nuværende katalognummer
150.
GRETA HUMBLE, LANDSKAP, SIGNERAD 1940, OLJA PÅ DUK, BILDMÅTT 40 X 64 CM
Hammerslag
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
150 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
30,00 SEK
31,00 SEK
32,00 SEK
Nuværende katalognummer
155.
ROZENBURG DEN HAAG, HOLLAND 1890-1914, PORSLINSMÅLNING, EFTER DAVID ADOLF CONSTANT ARTS (1837-1890), SIGNERAD ROZENBURG, A TERGO MÄRKT ROZENBURG NR 463 DEN HAAG, SAMT STORK UNDER KRONA, BILDMÅTT 30X46 CM
Hammerslag
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
1,300 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
Nuværende katalognummer
159.
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR (1800-TALETS SLUT), DALARÖ SKANS, MÄRKT DALARÖ D 6/8 87. AKVARELL, BILDMÅTT 14,5 X 22 CM
Hammerslag
4,00 SEK
5,00 SEK
1,000 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
Nuværende katalognummer
163.
SVEN-OLOF EHRÉN (1927-2004), FYRVAKTARBOSTAD MED FYR, SIGNERAD -77, NUMRERAD 16/360, FÄRGLITOGRAFI, BILDMÅTT 50 X 42 CM
Hammerslag
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
250 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
Nuværende katalognummer
168.
NINNI ELEMAN (1900-TALETS ANDRA HÄLFT), SITTANDE NAKENMODELL, SIGNERAD -63, OLJA PÅ DUK, BILDMÅTT 80X67 CM
Hammerslag
27,00 SEK
28,00 SEK
950 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
Nuværende katalognummer
173.
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR (1800-TAL), KUSTLANDSKAP MED SEGELSKUTOR, OLJA PÅ DUK, BILDMÅTT 45 X 65 CM
Hammerslag
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
100 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
Nuværende katalognummer
185.
ZOLTAN KISS, (UNGERN 1900-TAL), MANSFIGUR MED HUNDAR, SIGNERAD, OLJA PÅ DUK, 60X50 CM
Hammerslag
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
250 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
Nuværende katalognummer
205.
KJELL ANDERSSON (FÖDD 1937), KOMPOSITION, SIGNERAD OCH NUMRERAD 75/75, SERIEGRAFI, BILDMÅTT 18 X 19 CM
Hammerslag
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
400 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
Nuværende katalognummer
218.
GERHARD ALBE (1892-1965), STADSHUSET, STOCKHOLM, SIGNERAD 1921, ETSNING, BILDMÅTT 40 X 32 CM
Hammerslag
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
400 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
Læs mere
Jeg forstår